агенція новин

Ігри мишей і деміургів

Гра є одною з найдавніших форм перечікування світу. Граються тварини і люди. Останні перетворюють гру на окремий світ. В дитинстві люди бавляться м’ячиками і дзиґами, тягають за хвости безневинних звіряток, а у дорослому віці, окрім більярду і преферансу, їх приваблюють різноманітні владні змагання: іноді це політика, а іноді те, що тепер називають «іграми визнання» та «іграми класифікацій». Останні – найспокусливіші. Той, чий спосіб назвати, перелічити, впорядкувати, класифікувати, ввести в каталоги і словники навколишнє визнається іншими людьми (а згодом – навіть всіма людьми, людством), автоматично стає переможцем світу. Якогось галузевого «малого світу», або ж світу взагалі. Так, всім відома таблиця Менделєєва стала абсолютною перемогою Менделеєєва над світом хімії, Лінней і Дарвін царюють у світі зоології, а у світі економіки та фінансів «богами-класифікаторами» стали Сміт і Рікардо.

На приземлено-побутовому рівні подібні ігри відбуваються чи не щоденно. Вправна пліткарка, яка змогла переконати більшість сусідів у тому, «що отой, з чотирнадцятої квартири – пияк, а ота з вісімнадцятої – курва остатня» теж стає «малою богинею-класифікаторкою» свого під’їзду. Свого дрібного дев’ятиповерхового «світу». Діти, що народяться у цьому під’їзді й через півстоліття твердо будуть «знати», що «у вісімнадцятій був притон». Навіть, якщо там насправді була монастирська «гостинка» для побожних прочан.

Накинути свій перелік (а через нього і своє бачення) на різноманітність життя – що може бути переконливішим? Що може бути, врешті-решт, переможнішим та самодостатнішим? Адже немає влади більшої за владу того, хто спромігся дати «потенційно підвладному» ім’я та зміг призначити того «потенційно підвладного» на певне місце (тіпа: «Сідєть тіха, б.., щітать сєбя сволоччю!»). Хто не вірить, нехай спробує змінити той «образ», який «припаяли» йому у добрі старі часи добрі старі знайомі. Такі собі скромні «малі боги» побутових класифікаційних практик.

Ці ігри особливі ще й тим, що в них «менше» часто-густо грається з «більшим». Люди – істоти нахабні. Від земних «класифікаційних ігор» вони перестрибують до називання та впорядкування небесних об’єктів. Півтора місяці тому відбулася чергова така «гра із небом». На Генеральній Асамблеї Міжнародного Асторономічного Союзу було прийнято історичне рішення: тепер високе й поважне звання «планета» присвоюється не будь-чому пацаватому. Тепер воно надається небесному об’єктові не тільки залежно від розмірів і типу орбіти, але й з урахуванням його фізичних характеристик та видатної ролі в еволюції Сонячної системи. Не так просто тепер стати планетою. Більше того, з нещасного небесного тіла, яке асторономи називають «подвійна система Плутон-Харон» звання «планета» було зняте. Планет у Сонячній системі тепер стало вісім. Астрологи в обломі і терміново виправляють гороскопи тим невдахам, в натальних картах котрих Плутон позначено як «долеутворюючу планету».

Певно для того, щоби не образити великі (але недостатньо «рольові») небесні тіла, добра й творчо налаштована Генасамблея МАС збагатила астрономічну класифікацію цілим класом об’єктів – «карликовими планетами» (dwarf planets). Окрім «розжалуваного» Плутона-Харона та загадкової Еріди (UB313), в перелік «карликових» попала Церера – кругленька планетка діаметром 975х910 кілометрів, що з волі Божої льотає десь між Марсом і Юпітером.

Історія класифікування Церери сама по собі є анекдотичною. Знайдена астрономами в перший день ХІХ століття – 1 січня 1801 року – Церера була визначена п’ятою планетою Сонячної системи. Але через 50 років, після відкриття так званого «поясу астероїдів», тодішні класифікатори знизили її престиж до ранґу астероїда. Щоправда, зберігаючи за нею №1. Як за розмірами, так і за часом нанесення на зоряні карти. І ось тепер, через півтора століття, відбулася чергова гра в небесні класифікації і Церері повернули статус планети. Але вже з добавкою «карликова». Чи відомі всі ці пертрубації гіпотетичним церерянам? Шось я, вуйку, си сумніваю...

