агенція новин

Гірські школи на Прикарпатті потребують суттєвої фінансової підтримки держави

 

 

Проживання в умовах рідкорозселеності, значної віддаленості осель від шкіл, ланшафтно-природні особливості гір неминуче відбиваються на роботі гірських навчальних закладів.

 

Для належного функціонування гірські школи на Прикарпатті потребують значної фінансової підтримки держави.

 

Про це йшлося сьогодні на виїзному засіданні комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти в Івано-Франківській ОДА, де обговорили гірські загальноосвітні школи, їх стан і перспективи розвитку, закон «Про базову освіту» та проект рішення комітету Верховної Ради «Гірська загальноосвітня школа: стан, проблеми, перспективи розвитку (на прикладі Івано-Франківської області)».

 

Заступник голови комітету Олександр Співаковський повідомив, що з вересня у Верховній Раді прийматимуть ряд законів, які мають закріплювати освітянську політику.

 

Наголосив на необхідності не закривати школи у гірських місцевостях, а сприяти їх розвитку. Таких шкіл на Прикарпатті налічується 275.

 

Участь у засіданні взяли представники департаменту освіти, очільники навчальних закладів на Прикарпатті, керівники відділів освіти. Начальник відділу освіти Космацької ОТГ, депутат сільської ради ОТГ від партії «ВОЛЯ» Дмитро Кіращук відзначає, що в сучасних умовах гірські школи змушені просто виживати, об’єднані територіальні громади не в змозі без підтримки держави самотужки фінансувати освітню, а також медичну галузі.

 

«Держава виділятиме субвенції тільки на заробітні плати педагогічним працівникам. Оплата праці технічних працівників та комунальних послуг стає ношею бюджету ОТГ. Ці витрати у Космацькій ОТГ цього року становлять близько 6 млн грн на освітні і медичні заклади. Якщо ОТГ не буде в змозі виділити ці кошти, постане питання про скорочення працівників. Чомусь віддалені гірські села завжди були обділені фінансуванням з боку держави, і зараз громади, об’єднавшись, не маючи належної фінансової бази залишаються сам на сам зі своїми проблемами», - каже Кіращук.

 

Він акцентує, що спроможність наповнювати бюджет ОТГ у гірських місцевостях значно відрізняється від рівнинних, в першу чергу через відсутність належної інфраструктури.

 

«Основним наповнювачем бюджету Космацької ОТГ є податки, можна було б отримувати значні надходження від зеленого туризму, але для цього необхідні якісно відремонтовані дороги. Крім того, з 2018 року ОТГ отримуватимуть 2% ренти від видобутку нафти і газу. На території нашої ОТГ є надра, але їх ніхто не розробляє. Треба вкладати кошти у розвиток різних інфраструктурних об’єктів, створювати підприємства, щоб бюджет був спроможним самотужки утримувати освітні заклади».

 

Дмитро Кіращук звернув увагу і на проблему добирання дітей до шкіл у гірських місцевостях, які породжує віддаленість осель від шкіл та відсутність належного дорожнього покриття.

 

«На рівнинній території довіз учнів можна організувати. Але через жахливі дороги і рельєфні особливості у гірських місцевостях це вкрай складно. У Космацькій ОТГ діти пішки ходять щонайменше 3 км в одну сторону, ще з портфелем, що в середньому важить 4 кг. До Великороженської школи, яка знаходиться на висоті понад 6 тис 700 метрів, діти змушені йти 7 км, можуть ходити у Білоберізьку – туди дорога становить 12 км! - наголосив Кіращук. – Тому вкрай важливо зберегти гірські навчальні заклади та максимально сприяти їх розвитку»

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


15.06.2017 241 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...

20.09.2019
Лілія Горковенко

У свідомості сучасного українця сформувався стереотип поліцейського, що охороняє публічний порядок та займається профілактикою правопорушень. Проте успіх служіння суспільству – в єдності трьох складових: навчання, практики та науки.

1209 1
17.09.2019

Пану Василю 42 роки, він має 200 голів породистих овець, часто носить традиційне гуцульське вбрання, хвацько грає на дримбі, допомагає іншим вівчарям і вірить, що гуцули і вівці – це нероздільно.

492
15.09.2019
Марія Лутчин

Тарас Назарук - керівник салону VOLT, який спеціалізується на доставці автомобілів зі США "під ключ". Компанія у своїй роботі керується принципом збереження довкілля через популяризацію електромобілів у місті.

1671
13.09.2019
Марія Лутчин

У неділю, 13 жовтня у Дністровському каньйоні відбудеться вже традиційне «Свято неба». Унікальне свято парапланеризму та дельтапланеризму цьогоріч пройде у форматі «Eco-Active Life Style».

1311
11.09.2019
Олена Британська

На форумі запрошені спікери обговорювали, що потрібно для залучення інвестицій та які умови зараз диктує світ, розглядали практичні кейси та підводні камені.

721
09.09.2019
Люся Грибик

У сучасному світі кожна жінка повинна мати кваліфікованого лікаря - гінеколога.

5651 2

Депутатську недоторканність скасували, ОК. Тут не про те, що вчора чимало потенційних «жертв» добровільно відали зброю своїм майбутнім «вбивцям».

464

Сьогодні так модно використовувати до всього слово "мульти". Мультиварка, мультивітаміни...

2151 2

Після жахливої катастрофи в Дрогобичі із людськими жертвами і втратою майна, де впав під"їзд житлового будинку.

746 1

Ціна росте хутчіш за міст – комусь це вигідно, еге ж?.. Замість потроєння вартості – мер навпаки міг отримати чималу компенсацію. Але чомусь так не зробив…

2533
17.09.2019

Кілька днів тому у невеличкому селі Вітрова Балка, що знаходиться у Полтавській області, сільські мешканці зафільмували НЛО.

329
11.09.2019

Здається, Всесвіт ніколи не перестане нас вражати!

341
30.08.2019

Понад сто років тому у віддаленому районі Сибіру пролунав потужний вибух, який був відчутний у радіусі 100 кілометрів.

1024
18.09.2019

Дитина приходить до місця, якого не знає і не розуміє. Чому мама каже мовчати? Чому тато не дозволяє бігати? Чому світять свічки та багато квітів?

154
18.09.2019

Більшість слів, які ми вимовляємо в повсякденному житті, впливають на наше майбутнє. Є слова, які притягують удачу, а є ті, які її відлякують.

338
20.08.2019

Мандрівний проповідник прийшов з важкою вістю у чуже місто.

941
20.09.2019

У селищі Більшівці історики натрапили на нові докази радянського терору — масове поховання закатованих українців.

3744
20.09.2019

Прикарпатець Віктор Худяк опублікував в мережі Фейсбук світлини наближення зими, відзняті на горі Паренки (1735 м).

1835 1
19.09.2019

На прилавках магазинів зустрічається масло селянське солодковершкове "Карпатське" 73% жиру.

3140
18.09.2019

В Івано-Франківську двоє дівчат прогулялися містом майже голяка.

42611 3