Гаррі Каспаров: «Ще п’ять-шість таких перемир’їв і Путін дійде до Берліна»

 

 

Ви знали Бориса Нємцова, що для вас означає це вбивство?

 - Зараз той рідкісний випадок, коли я навіть не зовсім розумію, що сказати. Цю трагедію ще доведеться осмислити. Одна справа, коли кажеш, що режим неминуче скотиться до політичних репресій і вбивств, проводиш аналогії з історією, кажеш, що це неминуче – перетворення диктатури однієї людини в фашистську диктатуру … Але все абстрактно якось виходить. А коли відбувається таке, коли вбивають людину, яку я добре знав, з якою ми разом боролися 10 років, – це зовсім інша історія.

 

 Яким ви запам’ятали Бориса Нємцова?

 – Борис був великою людиною – і фізично, і колоритом, і характером, його завжди було багато. Для путінської Росії це вже злочин. Коли людина такого калібру починає активно боротися з режимом, вона ризикує всім. І зрозуміло, що в якийсь момент цей ризик стає смертельним. Для мене це особливо важко, тому що ми з Борею багато сперечалися в 2012-2013 роках. Я говорив, що зміни в Росії через вибори неможливі, що цей режим не піде без крові, а він переконував мене у зворотному. Він завжди говорив: “Ні, в Росії треба довго жити, ми побачимо зміни, це важкий процес, але треба потроху рухатися”. Він зберігав оптимізм, вважав, що цей моторошний режим може якось трансформуватися.

 

 Чотири кулі в спину 55-річному політику. Хто стріляв?

 – Ніхто зараз точно не може сказати, хто стріляв, але його вбив режим. Я сумніваюся, що Путін давав команду. Мені здається, це обстановка, в якій самі відморожені елементи, уже зовсім оскаженілі, вважають, що можуть відстрілювати неугодних людей. Путін створив атмосферу, в якій такі політичні вбивства стають можливими. Я завжди говорив, що кожен день перебування Путіна при владі буде множити кров і страждання. Думаю, що говорити це вам, людям, що живуть в Україні, безглуздо, ви розумієте, що таке Путін. Навіть Нємцова, людину, яка відстоювала методи ненасильницького опору, яка не хотіла бачити в Росії кровопролиття, повторення 1917 року, якихось страшних потрясінь, саме її вбивають.

 

 На ваш погляд, це вбивство пов’язане з планами провести в Москві опозиційний марш “Весна” 1 березня?

 – Напевно, це якось пов’язано з маршем, який повинен був відбутися в Мар’їно, але … його ж вбили в двох кроках від Кремля! З усіма цими путінськими силовиками, які контролюють кожен сантиметр, людину застрелили просто на очах у Кремля. Це доводить, що вся вертикаль влади зайнята незабезпеченням безпеки країни та її громадян, а саме захистом режиму: Путіна і його кліки. Бандити, вигодувані цим режимом, відчувають себе безкарно, країна занурюється в беспредєл, це вже очевидні ознаки тління. І питання не в тому, чим це скінчиться, ми знаємо підсумок. Питання в тому, скільки життів ще понесе це зло, зомбують людей і харчуються кров’ю. Кожен день перебування Путіна при владі, це продовження ескалації, тому що по-іншому режим жити вже не може.

 

 Що стало фундаментом такої ситуації в Росії?

 – Розумієте, вся ця істерика на телебаченні, всі ці абсолютно божевільні завивання, крики “більше пекла!” – це насправді все матеріалізується. Коли створюється така атмосфера, треба подивитися історію – це фашистська Німеччина, сталінський Радянський Союз. Ви не можете вимагати крові в телевізорі 24 години на добу, сім днів на тиждень, а потім дивуватися, що на вулиці відбувається таке. Ця кров результат тотальної параної і зомбування людей, які розгорнуті були в останній рік. Напевно, це агонія режиму, результат того, що зараз відбулося тотальне зомбування суспільства.

 

 Що робити тим, хто залишається в Росії і продовжує опір?

