агенція новин

Ігри мишей і деміургів

Гра є одною з найдавніших форм перечікування світу. Граються тварини і люди. Останні перетворюють гру на окремий світ. В дитинстві люди бавляться м’ячиками і дзиґами, тягають за хвости безневинних звіряток, а у дорослому віці, окрім більярду і преферансу, їх приваблюють різноманітні владні змагання: іноді це політика, а іноді те, що тепер називають «іграми визнання» та «іграми класифікацій». Останні – найспокусливіші. Той, чий спосіб назвати, перелічити, впорядкувати, класифікувати, ввести в каталоги і словники навколишнє визнається іншими людьми (а згодом – навіть всіма людьми, людством), автоматично стає переможцем світу. Якогось галузевого «малого світу», або ж світу взагалі. Так, всім відома таблиця Менделєєва стала абсолютною перемогою Менделеєєва над світом хімії, Лінней і Дарвін царюють у світі зоології, а у світі економіки та фінансів «богами-класифікаторами» стали Сміт і Рікардо.

На приземлено-побутовому рівні подібні ігри відбуваються чи не щоденно. Вправна пліткарка, яка змогла переконати більшість сусідів у тому, «що отой, з чотирнадцятої квартири – пияк, а ота з вісімнадцятої – курва остатня» теж стає «малою богинею-класифікаторкою» свого під’їзду. Свого дрібного дев’ятиповерхового «світу». Діти, що народяться у цьому під’їзді й через півстоліття твердо будуть «знати», що «у вісімнадцятій був притон». Навіть, якщо там насправді була монастирська «гостинка» для побожних прочан.

Накинути свій перелік (а через нього і своє бачення) на різноманітність життя – що може бути переконливішим? Що може бути, врешті-решт, переможнішим та самодостатнішим? Адже немає влади більшої за владу того, хто спромігся дати «потенційно підвладному» ім’я та зміг призначити того «потенційно підвладного» на певне місце (тіпа: «Сідєть тіха, б.., щітать сєбя сволоччю!»). Хто не вірить, нехай спробує змінити той «образ», який «припаяли» йому у добрі старі часи добрі старі знайомі. Такі собі скромні «малі боги» побутових класифікаційних практик.

Ці ігри особливі ще й тим, що в них «менше» часто-густо грається з «більшим». Люди – істоти нахабні. Від земних «класифікаційних ігор» вони перестрибують до називання та впорядкування небесних об’єктів. Півтора місяці тому відбулася чергова така «гра із небом». На Генеральній Асамблеї Міжнародного Асторономічного Союзу було прийнято історичне рішення: тепер високе й поважне звання «планета» присвоюється не будь-чому пацаватому. Тепер воно надається небесному об’єктові не тільки залежно від розмірів і типу орбіти, але й з урахуванням його фізичних характеристик та видатної ролі в еволюції Сонячної системи. Не так просто тепер стати планетою. Більше того, з нещасного небесного тіла, яке асторономи називають «подвійна система Плутон-Харон» звання «планета» було зняте. Планет у Сонячній системі тепер стало вісім. Астрологи в обломі і терміново виправляють гороскопи тим невдахам, в натальних картах котрих Плутон позначено як «долеутворюючу планету».

Певно для того, щоби не образити великі (але недостатньо «рольові») небесні тіла, добра й творчо налаштована Генасамблея МАС збагатила астрономічну класифікацію цілим класом об’єктів – «карликовими планетами» (dwarf planets). Окрім «розжалуваного» Плутона-Харона та загадкової Еріди (UB313), в перелік «карликових» попала Церера – кругленька планетка діаметром 975х910 кілометрів, що з волі Божої льотає десь між Марсом і Юпітером.

Історія класифікування Церери сама по собі є анекдотичною. Знайдена астрономами в перший день ХІХ століття – 1 січня 1801 року – Церера була визначена п’ятою планетою Сонячної системи. Але через 50 років, після відкриття так званого «поясу астероїдів», тодішні класифікатори знизили її престиж до ранґу астероїда. Щоправда, зберігаючи за нею №1. Як за розмірами, так і за часом нанесення на зоряні карти. І ось тепер, через півтора століття, відбулася чергова гра в небесні класифікації і Церері повернули статус планети. Але вже з добавкою «карликова». Чи відомі всі ці пертрубації гіпотетичним церерянам? Шось я, вуйку, си сумніваю...

