агенція новин

Голод – тітка, причому любляча. Доведено Нобелівкою

 

У жовтні 2016 року Нобелівську премію з медицини присудили професору Токійського технологічного інституту Йошінорі Осумі за дослідження механізму аутофагії – процесу деградації та утилізації клітинних компонентів.

Ця робота має прикладне значення, оскільки допоможе ефективно протидіяти багатьом захворюванням, зокрема, нейродегенеративним, онкологічним та пов'язаними із старінням.

Аутофагія запускається при дефіциті харчування та голодуванні. 

На необхідності дотримуватися постів завжди наголошувала церква. І, хоча багато віруючих постувало, все ж у народі авторитетом користувалися люди з "животиком", який символізував достаток, благополуччя, заможність.

Але у великому животі приховано багато потенційних хвороб: атеросклероз судин, цукровий діабет 2 типу, гіпертонія, рак, та багато інших.

Вплив обмеженого споживання їжі вже понад 30 років досліджують вчені, і є багато даних, які свідчать: обмеження калорійності їжі сприяє оздоровленню організму, зменшенню хвороб та збільшенню тривалості життя.

АУТОФАГІЯ – САМООЧИЩЕННЯ КЛІТИН

Природа наділила живі істоти здатністю до оновлення та зцілення. Одним із потужних "оновлюючих" механізмів є аутофагія (дослівно з грецької – самопоїдання) – очищення клітин від скопичень внутрішньоклітинного "сміття".

Клітинне сміття – це "уламки" відпрацьованих клітинних структур (білків, мітохондрій), які порушують нормальну роботу клітин, спричинюють запалення, прискорене старіння та мутації.

ДЛЯ АКТИВАЦІЇ ПОТРІБЕН ДЕФІЦИТ КАЛОРІЙ

Аутофагія запускається при дефіциті харчування та голодуванні: непотрібні та шкідливі "залежні сміття" переробляються та використовуються для відновлення здорових частин клітин.

Утилізують "сміття" спеціальні "сміттєві контейнери" – лізосоми, внутрішньоклітинні кульки, наповнені особливими ферментами, які захоплюють "сміття" та перетравлюють його.

Процес аутофагії відбувається наступним чином: спочатку "сміття" упаковується у "мішок для сміття" – аутофагосому – мембрану, яку поглинає "сміттєвий контейнер" – лізосома, а потім розщеплює її до молекул, з яких будуються здорові тканини організму. Так клітина позбавляється від старих або відживших компонентів, оновлюючи себе саму.

Аутофагія запускається при дефіциті харчування та голодуванні. Утилізують "сміття" спеціальні "сміттєві контейнери" – лізосоми. Джерело

ПОТУЖНИЙ РЕСУРС ОНОВЛЕННЯ ОРГАНІЗМУ

За допомогою аутофагії клітини нашого тіла отримують необхідні енергетичні та будівельні ресурси, мобілізуючи внутрішні резерви.

Важливим є те, що це сприяє видаленню хворих та ушкоджених частин клітини, чим допомагає повернути роботу клітини у нормальний стан, зменшує запалення та сповільнює старіння.

Порушення аутофагії можуть лежати в основі нейродегенеративних, ракових захворювань, хвороб Альцгеймера та Паркінсона.

Крім того, аутофагія спрямована на боротьбу з внутрішньоклітинними інфекціями, наприклад, із збудником туберкульоза. Підсилюючи цей процес, можна зменшувати запалення та сповільнювати старіння.

Явище аутофагії відоме вченим майже 50 років, а термін "аутофагія" був започаткований у 1974 році іншим лауреатом Нобелівської премії – бельгійським вченим Крістіаном де Дювом. Нагороду він отримав за відкриття лізосом.

ЯК ВИНИКЛА АУТОФАГІЯ?

Протягом еволюції люди були вимушені періодично голодувати.

Часто їжа була недоступною, її було важко зберігати. Взимку проблема їжі вставала особливо гостро.

Крім того, були релігійні пости в християнстві, ісламі, буддизмі.

Так організм людини еволюціонував, пристосувавшись обходитись періодично без їжі. Це допомагало людині вижити.

Є багато наукових підтверджень, що низькокалорійне харчування продовжує життя на 30-40% завдяки процесу аутофагії.

Обмеження калорій активізує ген sirt1, який ще називають геном довголіття. Цей ген присутній у всіх живих організмів і допомагає їм пережити голод та недостатнє харчування і продовжити рід.

ХАРЧУВАННЯ, ЯКЕ ПРИГНІЧУЄ АУТОФАГІЮ

У сучасної людини, з її пристрастю довисококалорійної їжі, надмірного вживання солодощів, червоного м’яса, 5-6-разового харчування, процес аутофагії практично повністю відключений.

Це збільшує ризик розвитку хвороб порушеного обміну речовин, зниження імунітету, підвищення ризику мутацій, прискореного старіння та скорочення тривалості життя.

