Як підготуватися до купання на Водохреща

19 січня настає одне з найбільш значущих християнських свят, і багато хто не мислить його без занурення у крижану водохресну воду в спеціальних ополонках.

 

В Україні на Водохреща прийнято освячувати воду, в тому числі на природних водоймах. Для цього в льоду вирубується хрестоподібна ополонка – Йордань. Раніше в ополонку занурювалися насамперед ті, хто брав участь у святках, щоб змити гріхи. Освячена на Хрещення вода вважається цілющою, приносить духовне і тілесне здоров'я. У всіх церквах здійснюється "велике освячення води".

 

Згідно з церковними канонами, у Водохресний святвечір віруюча людина повинна прийти до церкви, відстояти службу, поставити свічку, набрати освяченої води. Але занурюватися в крижану воду ніхто не вимагає, особливо якщо людина до цього не готова.

 

Жорстких правил, як треба купатися на Водохреща, немає. Але, за звичаєм, купання являє собою триразове занурення у воду з головою. При цьому віруючий хреститься і вимовляє "В ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа!". Зазвичай для купання шиють довгі сорочки, в яких відбувається занурення, на зразок хрестильних. Вони однакові для чоловіків і для жінок. Занурення у крижану воду - сильний стрес. Саме цей стрес і «вмикає» захисні реакції організму, які не дозволяють нам захворіти від купання у крижаній воді. Насправді, занурення в крижану воду - це не так легко, як здається на перший погляд. У багатьох складається помилкове уявлення про цей процес, тому ми спробуємо розібратися, де ж правда і міфи про купання в ополонці взимку.

 

Міф 1. Під час купання хвороби виліковуються. Абсолютно необгрунтованим є твердження про те, що температура тіла, зануреного в крижану воду, сягає сорока градусів, і при такому стані ведеться боротьба з захворюваннями. Щоб температура підвищилася до такої позначки, тілу людини необхідно не зовнішній вплив, а запальний або інфекційний процес зсередини. Багато людей думають про купання в ополонці, як про лікувальну процедуру, але на насправді це тільки профілактичний захід.

 

Міф 2. До крижаної води можна звикнути. Цей міф стосується того, що до крижаної води людина звикає і не відчуває холоду. Насправді, організм ніяк не може звикнути і відчути себе комфортно в холоді. Якщо тіло перестає гостро реагувати на крижану воду, значить, його температура падає, починається переохолодження, а це дуже небезпечно і для здоров'я, і для життя в цілому. Тому радіти тому, що в крижаній воді стало тепло і добре, не варто.

 

Правда 1. Купання в холодній воді має відбуватися впродовж усього року. Хоча про купання в ополонці і ходять легенди, все ж одного занурення в рік недостатньо, щоб привчити організм до холоду і достатньою мірою його загартувати. Справжні «моржі» купаються у холодній воді весь рік. Щоб здобути потрібний ефект, влітку купатися потрібно не менше 40 хвилин в прохолодній воді. Взимку ж досить занурення на кілька хвилин або обтирання снігом для досвідчених і загартованих людей. Тому, якщо метою є саме зміцнення імунітету, то купатися треба постійно.

 

Правда 2. До пірнання і занурення в ополонку потрібно готуватися. Якщо ви ніколи не виходили взимку на вулицю навіть без шарфу, то роздягнутися на морозі і пірнути в ополонку буде не так просто. Підготовка до пірнання повинна бути в будь-якому випадку, в іншому разі з ополонки можна взагалі не виринути. Як правильно підготуватися до занурення? В ідеалі підготовку до занурення на Водохреща починають влітку. Але якщо відчуваєте потребу приєднатися до "моржів", то ці кілька днів до свята використовуйте для підготовки.

 

У першу чергу треба налаштуватися морально. Треба свято вірити, що купання на Хрещення очистить душу і тіло, що такий вчинок піде дійсно вам на користь. Інакше крижана купіль може закінчитися застудою, шоком або серцевим спазмом. Перед зануренням потрібно обов'язково проконсультуватися у лікаря. Людям з діабетом, аритмією, проблемами нирок, жінкам з гінекологічними захворюваннями про ополонку краще забути. У гіпертоніків може трапитися інсульт.