Але двоногим нахабам навіть небесні тіла – не межа. Вони класифікують все. Нещодавно у черговому підручнику з релігієзавства бачив шедевр «класифікаційної гри» - таблицю богів. В ній впорядковано «основних» богів за ознаками єдності, множинності, стихійності та способу виникнення. Я роздивляюся цю таблицю. Я уявляю лабораторну мишу, яка сидить – разом із тисячами таких самих мишок - у клітці однієї з численних дослідних кімнат наукового інституту. Ніч. Миша грає «у класифікації». Вона завзято складає таблицю керівного складу інституту. Директор, заступники, завідуючі лабораторіями... Миша захоплена грою. Вона не здогадується, що ранком молода лаборантка витягне її за хвіст із клітки, покладе на мармуровий стіл і вийме з неї мозок. Разом із мишачою таблицею мишачих богів, яка у тому мишачому мозку стихійно замешкала.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


21.02.2020
Ростислав Ковтун

Яке найулюбленіше заняття українців? Правильно — рахувати гроші, особливо чужі, а особливо, якщо це гроші чиновників.

1470
19.02.2020

Про місце театру і його роль, сучасного глядача та мистецтво, відмову від політичної кар’єри та плани на 2020-й.

451
15.02.2020
Марія Лутчин

"Nissan Leaf" створив своєрідний феномен серед електромобілів в Україні. Сьогодні цей автомобіль є одним із найпоширеніших і найулюбленіших електрокарів серед українських водіїв.

690
11.02.2020

За підсумками попередніх сесій прикарпатські мажоритарники 93 рази виступали ініціаторами законотворчих ініціатив – 87 разів були ініціаторами законопроєктів, а 6 разів – ініціаторами проєктів Постанов.

5500
10.02.2020
Люся Грибик

Нещодавно Прикарпаття сколихнула новина про смерть 18-річної студентки від анорексії. Дівчина займалась сироїдінням, аж поки вага не знизилася до критичного рівня. Врятувати її не вдалось...

1496
09.02.2020
Ростислав Ковтун

У Франківську люди намагаються завадити повторному продажу своїх недобудованих квартир та сподіваються на закон.

16193 6

Нещодавнє призначення вже ексголови Івано-Франківської ОДА на високу урядову посаду прямо не стосується якихось преференцій чи переваг для конкретного регіону або області.

703

Інформація насправді ніколи не була зброєю, як не дивно — здебільшого вона заважає.

352

Напевно, усі знають, що у наш часте, що ми звикли називати “політикою”, має кілька рівнів. 

995

У вересні 2018 року до першого класу вступили діти, які навчатимуться впродовж 12 років за Концепцією Нової української школи.

1316 1
20.02.2020

Неопізнані літаючі об’єкти (НЛО) над Карпатами спостерігали багато людей. Неймовірні історії про аномальні явища в Карпатах, які гуцули не могли вигадати. Шокуючі розповіді очевидців про зустрічі в горах з космічними прибульцями.  

678
11.02.2020

Хто такі мольфари, чим вони займаються та чи справді володіють надприродними силами.

3520 1
26.01.2020

Посадковий апарат "Чан'е-4" і ровер "Юйту-2" надіслали нові знімки, отримані на поверхні зворотної сторони Місяця.

1747 1
08.02.2020

Сім'я Гюрджян з Лисичанська виховує 10 прийомних дітей.

1006
28.01.2020

Сьогодні місцевим жителям та гостям Івано-Франківська вже звично, що Архікатедральний і Митрополичий собор Воскресіння Христового, або як у народі просто кажуть «катедра»...

1740
11.02.2020

Одного разу почалася сильна злива. Всі діти прибігли додому, але наймолодшої доньки не було.

781
20.02.2020

Відновити цноту і знову стати незайманою - такі операції стають дедалі популярнішими в ‎Україні, кажуть лікарі.

5055 1
19.02.2020

Ніщо не об'єднує людей так, як подвійна веселка. Прекрасне видовище вразило жителів Івано-Франківська у вівторок пообіді.

3124
18.02.2020

Звідки на вулицях кінь наразі невідомо. Пошуками власника тварини зайнялися правоохоронці.

2628