Хто розпочав Процес: Кафка би плакав

 

 

«І це не значить, що ти до всього звик,

не можна так отупіти, аби до всього звикнути»

Ф. Кафка «Замок»

 

Останнім часом мені все частіше згадується Франц Кафка., особливо його  романи «Процес» та «Замок» . Скоро можна буде читати окремі рядки з творів ніби стрічку новин: «Напали на людину в ліжку і ще й дивуються, чому він не у фраці». Людська психологія працює як раз так, як описав у «Процесі» великий і такий незрозумілий Кафка—спочатку абсолютно невинна людина стає частиною цілковито фарсового, вигаданого судового процесу, який відбувається просто в неї вдома, а згодом вона починає вірити у те, що винна і мозок  шукає шляхи доведення власної невинуватості.

 

 

16 січня для України стало продовженням такого ПРОЦЕСУ. Ситуація як раз перейшла на стадію втовкмачення в наші голови, що ми насправді винні.  Зводиш наклеп в ЗМІ та Інтернеті—покарання;  орієнтований на «екстремістську діяльність» (це ще велике питання що ж таке загадкове мається на увазі під цим формулюванням)—покарання; судді тепер мають право носити зброю і взагалі отримують фактичну недоторканість (це ж головні герої нашого роману), Нацкомісія, яка здійснює регулювання у сфері зв’яку та інформатизації (це ж навіть вимовити складно) набуває повноважень блокувати доступ до сайтів, «через які здійснюється розповсюдження інформації, поширення якої суперечить закону, чи через які здійснюється діяльність інформаційного агентства без передбаченого законом свідоцтва про державну реєстрацію інформаційного агентства», за порушення , звісно—покарання. Що це? Хіба не фарс?

За останні півтора місяці, що вже могло здивувати? Здавалося відчуття сюрреалізму і так не покидало. Але ні, це ще не межа. Я сьогодні сиділа перед своїм комп’ютером і усвідомила, що перестаю розуміти, а де вона реальність?  Стан, коли ти сідаєш і сказати хочеться так багато, що не пишеться ані рядка—все якось вузько, кожна фраза стискає горло і не дає пальцям набирати текст.

Зігмунд Бауман у своїй останній книжці «Плинні часи» дуже цікаво описував  прірву між суспільством і владою. «Відхід еліти( оселеної локально, але зорієнтованої глобально й лише слабо прив’язаної до свого місця замешкання) від колишніх зв’язків із місцевим населенням, і, як наслідок духовна і комунікаційна прірва між життєвим/ переживаним простором тих, хто відійшов, і тих, кого залишили позаду,є можливо, найпродуктивнішою з усіх соціальних, культурних і політичних змін, пов’язаних із переходом від «твердої» до «плинної»  стадії новочасности»,--ця фраза як ніколи характеризує ситуацію і в нашій країні зокрема. Президент  має приклад такого закритого простору—Межигір’я. Він ще більше збільшує прірву між громадянами України і ним. Він не знає, чим вони переймаються, чим дихають, про що думають, куди прагнуть. І ця ізольованість не лише фізична, але й духовна, психологічна.

Ми зараз стаємо свідками того, як не вистачає владі повітря, як вона задихаючись, намагається хапатися за кожну можливість вижити, навіть, якщо ця можливість -- люди. Це для того, хто вмирає не має значення.

За останні місяці про еміграцію я чую стільки, ніби це якесь золоте руно.  Мене все схиляють до думки про чорне і біле, від якої я все життя відхрещуюсь, «влада виграє, бо..»,-- говорить соціолог  на громадському телебаченні, а я вірю у відтінки.  Так, кожен день стає боротьбою. Так є очевидні вчинки , які ми не можемо пропустити. Але розібратися у тому. Що ми хочемо і для чого теж треба собі дати.

Ситуація критична, як ніколи. Українці мають зробити вибір і зрозуміти чи настільки вони хочуть змін, чи у власному болоті все ж краще?  Влада діє, немов у конвульсіях, вкладає максимум сили, максимум злості. Але це не ознака полярності, а ознака того, що ми багато чого запустили в нашій країні, полінувалися, в моменти,коли ще можна було говорити гучно мовчали, а тепер питання стоїть про те, чи говорити взагалі. Це принцип карми—шукай причину в собі.

Навіщо приділяти таку велику увагу тому, хто сам вигадав Процес і намагається нас переконати, що ми його учасники? Навіщо давати можливість нашим головам думати, як довести власну невинуватість? Ми створили наш простір, ми любимо читати, ми любимо красу і хочемо жити у нормальному місті. І що нам заважає об’єднатися не у бою, а у дії ефективнішій, ніж натовкти комусь пику. Давайте просто не бути учасниками Процесу, до якого ми не маємо жодного стосунку. Давайте не бути пішаками і не думати, що хтось там прийде і порядок наведе. Так не буде!

І як казав такий актуальний нині Франц Кафка: «Істина—це те, що необхідно людині для життя, але тим не менш людина не може її отримати від когось чи придбати. Кожна людина має народжувати істину з самого себе, інакше не вижити. Життя без істини неможливе. Можливо істина—це і є життя».

Яка вона наша істина?


31.01.2014 Катя Гладка 1935 0
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

681
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1952 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1139 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

561
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6908 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11404 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

342

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1090

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1119

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1114
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

78
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

289
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1088
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

658
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

760
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2953
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4449
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18445
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

82
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

328
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

358
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

668