Якщо Путін вторгнеться в Готланд: чому в Європі та США не хочуть відмовлятись від готівки

Поки українці вчаться платити в магазинах та кафе банківськими картками, світом крокує протилежна тенденція. Чого побоюється західний світ?

Харківська влада планує запровадити "дні без готівки". Деяким торговим та іншим бізнес-мережам запропонували у цей день в кафе або в ресторанах не приймати готівку взагалі, пише Економічна правда.

Згодом харків'яни хочуть поширити ініціативу не тільки на ресторани, магазини та аптеки, а й на підприємства комунальної сфери. Харкову справді бракує інфраструктури для безготівкових платежів. Приміром, у метро міста досі не можна сплатити банківською карткою.

Проте західний досвід доводить, що повністю відмовлятися від готівки не варто.

Швеція: повний "кешлес" як загроза національній безпеці

У 2018 році лише 13% шведів казали, що розрахувалися за останню покупку готівкою. У 2010 році так відповіли 40% опитаних, йдеться у статті на сайті Ріксбанку (центробанк Швеції). Наступне опитування буде в 2020 році.

Швидка відмова від готівки стурбувала урядову Оборонну комісію Швеції. У 2018 році вона підготувала доповідь про необхідність змін в оборонній політиці країни. Серед іншого комісія згадала, що в умовах кризи або війни повинні відбуватися елементарні економічні операції, а для цього знадобиться готівка.

Управління цивільної безпеки та надзвичайної оборони Швеції розробило брошуру "Якщо трапиться криза або війна" та розіслало її всім сім'ям країни. Там йшлося про ситуації, коли платіжні картки та банкомати не працюють. Серед порад були такі: заздалегідь підготувати теплий одяг, документи та готівку дрібного номіналу.

Деяких жителів Швеції безготівкові платежі настільки лякають, що вони створили рух "Повстання готівки". "Якщо Путін вторгнеться в Готланд (найбільший острів Швеції. — Авт.), йому достатньо буде просто вимкнути платіжну систему", — упевнений колишній комісар національної поліції та лідер руху Бьорн Ерікcсон.

Австрія: готівка як право на анонімні розрахунки

Ультраправа націоналістична Австрійська партія свободи у 2019 році невдало намагалася внести зміни у Конституцію країни, щоб гарантувати "необмежене використання готівкових коштів". Інша консервативна політична сила, Австрійська народна партія, йшла на вибори з тим самим гаслом на захист права на готівку.

Австрійські популісти використовують побоювання громадян, що їхні персональні дані про транзакції хтось може використати. Ідея захисту права на використання готівки не нова. Чутки про повну відмову від готівки у ЄС почали ширитися одразу після припинення друку купюри 500 євро та відмови від монет 1 та 2 євроценти.

Це спричинило незадоволення австрійців, які воліли б зберігати анонімність під час придбання товарів і право обирати спосіб розрахунків. У 2016 році кандидат в президенти від Австрійської народної партії Андреас Коль казав: "Право на готівку може бути закріплене в Конституції". Щоправда, ті вибори він програв.

США: система платежів мусить бути інклюзивною

У травні 2019 року влада Сан-Франциско оголосила, що ритейлери зобов'язані приймати готівку. Лише тимчасові магазини та компанії на кшталт Uber і Lyft звільнені від нового правила. Раніше право на готівку у торгових мережах гарантували міста у штатах Пенсильванія, Нью-Джерсі та Массачусетс.

Місто мусить бути інклюзивним для всіх, кажуть каліфорнійські чиновники. Йдеться про те, що не кожен у США має банківський рахунок, таких сімей в країні 8,4 млн.

Магазин Amazon Go був одним з найбільших безготівкових гравців у Сан-Франциско. Тепер компанія змушена перебудовувати процеси, щоб приймати "кеш". Інакше їй доведеться сплатити штраф, що може сягати тисячі доларів.

"Без готівки заклад стає місцем, де бажаними гостями є лише певні категорії людей, а іншим забороняється брати участь в економічному житті", — пише The Los Angeles Times, наводячи приклад недорогої мережі ресторанів здорової їжі Organic Corp, що не приймає готівку і працює у Сан-Франциско і Лос-Анджелесі.

У цих містах цілеспрямоване виключення бездомних з числа клієнтів є поширеним аргументом проти зростання кількості безготівкових закладів.

Разом з тим, клієнтська база, яка відфільтрована за принципом "кешлес" (безготівкові розрахунки), поширюється далеко за межі безхатьків, зазначає видання. За 2017 рік, згідно з федеральними даними, 17% чорношкірих та 14% сімей латиноамериканців у США не мали банківського рахунку.

Великобританія: звичка до готівки

У Великобританії дебетові картки — найпопулярніший спосіб оплати, кожен десятий взагалі не використовує готівку. Проте жителі віддалених районів не підтримують новацію і називають її егоїзмом, пише BBC.

Видання наводить приклад кафе в окрузі Ангус на сході Шотландії. Там приймають готівку лише тому, що старшому поколінню так зручніше.

Кілька слів на захист "безготівки"

Тема ризиків "кешлес" знайшла широке відображення у масовій культурі.

Згадати хоча б епізод із серіалу Years and Years, коли британці штурмують відділення банків, бо їхні заощадження в одну мить перетворилися на ніщо. Інший приклад — момент з "Оповіді служниці", коли тоталітарна держава вирішує позбавити жінок усіх прав і блокує їх рахунки в банках.

Це вигадані ситуації і в них перебільшуються ризики "кешлес"-економіки. Йдеться не про вади технології, а про ризики радикальних соціальних змін.

Тим не менш, "безготівка" стає все більш популярною. Причина проста: це вигідно.

У 2016 році дослідницький центр Roubini ThoughtLab та Visa оприлюднили доповідь Cashless Cities про вплив на великі міста переходу на "безготівку".

Позитивний сукупний економічний ефект становив 470 млрд дол на рік.

Ось кілька висновків цього дослідження: перехід на "безготівку" додає 3 відсоткові пункти до економічного зростання, зменшення крадіжок готівки зберігає по 67 дол на людину на рік, а бізнес економить на "безготівці" 2 центи з кожного долара.

На сайті дослідження можна оцінити позитивний економічний ефект для Києва після повного переходу на "безготівку" від рівня 50%. Розробники інструменту стверджують, що доходи міста зростуть на 500 млн дол, бізнес та національний уряд отримають додатково по 200 млн дол, а жителі міста — 50 млн дол.

У цю суму входять не тільки збережені від грабіжників кошти, а й економія часу на розрахунки та дохід від розміщення грошей у банках. На жаль, інструмент не дає можливості розрахувати економічний ефект від "днів без готівки" для Харкова.


07.12.2019 3926
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

1428
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1399
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1058
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2077
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3568
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1349

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1701

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

507

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1144

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1314
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

444
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24259
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

506
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

455
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

628
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1515
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

681
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

5590
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

607
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1552 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

620
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

531