ЯК АКТИВІЗУВАТИ АУТОФАГІЮ?

Голодуванняразвтижденьпротягом24годин (від вечері одного дня до вечері іншого дня) є простим і ефективним способом.

При цьому можна вживати лише воду, чай та каву – без цукру та молока.

Відмовавідодногоабодвохприйомівїжі1-2 разивтиждень є не менш ефективним, але більш зручнішим способом активізації аутофагії. Це може бути відмова від обіду або/та вечері.

При голодуванні можна вживати лише воду, чай та каву – без цукру та молока. Фото Shebeko/Depositphotos

Періодичнеголодування. Вченими Інституту довголіття при Університеті Південної Кароліни на чолі з Вальтером Лонго була розроблена 5-денна дієта так званого "періодичного голодування", яка імітує ефекти повного голодування.

Принцип полягає у різкому зниженні калорій, які споживаються за день: в перший день 100 калорій, в наступні чотири – по 500.

В цей тиждень обмежуються солодощі, м’ясо, а перевага надається овочевим супам, крупам, некалорійним енергетичним напоям, капусті та ромашковому чаю.

Вчений переконаний, що подібне 5-денне голодування кожні 60 днів достатнє для того, щоб перевести організм в режим сповільнення старіння.

Вальтер Лонго вважає, що для більшості звичайних людей голодування необхідне кожні три-шість місяців, в залежності від окружності талії. Для тих, у кого є ожиріння голодування корисне з частотою раз у два тижні.

Дієта "5:2" набула особливої популярності у Британії, під час якої два дні на тиждень людина споживає не більше 500-600 калорій, а у всі інші дні харчується нормально.

Дієта "5:2" запускає аутофагію. Два дні на тиждень потрібно споживати 500-600 калорій, а у інші дні харчуватися нормально

ПОКАЗАННЯ ТА ПРОТИПОКАЗАННЯ ДЛЯ ОБМЕЖЕННЯ КАЛОРІЙ

Варто наголосити, що обмеження калорій має застосовуватися з обережністю. Воно може бути корисним для людей, які не мають проблем зі здоров’ям.

Голодування протипоказане при:

 • хронічних захворюваннях;
 • виразці, гастриті або інших захворюваннях травної системи;
 • проблемах із фертильністю (здатністю до зачаття) і/або при бажанні зачати дитину;
 • вагітності;
 • годуванні грудьми;
 • недостатній вазі;
 • ішемічній хворобі серця;
 • цукровому діабеті та порушені рівня цукру в крові;
 • дефіциті імунітету,
 • низькому артеріальному тиску;
 • прийомі ліків, несумісних із голодуванням;
 • депресії та психічних порушеннях.

ПРОДУКТИ (ТА ЇХ БІОЛОГІЧНО АКТИВНІ КОМПОНЕНТИ), ЯКІ СТИМУЛЮЮТЬ АУТОФАГІЮ

Чорний виноград (ресвератрол, проантоцианідіни);
Грейпфрут (спермідин);
Коричневий неочищений рис, вівсяна крупа (гама-токотрієнол);
Кава (кофеїн, хлорогенова кислота);
Огірки (кукурбітацин);
Соя (діосцин, геністеїн);
Чай (епігалокатехіна галлат та інші катехіни);
Куркума (куркумін);
Риб’ячий жир (ейкозапентаноєва кислота);
Оливкова олія (олеїнова кислота);
Горобина, журавлина, айва, брусниця, лаванда (урсолова, олеанолова кислоти);
Капуста – білокачанна, брюссельська; шпинат, яйця, сметана, кефір (альфа-ліпоєва кислота).

Капусти та огірки – продукти, які стимулюють аутофагію. Фото lidante/Depositphotos

 ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ – ЗАСІБ АКТИВАЦІЇ АУТОФАГІЇ

Фізична активність – це ще один із способів посилити процес аутофагії. Вправи допомагають позбутися від токсинів в процесі потіння.

Вважається, що для активізації аутофагії інтенсивні вправи більш ефективні, ніж легкі навантаження.

Ідеальною є кількість, при якій вправи найбільш корисні для довголіття – а це від 150 до 450 хвилин помірних фізичних вправ в тиждень, що знижує ризик ранньої смерті на 31% і 39%, відповідно.

Приділяючи, хоча б 30% часу на тренування вправами високої інтенсивності, додатково збільшується тривалість життя приблизно на 13%, в порівнянні з тренуваннями, постійно проходять в стабільно помірному темпі.

Для активізації аутофагії інтенсивні вправи більш ефективні, ніж легкі навантаження. Фото Syda_Production/Depositphotos

Щоденний свідомий вибір продуктів харчування, бережливе ставлення до резервів власного організму, активний спосіб життя, допоможе нам покращити власне здоров’я та присвятити життя улюбленій справі.

І слова Омара Хаяма "щоб мудро життя прожити, знати треба чимало……вже краще голодувати, ніж їсти що попало" актуальні і в наш час.