Але двоногим нахабам навіть небесні тіла – не межа. Вони класифікують все. Нещодавно у черговому підручнику з релігієзавства бачив шедевр «класифікаційної гри» - таблицю богів. В ній впорядковано «основних» богів за ознаками єдності, множинності, стихійності та способу виникнення. Я роздивляюся цю таблицю. Я уявляю лабораторну мишу, яка сидить – разом із тисячами таких самих мишок - у клітці однієї з численних дослідних кімнат наукового інституту. Ніч. Миша грає «у класифікації». Вона завзято складає таблицю керівного складу інституту. Директор, заступники, завідуючі лабораторіями... Миша захоплена грою. Вона не здогадується, що ранком молода лаборантка витягне її за хвіст із клітки, покладе на мармуровий стіл і вийме з неї мозок. Разом із мишачою таблицею мишачих богів, яка у тому мишачому мозку стихійно замешкала.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


08.10.2019

Серед помічників народних депутатів із Франківщини є чимало тих, кому довіряли свої справи парламентарі попередніх скликань з різних політичних таборів.

1403
04.10.2019

Однією з важливих соціальних функцій мережі Facebook є можливість частково відстежити діяльність того чи іншого політика.

1855
03.10.2019

Питання щодо створення об’єднаної територіальної громади на території Яремчанської міської ради, нарешті, зрушило з місця.

2960 2
02.10.2019

Українці не зможуть використовувати монети 1, 2 та 5 копійок для здійснення готівкових розрахунків.

5152
25.09.2019
Марія Лутчин

«Fiat 500e» – другий автомобіль у сім’ї, або ж авто для тих, хто цінує стиль, якість,  компактність та небайдужий до навколишнього середовища.

2288
20.09.2019
Лілія Горковенко

У свідомості сучасного українця сформувався стереотип поліцейського, що охороняє публічний порядок та займається профілактикою правопорушень. Проте успіх служіння суспільству – в єдності трьох складових: навчання, практики та науки.

2859 1

Депутатську недоторканність скасували, ОК. Тут не про те, що вчора чимало потенційних «жертв» добровільно відали зброю своїм майбутнім «вбивцям».

1279

Сьогодні так модно використовувати до всього слово "мульти". Мультиварка, мультивітаміни...

4158 3

Після жахливої катастрофи в Дрогобичі із людськими жертвами і втратою майна, де впав під"їзд житлового будинку.

1694 1

Ціна росте хутчіш за міст – комусь це вигідно, еге ж?.. Замість потроєння вартості – мер навпаки міг отримати чималу компенсацію. Але чомусь так не зробив…

4239
09.10.2019

Військовий розповів, що в Пентагоні досі не можуть визначити природу явища, яке зафіксував пілот літака.

542
08.10.2019

У ніч на 9 жовтня у північній півкулі можна спостерігати пік метеорного потоку Драконіди. Якщо погода цієї ночі буде безхмарною, в небі можна буде спостерігати десятки яскравих спалахів, інформує Укрінформ з посиланням на Meteoprog. Спостерігати ж

380 1
02.10.2019

Американське космічне агентство NASA вловило на Марсі дивні сигнали, частина з яких мала сейсмічну природу, а інші залишилися загадкою.

552
16.10.2019

У Ватикані відбулося представлення інтерактивного пристрою, покликаного допомогти молоді молитися розарій. Ініціатива зродилася в лоні «Всесвітньої мережі молитви Папи». На початку цього року, зустрічаючись в одну з неділь із паломниками на п

44
11.10.2019

Мощі перебуватимуть у Відпустовому Місці Матері Божої Ласкавої, у храмі св. Івана Хрестителя, на вул. Микитинецькій.

895
09.10.2019

Жили поряд два сусіди. Прийшла зима, випав сніг. Перший сусід вранці вийшов з лопатою розгрібати сніг перед будинком.

258
15.10.2019

Ганчірки, целофанові пакети, засоби гігієни, залишки консервації та ще багато різного твердого сміття часто дістають працівники водоканалу.

4157
14.10.2019

Українська зірка Тіна Кароль провела екскурсії своїм маєтком.

1558 1
14.10.2019

Світська левиця та спадкоємиця готельного бізнесу Періс Гілтон таки придбає відпочинковий комплекс на Закарпатті.

5687
12.10.2019

За титул «Міс Україна Всесвіт» - 2019 будуть боротися 20 українок, які пройшли відбір із тисяч заявок та двох кастингів у Києві.

6663