Галина Матейко: «Здоровому організму віруси не страшні»

 

 


Рання весна – період сезонних гострих-респіраторних захворювань (ГРЗ). А цього року до них додався ще й кір. Яка епідеміологічна ситуація зараз на Прикарпатті? Як застрахувати себе та своїх дітей? Про це розповідає завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб медуніверситету Галина Матейко.

 


— Пані Галино, люди знову панікують, що з’явився новий вірус грипу – фінський, що багато людей хворіє, зокрема, діти?


— Це різновид сезонного вірусу. Сезонний рівень захворюваності на ГРЗ не переріс пороговий, тому говорити про епідемію грипу в області немає підстав.

 

— Які профілактичні засоби порадите від цієї «сезонності»?

— Найбільш дієва – звичайна неспецифічна профілактика. Тобто, підвищення імунітету організму: здоровий та активний спосіб життя, раціональне харчування, достатня кількість вітамінів. Ми також рекомендуємо пробіотики, зокрема, такі препарати, як йогурт, «Лактовіт», «Лактофільтрум». А коли вже в сім’ї захворіли, то можна застосовувати препарат «Арбідол». Він має противірусну активність, діє на досить широкий спектр збудників ГРВІ. Приймати його треба двічі на день, по одній капсулі, протягом тижня. Велику перевагу надаємо вітчизняним препаратам рослинного походження, на основі біофлавоноїдів із диких злаків – «Протефлазид», «Імунофлазид», «Флавозид».

 

— А народні, так звані «бабусині», методи, наскільки вони дієві?

— Звісно, не зашкодить вживання фітонцидів – часник, мед, цибуля. Також прийом вітамінних чаїв з шипшини, малини, калини, чай з лимоном. Не треба забувати і про важливі гігієнічні заходи, які ми часто недооцінюємо: часте миття рук з милом, обов’язково мити обличчя дитині, коли вона повертається з вулиці, промивати ніс і горло 2% розчином соди або солі. Не рідше, як 2-3 рази на день.

Такі неспецифічні методи дають хороший результат. Часто батьки бояться високої температури й панікують, коли на термометрі 38,5. Але збивати її не можна, адже температура при ГРЗ має захисний характер. Знижувати її можна лише препаратами, які містять парацетамол. Але в жодному разі не аспірином. Хоч він і дуже популярний, але люди мають пам’ятати, що аспірин може дати серйозні ускладнення.

 

— А як щодо вакцинації? Коли треба робити щеплення?

— Безумовно це – найефективніша профілактика. Щеплення мають бути передсезонні, а не під час епідемії. Вакцинація є ефективною, коли її зробити абсолютно здоровій дитині чи людині, тоді вона дає адекватний захист – до п’яти років. Наприклад, зараз проти сезонного вірусу більшість жителів Прикарпаття використовують вакцину «Інфлувак». Імунологи та вірусологи довели, що імунітет до вірусів грипу перехресний завдяки їхній спорідненості. Віруси близькі за будовою один до одного. Тому щеплення проти одного вірусу грипу захищає на 30% від інших вірусів.

 

— Пані Галино, цьогоріч прийшов кір…

— Зараз ситуація близька до стабільної. Епідемії немає, але хворі ще поступають в стаціонар обласної клінічної інфекційної лікарні. На сьогодні у нас госпіталізовано 47 хворих на кір. З них – 26 дітей. Якщо захворювання починалося з підлітків, то зараз хворіють діти молодшого шкільного віку, дошкільнята і навіть діти до року. Кір у перші дні хвороби важко виявити, бо симптоми такі самі, як і при ГРЗ. Це дитяча інфекція, яка передається повітряно-крапельним шляхом, але вона може бути керована при умові здійснення регулярних щеп­лень. Особливість її ще й у тому, що захворюваність зростає кожні 5-6 років. Захворювання у ранньому віці може лікуватися вдома, але під наглядом педіатра. Дуже важливо виявити захворювання в катаральному періоді, коли хворий заразний. Його треба ізолювати до п’ятого дня з моменту висипання.

 

— А є вакцина від кору?

— Є, крім того, вона ще й обов’язкова. Згідно з наказом №595 від 2011 року. І тепер вона входить у календар щеплень дитини. Щеплення починають робити у 12 місяців, потім у шість років. Зараз пропонується ревакцинація усім особам до 30 років. Її доцільно провести після спалаху кору.

Є ще один метод профілактики – введення специфічного протикорового імуноглобуліну. Цього року наші аптеки цим не забезпечені, але є заміна – людські імуноглобуліни. Вони також містять достатньо антитіл проти вірусу кору. Дитина, якій ввели імуноглобулін не пізніше п’ятого дня з моменту контакту з хворим на кір, не захворіє.

 

— Скільки коштує вакцина?

— Від 60 до 90 грн., усе залежить від вакцини. Планова вакцинація для діток – безкоштовною.

 

— Серед батьків побутує така думка, що добре, аби дитина перехворіла на все в ранньому віці. Чи правильно це?

— Звичайно, логіка в цьому є. Адже кір, вітрянка, скарлатина, червоничка (краснуха) – це класичні дитячі інфекції. Зараз вони подорослішали. І в старшому віці вони важче перебігають і частіше супроводжуються ускладненнями. Доведено, що вакциновані діти від кору хворіють рідше та переносять хворобу легко, без ускладнень.

 

— Яким буде прогноз на майбутнє? Якого наступного вірусу слід боятися прикарпатцям?

— Боятися нічого. Більше довіряйте медикам, прислухайтеся до їхніх порад. Щодо грипу – прог­нози всім відомі. Це наймінливіший вірус на планеті. Кожного року він змінює свою поверхневу будову, а кожні 8-10 років відбуваються глибокі зміни. Якщо вести правильний спосіб життя, раціонально харчуватися, займатися спортом, загартовуватися, вживати вітаміни, бабусині рецепти – віруси не страшні.

 

Світлана ЛЕЛИК,

Репортер

 


23.03.2012 Світлана ЛЕЛИК 1534 1
Коментарі (1)

Микола 2012.03.29, 09:22
Років 100 300 500 1000 і т.д назад я погоджуюсь що були всі здорові організми бо йшов природний відбір. Зараз знайти здоровий організм на мою думку важко хіба, у що новонародженого і то багато хворих з патологіями з такою екологією та харчуванням буде дуже важко знайти.
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1787
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1786
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1765
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5266 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2072 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1453

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

602

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

702

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

894

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

933
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1664
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3591
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10178
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26052
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10080 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7652
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

836
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1341
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

312
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1200
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

788
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1016