агенція новин

Християнська парадоксія свободи

 

 

Поговорити про поняття свободи нас підштовхнули розповсюджені навіть серед наших братів і сестер хибні уявлення про свободу, яка нібито «закінчується там, де починається свобода іншого». Нічого собі свобода! Сім мільярдів обмежень!

 

І навіть не те бентежить, що лібералізм уже не в моді. Просто до чого тут християнство? Чи не підміняємо ми поняття, між іншим, ключові поняття віри, коли привносимо чужі трактовки. Чи обмежує свободу християнина свобода, скажімо, сатаніста? Язичника? Прокурора? Що, власне, ми розуміємо під словом «свобода». Адже інтуїтивно зрозуміло, що наша свобода це не те саме, що їхня.

 

Бог – це свобода (із цим гаслом за поширеністю може змагатися лише «Бог – це любов», але про те, чим відрізняється любов від сексу ми поговоримо іншим разом). І разом із тим людина, що стає вільною, прийнявши Бога, бере на себе купу обмежень. Від гастрономічних, до «не вбий». Тобто, коли ми говоримо про християнську свободу, мова явно йде не про вседозволеність чи «роби, що хочеш, аби інші були не проти». Ми звикли говорити про свободу, як можливість щось робити, але людина, яка зреклася Господа, може собі дозволити набагато більше за християнина. Де тут свобода?

 

Про свободу пишуть не лише в богословській літературі. Той самий Кант запропонував трактовку свободи як можливості бути неадекватним: порушувати або починати причино-наслідкові ланцюги. Тебе вдарили по лівій щоці – ти міг дати у відповідь, або розплакатися, а ти підставив праву щоку – ти проявив себе як вільна людина. Втім, як і вдаривши у щелепу випадкового перехожого, без будь-якого приводу з його боку чи потреби на комусь зірвати злобу зі свого. Не підкорятися обставинам, за Кантом, є проявом свободи. І це близько до християнського розуміння. Втім, якщо ми вже говоримо про віру, то лише філософією не обійдешся.

 

Власне, християнська свобода – це свобода вибору між добром і злом. Тобто, свобода волі. З іншого боку, свобода – це свобода ВІД гріха. Тобто, свобода – це можливість обирати між добром і злом, але обирати добро. Де тут, здавалося б, свобода?

 

Людина була створена (як, до речі, і янголи) зі свободною волею. Частина янголів обрала зло. Люди мали можливість порушити заповідь Божу (тоді вона була лише одна – не їсти забороненого плоду). І вони її порушили. Проте, завдяки матеріальній природі, на відміну від ангелів, людство не вповні долучилося до гріха. Тіло впродовж нашого життя виступає в якості якоря для душі: ми не можемо надто глибоко поринути у гріх, втім навіть і найбільше піднесення врешті-решт згасає. Отже, поки ми живі, жоден вибір не є остаточним і незворотнім.

 

Свобода – це можливість обирати. В цьому випадку нас більше обмежує тривимірність простору, а не дільничний міліціонер, адже жодна заборона суду не позбавляє мене можливості прийти, наприклад, сьогодні під резиденцію гаранта в Межигір‘ї. Ясно, що можуть дати пару діб адмінарешту, але ж вибір є. Свободу не варто розуміти як сукупність громадських прав. Їх часто плутають.

 

З іншого боку, свобода – це свобода від гріха, бо гріховні пристрасті поневолюють. Ти можеш обирати між курінням і некурінням. Але лише доти, поки не закуриш. Тоді вже тебе триматимуть психологічна, а з часом і фізіологічна залежність.

 

Є два різних типи людей, які не п‘ють: ті, що кинули, і ті, кого просто не пре. Щось є героїчне в тому, щоб раз за разом відмовлятися від тостів на кожному дні журналіста (будівельника, агронома, на Новий Рік тощо). Проте, по-справжньому вільний від алкоголю той, хто не починав пити. Він просто не розуміє «навіщо» вливати в себе цю смердючу гидотну. Його природа в цьому аспекті неушкоджена. Вочевидь, подібний імунітет від гріха в цілому мали наші прабатьки Адам і Єва до гріхопадіння.

 

Ти можеш обирати між чистою та продажною любов‘ю. Але така свобода вибору залишається в тебе, поки ти притримуєшся першої. Будь-який романтик здатен піти в бордель. Мало хто з постійних клієнтів борделів може стати романтиком. Чим більше ви «випускаєш пару» на близьких, тим природніше це стає для тебе, і тим важче це перебороти.

 

Втім, якби ж так просто було обирати! Життя весь час ставить нас у ситуацію вибору: спочатку ти маєш обрати, який із запропонованих варіантів є добром, а який злом, а потім вже між ними.

 

Свобода християнина в земному житті – це свобода людини, яка йде по мінному полю. Ти вільний обирати, куди ступити, але чим більше ти помиляєшся, тим менше в тебе залишається кінцівок (манни, хеллса, чи що там у тебе у венах), і тим менше залишається свободи.

 

Андрій Ватолкін,

Братство

 

 

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
23.03.2019

Працює фірма «ШБУ-77», яку пов’язують з російським олігархом Олегом Дерипаскою.

2257 1
23.03.2019

Автор студії "Квартал 95" розповіла, як змінилося життя її родини після того, як чоловік став кандидатом у президенти.

366
21.03.2019
Марія Лутчин

Доцент кафедри біохімії та біотехнології, кандидат біологічних наук 37-річна Марія Байляк стала переможницею Першої української премії «Для жінок у науці».

939 1
20.03.2019
Олена Британська

Нещодавно начальник відділу дорожньої інфраструктури Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Мирослав Федорків змінив посаду.

1054 1
12.03.2019
Юлія Канюс

Івано-Франківщина входить до переліку областей України зі значною сумою надходжень екологічного податку.

821
09.03.2019

Ідея будівництва обсерваторії на горі Піп Іван належить генералу Речі Посполитої, інженеру Леону Бербецькому.

2528 1

На знищення свободи Новгородців та Ливонії москві знадобилося більше 300 років, але вона впоралася.

470

Створюється вражаючий сюжет - щоб приховати певний скандал.

1006 1

 Роки беруть своє… З кожним роком я стаю все добрішим – починаю любити людей. Ну, не те, щоб любити, а – жаліти.

555

Дохідна частина бюджету Франківська 2-й рік поспіль становить 3 млрд.грн. без змін, без росту.

1508 1
11.03.2019

Мешканці прадавнього міста Кілія, який знаходитися в одеській області, стали свідками загадкових вогнів у небі.

503
02.03.2019

Експерти розповіли про те, що гуманоїди з Нібіру передали землянам відразу 58 повідомлень. 

853
21.02.2019

Дослідження проводяться в рамках SETI - міжнародного проекту з пошуку позаземних цивілізацій.

609
18.03.2019

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

234
22.01.2019

13 січня парафія Миколаєво-Успенського собору міста Коломиї вийшла з канонічної юрисдикції Івано-Франківської єпархії Української Православної Церкви.

3083 2
18.03.2019

Одна дівчина вирішила замовити сукню у відомого кравця, бо шив він красиво і завжди на совість.

282
21.03.2019

Незвичне пограбування трапилося ще 13 березня в одному з інтим-бутиків міста.

3618 1
21.03.2019

Поліція та родичі розшукують водія, котрий у Крихівцях збив дитину.

3437 2
21.03.2019

Свинка у подарунок. Петра Порошенка у Косові вирішили зустріти не з порожніми руками.

3393
20.03.2019

Тут немає газу, мобільного зв'язку та Інтернету. Явірник Верховинського району – найвіддаленіше село Прикарпаття.

1617