 

Одноразове короткочасне пірнання здорова людина витримає без жодної для себе шкоди. Але якщо організм хоча б трохи ослаблений, через три-чотири дні за сміливість доведеться розплачуватися. За тиждень до занурення краще почати готувати організм до морозу. В одну ємність налийте гарячу воду, в іншу - холодну. Занурюйте стопи по черзі в кожну з ємностей. Таке чергування допоможе прискорити і стимулювати в організмі абсолютно всі процеси.

 

За 3-4 дні почніть виходити на балкон на хвилинку в шортах і футболці. Потім можна додати обливання холодною водою. Досить одного-двох (в останні два дні перед пірнанням) відер з холодною водою. За дві години до занурення потрібно обов'язково щільно поїсти, тобто забезпечити організм "паливом". У холодній воді тіло почне швидко витрачати всі ресурси на обігрів, і жодна кілокалорія не буде зайвою. Слід купатися в спеціально обладнаних ополонках біля берега, бажано поблизу рятувальних станцій, під наглядом рятувальників. Ополонка повинна бути добре розчищена від осколків льоду, щоб не посковзнутися і не поранитися, і щоб вибиратися було простіше. Бажано, щоб вона мала сходи або мілководну зону для легкого виходу з води. Ніколи не слід занурюватися поодинці - раптом знадобиться допомога.

 

Також перед зануренням не рекомендується нічого їсти, хіба що шматочок чогось жирного - сала чи риб'ячого жиру. Алкоголь допустимо вживати тільки після повернення додому, причому краще у вигляді глінтвейну. А от вживання "для хоробрості" тільки посилить переохолодження і дасть зайве навантаження на серце.

 

Не всяка погода підходить для купання. Ідеальна температура для новачків - від 2 до 5 градусів нижче нуля. Можна ризикнути пірнути і в мороз посильніше, але -10 ° С - небезпечний поріг для людини, яка вперше пробує занурення в ополонку. Заходити у воду слід розігрітим і поступово. Так легше переносити холод. Для розігріву перед процедурою можна кілька хвилин побігати, зробити кілька присідань, активно порухати руками. Можна змастити шкіру гусячим жиром, щоб вона не пересихала. Входити у воду потрібно не поспішаючи, в середньому темпі: якщо повільно, можна встигнути замерзнути, а якщо швидко, то через різке і швидке зниження температури може різко зрости частота пульсу і артеріальний тиск. Зайшовши по коліна, потрібно вмити водою обличчя. Це теж підготує організм до повного занурення.

 

Новачкам не можна бути у воді більше 10 секунд: два-три гребка - і на берег. Ті, хто ризикнув пірнути разом з головою, ризикують зіткнутися зі спазмами судин головного мозку. Щоб звести до мінімуму такий ризик, можна надіти гумову шапочку. У середньому досить перебувати у воді 10 секунд - якраз можна тричі зануритися, як годиться за традицією. Одяг і взуття повинні легко і швидко зніматися і вдягатися. В ідеалі на одязі не повинно бути застібок взагалі, на крайній випадок - "блискавка".

 

Застебнути гудзики на морозі, а тим більше зав'язати шнурки буде проблематично. Крім того, слід взяти килимок. На ньому можна стояти, витираючись і переодягаючись. Шапку потрібно надіти відразу після виходу з води. Роздягатися треба знизу вгору, а одягатися навпаки, тому що важливо не застудити грудну клітку. Відразу після обмивання потрібно розтертися махровим рушником і поспішити в тепле приміщення. Розтирати до сильного почервоніння тіло не рекомендується. Лікарі стверджують, що так стрес тільки посилиться.

 

Не можна знаходитися на льоду при великому скупченні людей, а також категорично забороняється заїжджати на лід на автомобілі. Але треба зазначити, що пірнати в ополонку на Водохреща не обов'язково: змиває гріхи і вважається цілющою будь-яка освячена священиком вода. Хрещенська вода не псується і зберігає свої цілющі властивості проягом року..

Наталія Куліш

 

Читайте також:

Стало відомо, як в Івано-Франківську відсвяткують Водохреща


16.01.2018 3738 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1230
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

955
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1218 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3626 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33829
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2786

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

323

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

713

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1643

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1027
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

580
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

470
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

849
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12155
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1456
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1232
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1319
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

501
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

205
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

282
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

327
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1219