Хто я після школи?

 

/data/blog/108354/f3a62139afd0576e21d2c92f187cd77a.jpg

 

Космонавт, лікар, дослідник, міліціонер…А яку професію ви хотіли обрати у 5-річному віці? І здобули омріяну спеціальність? Якщо так, то, мабуть, ви унікальна людина. В більшості випадків під час навчання в школі люди змінюють свій вибір декілька разів. Але саме у шкільному віці ми повинні визначити пріоритети, обрати майбутню професію та навчитись «жити». То ж чому сучасним підліткам так важко розібратися в собі? Розглянемо основні проблеми.

 

Хочу

Важливим аспектом у професійній орієнтації дитини є її інтереси. Перші спроби самопізнання, об’єктивна оцінка власних бажань формує у свідомості підлітка чіткі визначення про те, «що я хочу» і «чого не хочу». Школа - чітка програма, де всі учні повинні виконувати одні і ті ж самі завдання. Тут закон «хочу – не хочу» не діє, тому сподіватися на активну «шкільну» допомогу у визначенні власних бажань не варто. Такі можливості є в позаурочний час. Молода особа – безліч перспектив. Хтось танцює, інший малює, в когось дах їде від рок-музики, а дехто досліджує закинуті будівлі. Головне, як кажуть батьки, щоб «на голку не підсіло» і «додому до півночі вернулось». Для підлітка ж важливо визначити своє хобі, щоб реалізовуватись в чомусь корисному як для суспільства, так і для себе.

                                                                 Можу Не кажіть підлітку (надчутливій та надвразливій істоті), що він не зможе щось зробити. Це не зупинить. Він зрозуміє це сам, коли зазнає невдачі. Дайте молоді спокій та простір для самопізнання – тоді вони на власному досвіді переконаються, що їм під силу, а за що братися більше немає сенсу. А от власне підліткам варто тверезо оцінювати свої вміння. Не вийшло одне – вийде щось інше. Головне - не здаватись при поразках і постійно шукати нові можливості…

…Бо в школі їх не зовсім багато. Участь в самодіяльності, якісь гуртки, спортивні змаги – та й по всьому. Навряд чи це може стати поштовхом для вибору майбутньої професії або допоможе виробити професійні навики на високому рівні. В українських школах реалізувати свої вміння майже неможливо: бракує ініціатив. Хто винен? Всі: і батьки, і вчителі, і учні.

Треба

В цьому випадку першу скрипку грає школа. Не раз доводилось чути від вчителів, що треба вибирати ту спеціальність, працівників якої бракує в країні, щоб потім знайти роботу і т.д. Звісно, для нашої неньки-України це було б добре, але уявіть, скільки незадоволених життям людей, які не люблять свою роботу і, цілком можливо, працюють недбало! Ще один нехороший, але впливовий чинник – принципові батьки. Наприклад: «Ти повинен продовжувати нашу родинну традицію. Будь лікарем!» або «Програмісти зараз непогано заробляють. Ти ж не хочеш жити в злиднях?»

Безлічі таких аргументів вибивають із колії. Вибір професії стає ще важчим, варіантів більшає, а дитина розгублюється. Враховувати особистісні потреби підлітка – найкраще рішення.

Секретом успішного вибору професії психологи вважають баланс між «хочу», «можу» і «треба». Рішення є дуже відповідальним, але, на жаль, школа не дає можливостей для усвідомлення себе як особистості, яка щось хоче, може і якій щось треба. Навіть навпаки, ускладнює і до того складне завдання. То ж приходиться нам розбиратися самостійно доти, поки не змінимо як систему, так і себе самих.

 

Ксенія Бундзяк


06.06.2016 Ксенія Бундзяк 949 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

683
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1963 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1140 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

562
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6909 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11407 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

344

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1095

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1120

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1115
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

83
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

292
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1093
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

659
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

763
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2958
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4454
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18448
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

85
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

329
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

360
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

670