Якщо Путін вторгнеться в Готланд: чому в Європі та США не хочуть відмовлятись від готівки

Поки українці вчаться платити в магазинах та кафе банківськими картками, світом крокує протилежна тенденція. Чого побоюється західний світ?

Харківська влада планує запровадити "дні без готівки". Деяким торговим та іншим бізнес-мережам запропонували у цей день в кафе або в ресторанах не приймати готівку взагалі, пише Економічна правда.

Згодом харків'яни хочуть поширити ініціативу не тільки на ресторани, магазини та аптеки, а й на підприємства комунальної сфери. Харкову справді бракує інфраструктури для безготівкових платежів. Приміром, у метро міста досі не можна сплатити банківською карткою.

Проте західний досвід доводить, що повністю відмовлятися від готівки не варто.

Швеція: повний "кешлес" як загроза національній безпеці

У 2018 році лише 13% шведів казали, що розрахувалися за останню покупку готівкою. У 2010 році так відповіли 40% опитаних, йдеться у статті на сайті Ріксбанку (центробанк Швеції). Наступне опитування буде в 2020 році.

Швидка відмова від готівки стурбувала урядову Оборонну комісію Швеції. У 2018 році вона підготувала доповідь про необхідність змін в оборонній політиці країни. Серед іншого комісія згадала, що в умовах кризи або війни повинні відбуватися елементарні економічні операції, а для цього знадобиться готівка.

Управління цивільної безпеки та надзвичайної оборони Швеції розробило брошуру "Якщо трапиться криза або війна" та розіслало її всім сім'ям країни. Там йшлося про ситуації, коли платіжні картки та банкомати не працюють. Серед порад були такі: заздалегідь підготувати теплий одяг, документи та готівку дрібного номіналу.

Деяких жителів Швеції безготівкові платежі настільки лякають, що вони створили рух "Повстання готівки". "Якщо Путін вторгнеться в Готланд (найбільший острів Швеції. — Авт.), йому достатньо буде просто вимкнути платіжну систему", — упевнений колишній комісар національної поліції та лідер руху Бьорн Ерікcсон.

Австрія: готівка як право на анонімні розрахунки

Ультраправа націоналістична Австрійська партія свободи у 2019 році невдало намагалася внести зміни у Конституцію країни, щоб гарантувати "необмежене використання готівкових коштів". Інша консервативна політична сила, Австрійська народна партія, йшла на вибори з тим самим гаслом на захист права на готівку.

Австрійські популісти використовують побоювання громадян, що їхні персональні дані про транзакції хтось може використати. Ідея захисту права на використання готівки не нова. Чутки про повну відмову від готівки у ЄС почали ширитися одразу після припинення друку купюри 500 євро та відмови від монет 1 та 2 євроценти.

Це спричинило незадоволення австрійців, які воліли б зберігати анонімність під час придбання товарів і право обирати спосіб розрахунків. У 2016 році кандидат в президенти від Австрійської народної партії Андреас Коль казав: "Право на готівку може бути закріплене в Конституції". Щоправда, ті вибори він програв.

США: система платежів мусить бути інклюзивною

У травні 2019 року влада Сан-Франциско оголосила, що ритейлери зобов'язані приймати готівку. Лише тимчасові магазини та компанії на кшталт Uber і Lyft звільнені від нового правила. Раніше право на готівку у торгових мережах гарантували міста у штатах Пенсильванія, Нью-Джерсі та Массачусетс.

Місто мусить бути інклюзивним для всіх, кажуть каліфорнійські чиновники. Йдеться про те, що не кожен у США має банківський рахунок, таких сімей в країні 8,4 млн.

Магазин Amazon Go був одним з найбільших безготівкових гравців у Сан-Франциско. Тепер компанія змушена перебудовувати процеси, щоб приймати "кеш". Інакше їй доведеться сплатити штраф, що може сягати тисячі доларів.

"Без готівки заклад стає місцем, де бажаними гостями є лише певні категорії людей, а іншим забороняється брати участь в економічному житті", — пише The Los Angeles Times, наводячи приклад недорогої мережі ресторанів здорової їжі Organic Corp, що не приймає готівку і працює у Сан-Франциско і Лос-Анджелесі.

У цих містах цілеспрямоване виключення бездомних з числа клієнтів є поширеним аргументом проти зростання кількості безготівкових закладів.

Разом з тим, клієнтська база, яка відфільтрована за принципом "кешлес" (безготівкові розрахунки), поширюється далеко за межі безхатьків, зазначає видання. За 2017 рік, згідно з федеральними даними, 17% чорношкірих та 14% сімей латиноамериканців у США не мали банківського рахунку.

Великобританія: звичка до готівки

У Великобританії дебетові картки — найпопулярніший спосіб оплати, кожен десятий взагалі не використовує готівку. Проте жителі віддалених районів не підтримують новацію і називають її егоїзмом, пише BBC.

Видання наводить приклад кафе в окрузі Ангус на сході Шотландії. Там приймають готівку лише тому, що старшому поколінню так зручніше.

Кілька слів на захист "безготівки"

Тема ризиків "кешлес" знайшла широке відображення у масовій культурі.

Згадати хоча б епізод із серіалу Years and Years, коли британці штурмують відділення банків, бо їхні заощадження в одну мить перетворилися на ніщо. Інший приклад — момент з "Оповіді служниці", коли тоталітарна держава вирішує позбавити жінок усіх прав і блокує їх рахунки в банках.

Це вигадані ситуації і в них перебільшуються ризики "кешлес"-економіки. Йдеться не про вади технології, а про ризики радикальних соціальних змін.

Тим не менш, "безготівка" стає все більш популярною. Причина проста: це вигідно.

У 2016 році дослідницький центр Roubini ThoughtLab та Visa оприлюднили доповідь Cashless Cities про вплив на великі міста переходу на "безготівку".

Позитивний сукупний економічний ефект становив 470 млрд дол на рік.

Ось кілька висновків цього дослідження: перехід на "безготівку" додає 3 відсоткові пункти до економічного зростання, зменшення крадіжок готівки зберігає по 67 дол на людину на рік, а бізнес економить на "безготівці" 2 центи з кожного долара.

На сайті дослідження можна оцінити позитивний економічний ефект для Києва після повного переходу на "безготівку" від рівня 50%. Розробники інструменту стверджують, що доходи міста зростуть на 500 млн дол, бізнес та національний уряд отримають додатково по 200 млн дол, а жителі міста — 50 млн дол.

У цю суму входять не тільки збережені від грабіжників кошти, а й економія часу на розрахунки та дохід від розміщення грошей у банках. На жаль, інструмент не дає можливості розрахувати економічний ефект від "днів без готівки" для Харкова.


07.12.2019 3900
Коментарі ()

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

503
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5185
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1426
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1308
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2568
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3957

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

346

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1181

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1022

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

943
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

259
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10634
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

335
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

601
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5653
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1423
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

294
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

202
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

573 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1007
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

877