 

Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог, спеціально для УП.Життя

Персональний сайт автора www.100rokiv.com

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


12.10.2016 152 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
23.03.2018
Ростислав Ковтун

Він – капітан відновленого Івано-Франківського «Прикарпаття» та наставник для молодих футболістів. Плеймейкер команди та її душа. Він є одним із найвідоміших прикарпатських футболістів останнього періоду.

467
17.03.2018
Ростислав Ковтун

Перемогу в шоу «Громада на мільйон» виборола прикарпатська громада - Печеніжинська ОТГ. Фіртка поспілкувалася із головою ОТГ та головний ідейником участі в проекті Ігорем Довіраком.

1085
16.03.2018

До Вашої уваги підсумки одинадцятого в цьому році тижня від історика, блогера, нашого експерта Мирослава Кошика. У випуску говоримо про Росію, Надію Савченко та комуністичні традиції в Івано-Франківську.

1178
16.03.2018
Олександр Шевченко

Днями на Комітеті з питань бюджету Верховної Ради України намагались «просунути» питання розподілу дотацій АПК. Так, це саме ті 4 млрд. грн. державних дотацій сільгоспвиробникам...

756
15.03.2018

Формальним приводом до спілкування з головним тренером БК Говерла Павлом Піскарьовим стали плани команди на плей-оф.

417
12.03.2018
Тарас Прохасько

Оскільки кожен простір є простором ще й тому, що має сполучення з іншим простором, має вхід, вихід, дірку, канал, через які відбуваються перетікання просторів...

647

Креатура Банкової не надто креативно підійшла до наступально-оборонної стратегії «Перемога Президента 2019», але хто її в цьому переконає...

204 1

Останнім часом мені щось часто доводиться блудити між епохами й імперіями. От і цього разу, повертаючись з південно-східної окраїни цісарства - з Карпат, я потрапив на залізничний двірець.

282

Цікаве питання було поставлене Олегом Головенським саме в визначенні духу чи його феноменології. Звісно, простіше розмірковувати в контексті, а от в аспектах постнауки й міждисциплінарних моментах є питання. Якщо б це питання досліджував Кант чи Дельоз -

190

Його не стало, і прогресивний світ ридма заридав. Ще з місяць будуть жалісливі жаби плавати соцмеражами і розбрискувати цитатки про "темну матерію", "темну енергію", "гравітацію", оплакувати віртуальні частинки субтильного Стіві. Порядна, засмартована ін

371
23.03.2018

Житель Лінкольна зафіксував в небі неопізнаний літаючий об'єкт, який рухався за авіалайнером. Спочатку англієць прийняв НЛО за літак, адже неподалік від міста знаходиться невелика військова авіабаза. Пізніше, придивившись уважніше, чоловік зрозумів, що п

108
20.03.2018

Дивну морську істоту знайшли мертвою на березі острову Сент-Сімон, що в штаті Джорджія. Загадкову знахідку вже порівняли з Лохнеським чудовиськом. На мертву істоту натрапив американець Джефф Воррен під час відпочинку з сином в Уольф-Айлендському запов

304
15.03.2018

У деяких містах планети НЛО бачать особливо часто, зокрема в американському Бостоні. Історія спостережень за непізнаним тут налічує кілька століть. І ось недавно ще один випадок - в Бостоні зафільмували відео з НЛО. Американські автомобілісти рухалися по

574
23.03.2018

То що, квасолька, гриби, бобові, капуста, бурячок, гарбуз, гречка, рисок і яблучка?

104
24.02.2018

Батьки мусять ставитися до своєї дитини як до людини, тобто дати їй відчути, що вона людина.

1567
20.03.2018

Одного разу селянином був врятований відлюдник даос, який тонув у глибокій річці. У відповідь на цей хоробрий вчинок даос вирішив віддячити селянинові. Він привів його в свою печеру, дістав зі схованки три чарівні речі і поклав їх перед селянином, сказав

379
22.03.2018

Ціна на продукти, які входять до складу «великодніх кошиків» виростуть на 34,2% у порівнянні з 2017 роком. Орієнтовна вартість такого набору продуктів на початку березня становила 506 грн. Про це повідомили в прес-службі Інституту аграрної ек

455
21.03.2018

Довгоочікувана українцями справжня весна не розпочнеться й у квітні, початок якого, за прогнозами синоптика, буде відносно прохолодним. Як інформує «Слово і Діло», про це заявив народний синоптик Леонід Горбань. За його словами, потеплі

1916
19.03.2018

Мешканець Івано-Франківська придбав в торговому центрі "Метро" рибу з "сюрпризом".

4036
17.03.2018

Сьогодні, 16 березня, в Івано-Франківську у маршрутки №28 відлетіло заднє колесо. У салоні великогабаритного автобуса "МАН" знаходилися пасажири, але, на щастя, ніхто не постраждав, повідомляє кореспондент Фіртки. У маршрутному таксі під час руху задню

2079