Гриби згаслих народів

 

Мене завжди хвилювало питання: хто мешкав на прикарпатських землях в давні епохи? Хто залишив мегалітичні споруди біля Бубнища? Чию метафізику всотали наші грунти? Нащадками якої мудрості є карпатські мольфари? Ми не знаходимо в наших краях ані античних написів на кам’яних стелах, ані фракійських і гетських графіті в печерах. Свідчення давніх істориків щодо земель, східніших від римської Паннонії туманні, плутані й навдивовиж суперечливі.

 

Тим важливішими є кожна згадка, кожен натяк. Римські історики Тацит і Діон Кассій залишили нам згадки про велике царство правителя бастарнів і даків Буребісти (Буревіста), яке між 55 та 30 роками до нашої ери розрослося від Дністра до Балканських гір і Варни. На березі Дністра, з північно-східного боку Карпат знаходилася літня військова ставка Буребісти. У його військах, згідно римських джерел, було багато кельтів і германців. Можливо ті карпатські мегаліти, які останнім часом притягують увагу науковців, є пам’ятниками доби кельтсько-бастарнського царства, сучасниками походів Цезаря і битви при Акціумі.

 

В ті ж часи вздовж Тиси виникла невелика, але войовнича держава язигів, яких асоціюють то з залишками скіфосарматів, то з протослов’янами. Нащадки кочовиків, язиги під час війн формували кінні підрозділи в допомогу своїм союзникам – свевам. Північніше мешкали роксолани. Десь біля 70 року нашої ери ці народи разом з населенням Карпатського краю опинилися під владою даків. Про державу даків ми знаємо більше, завдяки знаменитій Дакській війні, яку імператор Траян вів у 102-107 роках проти царя дунайських і карпатських народів Декебала. У 113 році на честь перемоги Траяна в Римі була споруджена тріумфальна колона. Вона прикрашена грандіозним кам’яним рельєфом і збереглася до наших днів.

 

Німецький історик Теодор Моммзен у п’ятому томі своєї «Історії Риму» так описує свої враження від цих рельєфів: «Траянова колонна залишає в нас, окрім уявлення щодо деяких туманних епізодів, лише сумне відчуття великої і бурхливої історичної катастрофи, назавжди потм’янілої для нащадків... Ми бачимо вартові вежі римлян з  конусовидними дахами, з бастіонами і верхнім майданчиком для дозорців. Ми бачимо місто на березі Дунаю і річного бога, котрий дивиться, як римляни з прапорами і значками легіонів йдуть понтонним мостом. Ми бачимо самого імператора: спочатку на військовій нараді, потім біля вівтаря під час принесення жертви перед укріпленнями римського військового табору. Розповідають, що союзні з даками бури відмовляли Траяна від війни, демонструючи латинський напис, що сам собою виник на величезному грибі; дехто впізнає цей гриб-велетень на рельєфі; він навантажений на вола, а збитий з ніг цією твариною варвар, що тримає у руці палицю, вказує пальцем на гриб імператорові, котрий наближається».

 

Цей таємничий «Траянів гриб» турбує мою уяву. Його знайшли бури, мешканці північних кордонів Декебалова царства. Можливо, вони його знайшли десь у Карпатах. Можливо, такі гігантські гриби з природніми знаками на капелюхах були об’єктами поклоніння у давніх мешканців Карпат і Прикарпаття (бурів, гетів, кельтів?). Принаймні, таке припущення пояснює, чому й досі в Карпатах переказують легенди про особливі, містичні гриби.

 

Гриб в якості священного (вівтарного) об’єкта притаманний традиціям персо-мідійців (аріан, скіфів). Деякі історики вважають, що священний напій давнього Ірану і Скіфії – хаома виготовлявся з певної різновидності мухоморів. Є неясні свідчення про те, що жерці кочових племен Євразії у давні часи споряджали експедиції в Карпатські гори. Метою цих експедицій було збирання галюциногенних грибів, з яких готували шаманські настоянки. Ці отруйні напої викликали в жерців транс і допомагали їм спілкуватися з небесними і підземними володарями.

 

Існує свідчення історика Євтропія, що відразу після перемоги аріїв-зороастрійців над парфянами у 228 році, жерці Істхара (Персеполя) отримали від причорноморських скифів (теж арієв-вогнепоклонників) срібну амфору зі святою хаомою. Цар царів Ардашир син Папака, який за сумісництвом був жерцем-мобедом священного вогню Істхара, святкуючи відновлення імперії аріїв, прийняв з тої амфори дещицю хаоми і у священному трансі (фарр-баргі) спілкувався зі своїм далеким предком – царем Дарієм Великим. Дозволимо собі припустити, що скіфи з українського степу видобули вміст срібної амфори з карпатських грибів.

 

Секрети хаоми втрачені. Можливо, вже й не знайти в наших горах тих мухоморів, які наснажували на пророчі видіння царів давнини. Адже відомо, що екологічні і клімактичні зміни викликають в грибному царстві незворотні мутації і зміни. Але досвідчені грибники, чуючи про священні гриби згаслих народів, загадково мружаться.

 

Вони, певно, щось знають.


10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2004
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1878
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1877
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5569 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2169 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1530

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

770

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

834

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1040

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1021
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1793
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3699
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10285
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26170
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10208 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7736
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

917
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

251
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

280
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

402
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1303
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

902