Як "Галка" допоможе оплатити проїзд в Івано-Франківську і що це таке

З червня 2019 року Івано-Франківськ має повністю перейти на оплату проїзду через е-квиток. Як саме проходило впровадження системи та як ще можна розрахуватися за проїзд швидко та безпечно – читайте в матеріалі.

В Івано-Франківську аналог е-квитка з’явився на початку 2017 року. Це був проект міської ради для пільговиків під назвою «Картка іванофранківця».

Ця картка давала змогу не тільки проїхати безкоштовно в транспорті, але з її допомогою власник отримував знижки на ліки та продукти, дисконт на відвідування кіносеансів та футбольних матчів, а також знижки на ритуальні послуги.

З квітня 2017 року ці картки почали роздавати. На початку 2018 року Управління економічного та інтеграційного розвитку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради мало заплатити 180 тис. грн через тендерну закупівлю за виготовлення додаткових 75 тисяч «карток франківця».

За своєю суттю, картка була дисконтною для обмеженого кола осіб, яка допомагала заощадити від 5 до 20% власних коштів.

Як з’явився е-квиток

Ситуація змінилася наприкінці минулого року. Виявилося, що в міській раді декілька років говорили та думали про впровадження електронного квитка або транспортної картки. Тому замість «Картки івано-франківця» пільговики повинні знов нести свої документи для отримання вже нової транспортної картки.

Вона має назву електронний квиток і дозволяє запровадити систему автоматизованої оплати проїзду та обліку пасажирів. Тобто, змінюється форма оплати – з готівкової на безготівкову. Це дозволяє збільшити прибутки комунальних підприємств за рахунок відсутності «людського фактору» та допомагає слідкувати за пасажиропотоком.

Процес запуску е-квитка в Івано-Франківську почався у жовтні 2018 року.

«Транспортна картка буде функціональніша ніж «Картка франківця». Якщо над цим попрацювати, то з такою карткою можна буде зайти до школи чи вийти з неї. Також батьки зможуть відслідковувати як їхня дитина відвідує навчальний заклад. Крім того, з карткою можна буде відвідувати різні комунальні заходи та заклади. Наприклад, концерти чи басейни. Тобто картка може надавати різні пільги», - передавали слова директора Івано-Франківського комунального підприємства «Електроавтотранс» Віталія Голутяка місцеві ЗМІ.

У той же час стало можливим оплатити проїзд за допомогою смс-повідомлення. Для оплати проїзду в такий спосіб необхідно обрати потрібний код залежно від виду квитка та від виду транспорту і цифру з номером маршруту. Текст потрібно набрати латиницею та надіслати SMS. При цьому, у власника номеру повинні бути кошти на телефоні. Але цей спосіб оплати може підійти не всім через те, що легко можна сплутати цифри та букви.

Коли почне діяти е-квиток в Івано-Франківську?

З січня 2019 року стартував продаж нових транспортних карток. Цю картку назвали Галка (Галицька картка). За таку назву віддали голоси на фінальному голосуванні 332 містян. За задумом, Галка повинна поступово витіснити стару «Картку іванофранківця». 

Міська рада планує закінчити оформлення пільговик карток 1 червня 2019 року. У цей час буде діяти перехідний період, де можна розрахуватися новою або старою карткою, а також оплатити проїзд готівкою. З червня 2019 року планується остаточний перехід на нову безготівкову систему розрахунків. Приватні перевізники мають зробити так само з 2020 року.

Вже з кінця січня 2019 року в місті можна розрахуватися карткою у більшості тролейбусів міста. Протягом лютого валідатори – пристрої для безготівкової оплати встановили ще на декілька тролейбусів. До кінця облаштувати весь комунальний транспорт такими пристроями планують ближче до червня.

Всього на впровадження нової системи оплати проїзду КП «Електроавтотранс» витратив 1,5 млн грн. З  цієї суми майже все пішло на закупівлю обладнання: 36 стаціонарних валідаторів, 26 переносних та стабілізатори напруги. Закупівля була зроблена через систему Prozorro.

«Також ми купили частину софту для транспортної картки і частину доступу до центру обробки транспортних транзакцій (ЦОТТ). Решта треба буде докуповувати, коли валідаторів стане більше. Щодо банківської картки, то програмне забезпечення саме для банківських транзакцій було оплачене компанією VISA в рамках меморандуму, який ми підписали з ними у жовтні», — сказав Віталій Голутяк.

Річ у тім, що паралельно з впровадженням е-квитка в місті запустили оплату проїзду безконтактною банківською картою та за допомогою смартфонів. У жовтні 2018 року Івано-Франківська міська рада, КП «Електроавтотранс» та компанія «Visa» підписали меморандум.

Щоб оплатити проїзд, достатньо прикласти до валідатора банківську картку або телефон з включеним додатком Google Pay чи Apple Pay. Але слід зазначити, що для такої акції компанія Visa в українських містах пропонує російське несертифіковане обладнання.

В разі виходу з ладу буде нема до кого звертатися, а модернізувати та допрацьовувати термінали вийде дуже дорого. Тому місто і закупило основну кількість обладнання самотужки.

Але є вихід значно дешевший та швидший. Ще у березні 2017 року представники КП «Електроавтотранс» разом з представниками ПриватБанку презентували в Івано-Франківську оплату проїзду за QR-кодом. Все що потрібно: просканувати код смартфоном та за допомогою мобільного додатка Privat24 оплатити проїзд. Потім електронний квиток потрібно буде показати водію або контролеру.

«Гроші потрапляють відразу на рахунок підприємства і це дозволяє отримати швидкі дані – контролювати трафік пасажирів, зрозуміти, коли час пік», – розповідає керівник КП «Електроавтотранс» Віталій Голутяк.

Одразу ж можна сплатити не тільки повну вартість проїзду, але й купити пільговий квиток. При цьому комісія за оплату проїзду не сплачується.

З міського бюджету на інновацію не витратили ні копійки. Крім того у Львові, Дніпрі та Кривому Розі крім QR-коду в комунальному транспорті працюють термінали для оплати проїзду карткою будь якого банку та електронні проїзні в Приват 24 у Львові та Дніпрі. Підтриманням функціональності системи повністю займається банк, в обов’язки якого входить ремонт та заміна обладнання.

Поки впроваджується транспортна картка – безготівкова оплата від банку працює, маючи різноманітні варіанти для пасажирів, а головне виконуючи основне завдання – відмову від готівки.


Василь Лужний


20.05.2019 5385 1
Коментарі (1)

Юлія 2019.05.27, 20:29

Дуже зручно розраховуватись за qr кодом!

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2424
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1544 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3625
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5396
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1658
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2042

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

118

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

165

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

865
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

449
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

755
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2445 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

464
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

850
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4901
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

719
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

622
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

560
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

383
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

706
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

867 2