Галич вшановано на туристичних марках

Щороку Прикарпаття приймає туристів з усіх регіонів України та з-за кордону. Особливу цікавість викликають місця пов’язані з історією Галицько-Волинського князівства – тому туристичні групи так часто можна побачити в Галичі, Крилосі та Шевченковому.

 

Відвідувачі можуть побувати в музеї Давнього Галича, музеї народної архітектури та побуту Прикарпаття, музеї караїмської історії та культури. Від недавнього часу всі бажаючі можуть придбати собі на згадку туристичні марки. Це - дерев’яні кружальця із зображенням певної туристичної атракції Національного заповідника «Давній Галич».

 

Серед них туристичні марки: №106 «Храм Св. Пантелеймона ХII ст.» (в с. Шевченкове); №108 «Гуцульська ґражда ХIХ ст.» (Музеї народної архітектури і побуту Прикарпаття); №362 «Галицький замок IХ—ХIV—ХVII ст.» та №365 «Церква Успіння Пресвятої Богородиці ХVI ст.» (с. Крилос). Придбавши туристичну марку кожен зможе мати гарну згадку про славні місця нашого минулого. Марка №106 «Храм Св. Пантелеймона ХII ст.» видана на честь монументальної хрестобанної церкви зі зразками вишуканої білокам'яної різьби і численними рисунками та графіті на стінах, яка є свідком 800-літньої історії Галицького краю.

 

Спорудження храму було закінчено 1194 року. Він містився у центрі добре укріпленого городища, можливо, монастиря. У роки Першої світової війни, під час гарматного обстрілу 1915 р., був частково знищений. 1926 року святині повернули її попередній вигляд. Вдруге це зробили 1998 року. Після цієї реставрації храм набув існуючого, наближеного до первісного, вигляду і має всі елементи, притаманні галицькій архітектурній школі княжої доби. Марка №108 «Гуцульська ґражда ХIХ ст.».

 

Заходиться у Музеї народної архітектури і побуту Прикарпаття (засновано у 1982 р.). У 1994 р. музей увійшов до складу Національного заповідника «Давній Галич». Скансен займає площу 6,9 га, на якій відтворено «мікросела» чотирьох етнографічних регіонів Івано-Франківщини: Покуття, Опілля, Бойківщини та Гуцульщини. На ТМ зображено один з експонатів скансену - гуцульську хату-гражду, зразок замкненого житлового будівництва гуцулів ХІХ ст. Ця хата-гражда походить з 1889 року і перевезена до скансену з с. Устеріки Верховинського ра­йону. На сьогодні вона є найбільшою граждою такого типу в Україні. Марка №362 «Галицький замок IХ-ХIV-ХVII ст.». Галицький замок збудований у середині ХІV ст., однак його попередника вперше згадують ще 1114 р. як укріплену цитадель. Хто і коли знищив її - невідомо. Відбудова замку як оборонного форпосту Галицького староства розпочалася у середині ХІV ст., коли Галич отримав статус міста на Магдебурзькому праві.

 

Одні дослідники приписують будівництво дерев'яно-земляного замку Казимиру Великому, інші стверджують, що він був споруджений волин­ським воєводою Любартом у 1350-1352 рр. Другу перебудову замку провів у ХVІІ ст. галицький староста А.Потоцький. План реконструкції розробив італійський інженер Франсуа Корразіні. Під час турецько-польської війни 1676 р. замок був зруйнований і занепав. Нині тут ведуть реставраційні роботи. У проекті відбудови замку передбачено, насамперед, відновити вцілілі мури, реставрувати південно-західну вежу та каплицю Св. Катерини, відтворити оборонну стіну між вежею і каплицею. Марка №365 «Церква Успіння Пресвятої Богородиці ХVI ст.». У сучасному Крилосі серце княжого Галича, давнього міста, від назви якого походить ймення цілого регіону - Галичини.

 

Тут знаходиться літописна Галичина могила, в якій, ймовірно, був похований засновник міста, фундамент Успенського кафедрального собору ХІІ ст., легендарна Княжа криниця та джерело «Францішкові очі», Митрополичі палати. Головна пам'ятка Крилоської гори - церква Успіння Пресвятої Богородиці, що її побудував 1586 р. нащадок боярського роду Марко Шумлянський. Для будівництва він використав кам'яні блоки і пластику з Успенського кафедрального собору ХІІ ст. Велику мистецьку цінність становить західний портал церкви, фронтон якого прикрашений різьбленою в камені композицією «Успіння Богородиці».

 

Північний портал оздоблений фронтоном з емблемою реставратора церкви - єпископським гербом із літерами І.Ш.Є.Л.Г.К. - А-В. Чудовою окрасою святині є іконостас, виконаний визначним майстром українського живопису початку ХХ ст. Антоном Манастирським, а також Крилоська Чудотворна Ікона Божої Матері. Туристичні марки є чеським винаходом 1998 року, який знайшов постійну прописку в Україні. Нині їх уже понад 247 марок (29 з них у нашій області), які гідно репрезентують культурні надбання нашої держави. Серед них - архітектурні, історичні або природні пам’ятки. Вони принципово відрізняються від звичайного сувеніра, адже виконують роль трофея, тобто є підтвердженням того, що мандрівник відвідав цей об’єкт.

 

В іншому місці придбати такий дерев’яний сувенір неможливо. Кожна туристична марка має свій номер, а разом вони утворюють систему з кількох сотень туристично-маркових місць по всій країні.

 

Подорожуючи, мандрівник-колекціонер одночасно збирає туристичні марки і бере участь у колекційній грі. Детальніше про умови гри, а також про проект «Туристичні марки — Україна» можна дізнатися на сайті www.turystycni-marky.соm.ua.


20.06.2011 2745 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1166
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2497
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2095
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2149
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6489 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2434 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

319

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1127

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1162

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1377
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

256
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

572
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2045
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26493
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

537
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10442 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7992
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

519
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

380
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

530
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

604
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1556