Головні зміни з 1 жовтня 2023 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 жовтня 2023 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у другий місяць осені.


Обов'язковий військовий облік жінок-медиків


З 1 жовтня 2023 року працівниці медичної та фармацевтичної сфери будуть зобов’язані зареєструватись у ТЦК та СП. Жінки інших спеціальностей, які споріднені з військовою, можуть стати на облік за бажанням.

Як наголосили у Міністерстві оборони, наразі у примусовій мобілізації жінок немає потреби, а також не планують жодних обмежень щодо їх виїзду за кордон.


Як жінкам стати на військовий облік


Обов’язковому військовому обліку з 1 жовтня 2023 року підлягають виключно лікарі, медсестри та фармацевти. Якщо кандидатка відповідає критеріям, її направлять на військово-лікарську комісію за місцем проживання.

Стати на військовий облік можна у територіальному центрі комплектування. Для цього необхідно прийти з паспортом, дипломом про медичну освіту та довідкою з місця роботи.

На військовозобов'язаних жінок покладаються ті ж обов’язки, що й на чоловіків. Зокрема:

  • ставати на військовий облік,

  • проходити підготовку до служби,

  • повідомляти ТЦК та СП про зміну місця реєстрації чи проживання, сімейного статусу, інвалідності тощо.


Коли ставати на облік випускницям-медикам


За два місяці до завершення навчання заклади освіти мають подавати до районних (міських) ТЦК СП списки випускників, із зазначенням даних, дати народження, паспортних даних та податкового номера, зареєстрованого місця проживання, спеціальності та дати завершення навчання, номера військово-облікової спеціальності. Ці списки у ТЦК СП зберігаються протягом десяти років.

Випускникам медичних та фармацевтичних закладів надають  місяць після завершення навчання, аби стати на облік. Якщо вони не звернулися до центрів комплектування впродовж цього часу — їм загрожує штраф від 850 до 1 700 гривень.

читайте також: Призов на Івано-Франківщині: кого насамперед мобілізовуватимуть до війська у вересні


Хто з медиків та фармацевтів може не ставати на облік


Згідно з законом без військово-облікових документів медиків та фармацевтів не можуть працевлаштовувати.

Втім, для жінок, які освіту здобули до затвердження змін до закону про військовий обов’язок та військову службу (до 30 грудня 2022 року — ред.), діє «перехідний період». До кінця 2026 року вони можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов'язані.

Однак, роботодавці мають повідомляти про жінок з медичною або фармацевтичною освітою, які не перебувають на військовому обліку. Медики та фармацевти, які не працевлаштовані, мають самостійно звернутися до ТЦК та СП, щоб стати на облік.


Реформа церковного календаря: нова Покрова


Цього року Україна вперше відзначатиме свято Покрови та прив'язане до неї державне свято захисників та захисниць 1 жовтня, а не 14 жовтня, як було раніше.

Такі зміни відбулися після того, як Українська греко-католицька церква та Православна церква України перейшли на новий календар, і відтоді більшість релігійних свят відзначають на два тижні раніше.

Ці зміни запроваджені з 1 вересня, тому Покрова фактично стане першим великим святом, що відзначається за новим календарем.

У неділю, 1 жовтня 2023 року, у християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, українці святкують День захисників і захисниць України та День козацтва.

При цьому Українська православна церква (донедавна у єдності з Московським патріархатом) і далі послуговуватиметься старим календарем. Також на старому календарі лишаться і частина парафій ПЦУ.


Штрафи для водіїв


З 1 жовтня 2023 року по 1 травня 2024 року всі водії повинні вмикати денне світло фар за межами населених пунктів.

За їзду без фар доведеться заплатити штраф у розмірі від 425 до 510 гривень. Таке правило вводять для більшої помітності автомобілів на дорогах.


Штрафи для ФОП


В Україні ФОП 2-4 групи, які отримують оплату за послуги не тільки за реквізитами, зобов'язані використовувати РРО (касовий апарат). За роботу без РРО передбачаються штрафи, але з 1 жовтня 2023 року вони будуть значно знижені.

Як пояснили у Державній податковій службі, законом № 3219 суттєво зменшено розміри штрафних (фінансових) санкцій для ФОП, які є платниками єдиного податку, зі 100 — 150% до 25 — 50% вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг).

Втім, сума штрафів за роботу без РРО не буде зменшена для ФОПів, які продають підакцизні та складні побутові товари, ліки, медичні товари та ювелірні вироби.


Перехід на зимовий час 


Щорічно в жовтні в Україні проводиться перехід на зимовий час. Час переводять на одну годину назад.

Переведення годинників на зимовий час 2023 проводиться в неділю 29 жовтня. О 4:00 стрілки годинника переводять на 3:00.

У сучасній техніці перехід здійснюється автоматично.


Перерахунок субсидій


У жовтні українцям перерахують житлову субсидію на новий опалювальний період 2023−2024 років (який триватиме з 1 жовтня до 30 квітня). Оскільки протягом опалювального сезону збільшуються суми в платіжках, збільшується і розмір житлової субсидії.

Житлову субсидію перерахують автоматично всім, хто вже є отримувачем — тобто звертатися до Пенсійного фонду варто лише тим, хто раніше субсидію не отримував. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


01.10.2023 1187
Коментарі ()

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

844
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

655
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1746
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3077
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2483
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2464

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

104

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

652

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

625

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1489
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

241
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

591
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

453
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

245
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

321
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26956
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

775
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19612
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

345
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

337
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

664
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1135 1