 – Політичні вбивства активістів Росії завжди були. Просто зараз ми говоримо про вбивство такого рівня. Але до цього було і вбивство Політковської, і такі вбивства в Росії не є чимось екстраординарним, тобто, у режиму немає алергії на кров. Путінський режим зароджувався у вогні і крові другої чеченської війни і у вибухах московських будинків, про що ми досі не знаємо всієї правди. Методи придушення опозиції варіювалися, були арешти, кримінальні справи. Я знав, що репресії будуть наростати, але, мабуть, у когось вже по-справжньому сверблять руки, і якісь відморозки, безумовно, близькі до Путіна, просто стріляють. Сам президент РФ цей процес вже не може контролювати, тому що ця ненависть, ця звірина сутність вихлюпнулася далеко через край. Тобто, можна вже все. Є вороги, яких треба вбивати, бо вони американські шпигуни, тому що вони працюють на користь України, і так далі. Далі йде тотальна маячня, яку можна не обговорювати. Але якщо постійно накручувати цю маячню, то рано чи пізно починають відбуватися страшні речі.

 

 Путін як у випадку з Політковської, скаже, що смерть “завдала більший великої шкоди влади, ніж життя”?

 – Ситуація істотно відрізняється від 2006 року, коли вбили Політковську. Для мене Путін завжди був тираном, але з точки зору світової спільноти він був шанованою людиною. Він був приймаючою стороною на “вісімці”, влітку у нього збиралися всі лідери вільного світу, його репутація була більш ніж достатня для того, щоб підозри у вбивстві від себе відвести. Підозрювати Путіна тоді було поганим тоном. Зараз інша ситуація, у нього на руках вже стільки крові, і це перестало бути таємницею. Злочинність режиму, його брехливість така, що навіть Джон Керрі (держсекретар США. – ред.) змушений визнати, що Лавров постійно бреше. Вбивство Нємцова в такій атмосфері переводить все це на якісно інший рівень, ця кров вже на руках Путіна. І тут не важливо, наскільки він пов’язаний з тими, хто організовував і санкціонував це вбивство.

 

 Неможливо не запитати про Надію Савченко, якій ви передавали лист з проханням припинити голодування. Її відпустять?

 – Її не відпустять. Я боюся, що ця трагедія, ця смерть неминуча, тому що ніяких реальних дій, які змусили б Путіна хоч якось рушити, ніхто не робить на Заході. Існує достатньо способів продемонструвати, що ця смерть буде мати важкі наслідки, починаючи з висилки сімей, конфіскації грошей, закриття SWIFT. У Заходу є багато способів, і якби вони хотіли послати меседж, вони б це зробили. Але ми спостерігаємо “страусину” політику – голова з піску іноді висовується, але все одно очевидне небажання, як вони кажуть, допускати ескалацію. Це абсолютна маячня, абсолютно ясно, що ескалація викликається однією людиною.

 

 Що далі, можливо прорахувати дії Путіна?

 – Я побачив недавно дуже хороший коментар, по-моєму, у поляків: ще п’ять-шість таких перемир’їв і Путін дійде до Берліна. Захід намагається відкупитися, не розуміючи, що там немає предмету переговорів. Вони намагаються, як Чемберлен відкуповуватися територією іншої країни, але питання в тому, що території, які отримав сьогодні Путін – Крим, Донбас – не є для нього самоціллю. Його мета на сьогоднішній день абсолютно очевидна – розвалити Україну, як незалежну державу і створити абсолютно нестерпну обстановку в Європі. Де НАТО і ЄС перестануть грати притаманну їм роль. Тобто, мова йде про тотальну руйнацію системи континентальної безпеки, яка створювалася в 1945 році і послужила основою для світової системи безпеки. Путін переводить гру в інший режим, і це для нього питання виживання. Чи піде він завтра штурмувати Маріуполь, або почне провокації в Харкові? Це питання часу, куди він рушить далі. Він може несподівано перейти на Естонію, але цілком очевидно, що питання, як він каже, розширення російського світу, насправді питання тотального руйнування системи міжнародної безпеки є для Путіна пріоритетом. І поки він не буде зупинений, сам не зупиниться. Диктатори самі не зупиняються. Я з огидою читаю західних політиків, які бояться відправити якусь зброю в Україні. Держави, які змушували Україну відмовитися від ядерної зброї в 1994 році, сьогодні ніяк не можуть зважитися продати їй протитанкову зброю. Це ганьба.

 

ji-magazine.lviv.ua


02.03.2015 651 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

879
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

688
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1804
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3128
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2504
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2488

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

145

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

674

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

642

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1518
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

270
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

614
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

570
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

272
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

337
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26977
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

796
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19628
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

369
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

356
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

684
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1188 1