Як вберегтися від коронавірусу: прості поради від франківського лікаря

«Коронавірус», COVID-19 – чи не найчастіші слова, які звучить з уст вчених, лікарів, засобів інформації, простих людей в останні місяці.

Інформаційний потік перевантажений відомостями про чисельність захворілих та померлих, гіпотезами про патогенетичні засади хвороби, даними про ефективність медичних препаратів, можливими ускладненнями та наслідками перенесеного захворювання, навіть у легкій формі.

Поява нового збудника, викликала неоднозначне трактування позицій щодо цих питань навіть у науковому середовищі. Що ж робити звичайним людям? Як вберегтися або зменшити шкоду від зустрічі з інфекційним агентом?

Не претендуючи на істину у останній інстанції, вважаємо за доцільне акцентувати увагу на наступних моментах:

  1. Вірус SARS-CoV-2, з родини коронавірусів, не єдиний, що може викликати захворювання як у тварин, так і у людей. Але він «найуспішніше» реалізував можливість розповсюдження у людській популяції. Його найвідоміші попередники (SARS та MERS) не змогли потужно зламати біологічний бар'єр між тваринами та людьми, хоча характеризувались вищими показниками летальності (смертності серед захворілих). Але для інфекційного агента (вірусу), смерть джерела інфекції (у даному випадку людини), не забезпечує збереження біологічного виду, що є кінцевою метою його існування.
  2. Серед людей інфекція, викликана іншими варіантами коронавірусів, зустрічалась раніше, і можна припустити, що антитіла до цих вірусів повинні були «спрацювати» і в цей раз. Однак, генетична структура нового вірусу SARS-CoV-2 містить нові фрагменти інших патогенів. Не зупиняючись на гіпотезах природної чи штучної природи цих змін геному вірусу, зазначимо лише, що імунна система людини виявилась не готова до специфічної відповіді, так як не містила специфічних антитіл до збудника. А за законами біології, інфекційна хвороба розповсюджується серед людей до моменту, поки приблизно 80% з них не будуть мати антитіл до неї. Тобто, поки не сформується (внаслідок хвороби чи щеплення) імунологічний прошарок захищених людей, ми будемо спостерігати розповсюдження хвороби.
  3. На щастя, людський організм володіє іншою, неспецифічною, системою захисту. Неспецифічною – бо вона не залежить від типу збудника, першою стає на шляху патогена, вступає з ним у боротьбу, даючи сигнал організму про вторгнення, «передає» інформацію спеціальним клітинам, які згодом, лише через деякий час, виробляють антитіла до збудника. Це дуже спрощена схема взаємодії дуже багатьох компонентів (клітин, біологічних рідин, систем та органів). Але, їх «робота» супроводжується, як правило, однотипними клінічними симптомами у вигляді підвищення температури, болю голови та м'язів.
  4. Ефективність роботи імунної системи організму, і неспецифічної системи зокрема, залежить від багатьох факторів. Насамперед, від стану вхідних воріт для патогена (у випадку COVID-19 - верхні дихальні шляхи). Ось тут і виявиться дуже важливим чи палиш ти сигарети, чи вдихаєш токсичні фактори або пил, чи хворієш часто ангінами, стоматитами, гайморитами, бронхітами, тощо. Опосередковано впливають на її стан цукровий діабет, серцево-судинні та онкологічні хвороби та вік людини. Тому, люди з такими несприятливими факторами є найуразливішою категорією пацієнтів. Якщо першій лінії захисту на рівні слизових носа та ротоглотки не вдається справитись із збудником, то вірус проникає нижче, у альвеоли, бо має тропність до специфічних рецепторів, внаслідок взаємодії з якими і розвивається тяжка пневмонія. Ця стадія хвороби найчастіше супроводжується кашлем та задишкою. Окремо необхідно згадати дітей, у яких, незважаючи на недосконалість імунологічних реакцій, низька захворюваність, як вважається, пов'язана із відсутністю або недорозвиненістю специфічних рецепторів на альвеолах.

Отже, підсумовуючи вищенаведені теоретичні моменти, необхідно зрозуміти, що COVID-19 (англійська абревіатура коронавірусної інфекційної хвороби) буде стосуватися кожного з нас, і від нас залежить якою буде зустріч.

