Хто раніше: Пізанська чи Снятинська вежа?

 

http://www.blitz.if.ua/include/img/medium/images%20(2938).jpg

 

Мова, звичайно, буде йти не про Пізанську вежу, а про відому споруду Галицького краю — Снятинську вежу, яка є символом та окрасою Покуття.
 

Ще 1861 року звели частину теперішньої ратуші, але з огляду на те, що місто розросталось не лише в географічному, а й у економічному плані, виникла потреба побудувати більш величну споруду, яка не поступалася б вежам у  інших  містах Галичини.

 

З цією метою тодішній староста Снятина Петро Левицький і бургомістр міста Титус Немчевський створили  комісію, до складу якої ввійшли 28 осіб, а саме: поляків — 13, євреїв — 11, українців — 4. Проект розробив Йосиф Шрейбер із Чернівців, який і керував цією будовою за сприяння Антона Берки. Прискорила  зведення ратуші велика пожежа 17 квітня 1906 року, коли згоріло 200 дворів. Завершили будівництво в 1909 році. Окрасою ратуші став годинниковий механізм курантів, який створив інженер з міста Кросни (Польща) Міхел Менсович, пише газета Галичина.

 

Використовували споруду і як сторожову башту: її балконом ходив черговий пожежник, який стежив, чи не горять будови десь на околицях. Коли таке траплялося, то приїжджали пожежники з Чернівців або з Коломиї. 

 

У радянський період пам’ятки культури, на жаль, здебільшого знищували або використовували для господарських потреб. Так трапилось і зі снятинською синагогою, приміщення якої перепрофілювали на швейну фабрику; вірменською церквою, яку перетворили на спортзал сільськогосподарського технікуму, а пізніше — на склад, який нині перебуває в жалюгідному стані. І цей перелік можна було б продовжувати... Старші люди жартують, що потрібно на певний час повернути тих, хто все це збудував, мовляв, тоді й буде порядок.

 

Як приклад безгосподарності наведу історію з побудовою об’їзної дороги в Снятині, що тягнеться довгим шлейфом уже кілька поколінь. Пам’ятаю, коли я був маленьким, ми жили тоді ще в Кулачині (тепер входить у межі Снятина), нашим городом ходили якісь люди з дивними приладами, а старші люди перешіптувались, що то мають будувати об’їзну дорогу в Снятині, яка пролягатиме через Запруття.

 

Слід сказати, що за моєї пам’яті було кілька таких потуг, але всі вони завершились нічим. Тим часом дорозі, яку спорудили для підвод і яка пролягає через центр, до речі, попри ратушу, доводиться витримувати чимраз більшу кількість фур з усієї Європи, вагою 40 тонн і більше. 

 

Тож унаслідок амортизації вежа нахилилася на південь, і цей нахил дедалі збільшується. Наші можновладці з сумом розводять руками, посилаючись на брак коштів для побудови об’їзної дороги. 

 

У 2011—2013 роках виконавчий комітет Снятинської міської ради звернувся до Управління охорони культурної спадщини при  Міністерстві культури України щодо зачислення снятинської ратуші ХIX ст. до пам’яток архітектури державного значення, однак жодної відповіді не отримав. У жовтні 2016 року міська рада знову порушила це болюче питання в управлінні культури, національностей та релігій облдержадміністрації, звідки повідомили про присвоєння Міністерством культури України Снятинській вежі статусу пам’ятки культури місцевого значення. 

 

Може, все-таки вдасться зворушити чиєсь чиновницьке серце, і воно зглянеться на пам’ятку культури Покутського краю. Аби та часом не перетворилась на купу каміння і попелу.


09.04.2017 2248 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2428
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19543
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1750
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1223 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3876

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

141

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2012

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1313
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

909
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24405
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1644
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8055
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

494
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2058 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

740