Як довго збережеться холодний інвестиційний клімат в Україні?

Основні проблеми, які важливо вирішувати вже зараз, щоб від України не відвернулися інвестори.

Скоро доведеться міняти календар на 21-й рік, однак політична та економічна реальність, яка склалася в Україні, у багатьох викликає тільки песимізм, а COVID-19 і страх бізнесу щодо чергового локдауну, тільки підігрівають ці настрої. Не додає оптимізму й ефективність роботи народних депутатів.

Швидкість та ефективність прийнятих рішень залишає бажати кращого. Відповідно, представникам державних органів, якщо вони дійсно переживають за країну, варто було б замислитися про створення комфортних умов для розвитку інвестиційного клімату в країні. Адже що більше звучать з телеекранів заклики інвестувати в Україну, то більше скептицизму вони викликають у бізнесу (читайте інвесторів), які постійно рапортують у штаб-квартири про реальну ситуацію в Україні.

Непрогнозованість дій влади викликає недовіру. Про які інвестиції може йти мова, коли Конституційний Суд України одним засіданням може повністю згорнути антикорупційну реформу, обнуливши роботу відразу кількох антикорупційних органів і поставивши питання про закриття сотні корупційних справ, які перебувають на розгляді у Вищому антикорупційному суді.

Варто зазначити, що питання боротьби з тінню має стояти першим на порядку денному. Так одним з інструментів, який довів свою ефективність, є введення РРО, які вже давно працюють у всіх цивілізованих країнах, і використовують всі підприємці, незалежно від системи оподаткування. Так, використання РРО дозволило б вирішити одразу такі проблеми як: захист прав споживачів і зменшення рівня контрабанди, підвищення дисципліни для окремих категорій платників податків і вирівнювання умов ведення бізнесу, зростання надходжень до бюджету.

Вже кілька років Європейська Бізнес Асоціація наголошує на необхідності прийняття цього непопулярного, але правильного рішення. Буде час, проведіть експеримент — заїдьте на київський Столичний ринок, попросіть оплатити товар банківською карткою і видати фіскальний чек. Думаю, вам одразу покажуть зворотний вектор руху. Робота митниці — також одне з проблемних питань, на яке постійно скаржиться бізнес. І основними проблемами там досі залишаються: імпорт товарів за заниженою митною вартістю, корупція, контрабанда, затримка митного оформлення вантажів.

Водночас, товари та вантажі сумнівних імпортерів проходять митний контроль безперешкодно. Ще одна важлива складова — робота правоохоронних органів, які повинні бути захистом і опорою для прозорого бізнесу, але, за фактом, виходить зовсім навпаки. Досудові розслідування, які проводять органи прокуратури, затягуються на кілька років, що не дозволяє бізнесу захистити свої права в розумні терміни. Ба більше, часто виявляється, що процесуальні дії у справі не ведуться взагалі й бізнесу доводиться виступати ініціатором продовження розслідування.

Наступний аспект — верховенство права і якісно працюючі суди, що також є великим питанням. А серед основних проблем: порушення термінів розгляду судових справ, різна практика застосування норм права, несвоєчасне повідомлення учасників справи про стадії розгляду тощо. Якщо ж загалом говорити про інвестклімат країни, то за результатами п’ятого щорічного опитування іноземних інвесторів, проведеного ЕВА, інвесткомпанією Dragon Capital і Центром економічної стратегії, 48% опитаних іноземних інвесторів вважають, що інвестиційна привабливість України у 2020 році значно знизилася, 42% взагалі не бачать ніяких позитивних змін і лише 9% відзначили поліпшення.

Ситуація ж із коронавірусом підкинула, можна сказати, ще більше хмизу у вогонь. І якщо питання, описані вище, не почати якісно врегульовувати, інвестування в Україну буде все більше під знаком питання. До кінця 2020 року залишається ще 1,5 місяця. Важко сперечатися з тим фактом, що рік вийшов непростим — для населення, бізнесу, країни та світу загалом. Але здаватися або відкочувати реформи назад у нас немає права.

Зараз особливо важливо сконцентруватися на проведенні реформ і створенні прогнозованого горизонту для ведення бізнесу. Тільки в разі створення сприятливих умов і захищеності ведення бізнесу ми зможемо розраховувати на залучення значних інвестицій в Україну.

за матеріалами НВ 


16.11.2020 17215
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

797
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11327 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1959
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1846
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2846
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4733

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

487

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1136

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1649

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1401
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1790
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1608
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8853
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

695
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

772
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1960
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

929
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

438
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

337 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

780 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

819