Але здоров'я – це не таблетка, укол чи крапельниця. Тим більше, що ефективних ліків від цієї хвороби ще не винайдено. Здоров'я - це важка праця над собою, перш за все, у профілактичному напрямі.

Звичайно, з часом вірус поступово буде втрачати свою агресивність, тому карантин дасть нам можливість перенести цю хворобу легше. Перебування вдома, обмеження контактів, соціальна дистанція, раціональний самозахист у громадських місцях - все це повинно спрацювати на зниження можливості захворіти. Але на етапі послаблення карантинних заходів, коли здається все минуло, дуже часто відбувається підвищення рівня інфікування.

Що ми можемо зробити для себе за цих обставин? Насамперед, прості заходи:

  • для утримання у чистоті шкіри (захисні рукавички, миття рук, душ після повернення додому);
  • захист слизових (наприклад, назоферон-спрей у ніс при виході з дому та промивання носа та ротоглотки сольовими розчинами після повернення додому);
  • помірні фізичні навантаження на свіжому повітрі (навіть ходьба на противагу громадському транспорту), дихальні вправи;
  • раціональне, збалансоване харчування.

Застерігаємо від уживання «імунотропних» препаратів чи інших медикаментів із сумнівною дією, які не лише не захищають від хвороби, але можуть спровокувати тяжкий перебіг захворювання.

А що робити, коли відчуваєш симптоми хвороби? По-перше, бути об'єктивним до себе. Дуже часто на фоні загальних панічних настроїв нам по декілька разів на день здається, що ми захворіли.

Якщо спостерігаєте невелику гарячку (37,4-37,6°С) – переміряйте температуру через короткий час, за умов попереднього спокою (фізичного та емоційного) та не після їди. Зазвичай ці фактори можуть вплинути на висоту температури навіть у здорової людини.

Якщо температура піднялась до 38°С та більше – прийміть жарознижуючий препарат (парацетамол 0,5 або ібупрофен 0,4), зачекайте до години, та переміряйте її, щоб пересвідчитись як температура реагує на препарат.

У разі утримання або наростання гарячки необхідно передзвонити сімейному лікарю. До сімейного лікаря за порадою необхідно дзвонити, також, коли відмітили сухий кашель, що супроводжується утрудненим диханням, або кровохарканням.

Сімейний лікар, у розмові з Вами з'ясує всі обставини хвороби та, з урахуванням попередніх хворіб та наявних обтяжливих факторів, визначиться з місцем та способом Вашого лікування. Нагадуємо, що у 80 % людей хвороба перебігає не тяжко, і таким людям краще лікуватись у домашніх умовах.

Додатково декілька слів про специфічну діагностику COVID-19. Так, як клінічні симптоми хвороби не є унікальними, лише лабораторні тести можуть нам її підтвердити.

Однак, за умов великої завантаженості лабораторій, тест, що визначає присутність вірусу (ПЛР діагностика) є, на даному етапі, фактично недоступний для амбулаторних хворих. На етапі амбулаторного лікування, коли не призначаються препарати специфічної дії на вірус, результати ПЛР діагностики впливають лише на статистику захворюваності.

І судячи з показників захворюваності та летальності по нашій області, хворих на COVID-19 з легким перебігом, не враховано у загальній картині. Однак, на етапі одужання та безпеки перехворілих для оточуючих, результати ПЛР діагностики дуже важливі. Та поки це питання повністю не відрегульовано.

Звичайно, що об'єктивнішу інформацію про COVID-19 із висновками на основі повної доказової бази ми будемо мати лише через певний час. І. можливо, деякі сьогоднішні постулати будуть виглядати нам наївними або навіть неправильними. Та за будь-яких обставин зберігаємо здоровий глузд, психологічну рівновагу, дбаймо за своє здоров'я фізичне та ментальне.

Всім бажаємо здоров'я, доброти, світлої радості та натхнення щодня.

Доцент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології, лікар-інфекціоніст клініки «Медекс плюс»  О.Є.Кондрин


30.04.2020 4555
Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

820
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11372 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1974
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1866
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2862
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4760

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

510

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1152

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1666

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1414
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1806
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1631
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8869
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

709
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

788
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1973
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

956
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

452
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

377 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

793 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

836