Футбольні війни: УКРАЇНА-2012 може стати повторенням ГОНДУРАСУ-1969

 

 

Політики в Україні шукають нові інструменти для керування ситуацією. «Чиста» політика все більше підпадає під підозру електорату як поле суцільних маніпуляцій. Потенційні виборці вже не довіряють гаслам і акціям, проведеним суто у політичному форматі. Відповідно, будь-які позаполітичні засоби впливу на уяву та настрої електорального поля стають потенційними засобами здійснення політики. Серед цих засобів чільне місце займає спорт, в першу чергу його найпопулярніший вид – футбол.

 

Напередодні Євро-2012 все більше аналітиків допускають, що спортивне і навколоспортивне життя в Україні у найближчий час стануть інструментами для жорстких маніпуляцій електоратом.

 

Політологи повідомляють, що в останні місяці помітно зросла фінансова підтримка активістів футбольного фан-середовища з боку політичних сил. Участь футбольних фанатів у львівських подіях 9 травня не залишилась непоміченою. Прогнозується подальше зростання політичної активності фан-клубів.

 

Тим більше, що осінні події у Москві продемонстрували можливості подібних рухів у формуванні потрібної телевізійної «картинки» для подальшого використання політтехнологами. Деякі російські аналітики переконані, що саме демонстраціями футбольних фанатів на Манежній площі в РФ розпочалася президентська компанія Володимира Путіна.

 

В історії можна знайти приклади впливу футбольних подій на політичну історію цілих континентів. Найвідомішою в тому плані стала знаменита Футбольна війна між Гондурасом і Сальвадором в липні 1969 року. Тодішній президент Гондурасу Освальдо Арельяно використав поразку гондураської команди у матчі відбіркового етапу чемпіонату світу у Мехіко для активізації антисальвадорських настроїв у суспільстві. Незадоволені комерційною активністю сальвадорських мігрантів, гондурасці почали погроми, на які Сальвадор відповів наступом своїх збройних сил на територію Гондурасу. Війна мала наслідки на кількох рівнях політичного життя. Арельяно завдяки війні підняв хвилю націоналістичних настроїв, переключив увагу гондурасців з економічних негараздів на патріотичну тему і зберіг владу свого олігархічного клану. США завдяки війні змогли зруйнувати плани латиноамериканських держав по створенню Центральноамериканського спільного ринку.

 

На думку соціологів, футбол займає у суспільному житті України помітне місце. Не таке центрове, як в країнах Латинської Америки, але достатнє для того, щоби футбольний матч ставав головною подією дня і тижня.

 

Суспільний резонанс від футбольної події за кількістю інформаційних реципієнтів на два порядки перевищує резонанс від культурної або мистецької акції і на порядок від політичної. За настроями відвідувачів стадіонів можна впевнено прогнозувати політичний клімат в країні та рейтинги провідних політиків.

 

Футбол є головним «полем реалізації мрій» для переважної більшості олігархів – істинних правителів держави. В цій ситуації ризикнемо спрогнозувати, що значення футболу, як способу формування політики в наступні місяці (напередодні Євро-2012) буде зростати.

 

Вже тепер Євро-2012 активно використовується для політичного позиціонування. Скажімо, одним з основних аргументів проти Едуарда Гурвіца на виборах міського голови Одеси у 2010 році було те, що Гурвіц не зміг зробити Одесу містом, що прийме Євромундіаль. Також всі знають, що одним з іміджевих козирів Партії регіонів є її позиціонування як «партії спортсменів», «партії отців великого українського футболу».

 

Аналітики очікують, що в кінці 2011 – на початку 2012 року відбудуться значні структурні зміни в навколофутбольному середовищі, коли на рівні фан-клубів почнуть активно формуватися чисельні «бойові дружини» з чітко окресленим політичним зафарбуванням. «Ядра» цих формувань існують вже сьогодні.

 

Не факт, що саме на Євро-2012 ці формування будуть виведені на «велику арену» української політики як організатори масових політичних акцій. Навряд чи провідні політичні сили в Україні наважаться дискредитувати себе на такому відповідальному міжнародному спортивному форумі.

 

Але чемпіонат може стати ідеальним місцем для організаційної консолідації та інформаційної розкрути таких формувань. Особливо для первісного піар-позиціонування молодих лідерів українського фан-середовища, яких пізніше можна буде технологічно «трансформувати» у лідерів політичних. Вже на парламентських виборах-2012, відразу після чемпіонату ми можемо побачити прізвища футбольних і навколофутбольних «героїв» у «п’ятірках» і «десятках» партійних списків поряд з прізвищами професійних політиків.

 

Для стратегії «керованого хаосу», яка зараз активно впроваджується в Україні, телевізійна «картинка» битв футбольних фанів на вулицях українських міст буде доречним доповненням до політичних провокацій на кшталт львівських подій 9 травня. Це сприятиме радикалізації суспільних настроїв, особливо в молодіжному середовищі.

 

«Футбольна» мотивація заповнить відсутню нішу мотивації політичної у тих молодіжних кластерах, де «чиста» політика не популярна. Внутрішні заворушення також, не виключено, дадуть привід для зовнішнього втручання. Україна-2012 може стати повторенням Гондурасу-1969. До речі, у Футбольній війні загинуло від двох до шести тисяч людей.

 

Аналітична група «Фіртка-магус»


Коментарі (5)

Ліда 2011.06.03, 11:37
Щось останнім часом Україну все частіше порівнюють то з Гондурасом то із Сомалі. небезпечна тенденція. Хоча, може ми й заслужили на такі порівняння.
05 2011.06.03, 11:49
На фото - чистий Гондурас. гондураськи хлопці йдуть з гондураською шматою гондураською вулицею. тіко шо мавп ніде не видно. себто обізян і донів педро
Львів 2011.06.03, 13:15
На фото Львів - фани Карпат
Goverla 2011.06.03, 17:14
Якщо у фан-клюби закачуватимуть баблос, треба йти у фан-клюби. Тема реальна. "Карпати" - файні хлопці, не треба їх називати гондурасами, а те шо трохи ведуться на хап, то ж вони молодьож, все пойнятно.
rex 2011.06.04, 15:05
Расизм і нацизм надзвичайно популярні у футбольному середовищі. В основі самопальної ідеології фан-клубів у Росії і Україні - нацистські ідеологеми, спрощені до примітивних гасел та кричалок. Колись нацизм загнали на футбольну територію, а тепер буде зворотній процес, коли "оле-нацизм" зі стадіонів і спортмайданчиків повернеться на вулиці і в сесійні зали. Таким є закон маятника.
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1263
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2559
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2129
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2191
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6589 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2470 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

365

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1172

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1302

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1433
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

298
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

161
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

599
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

64
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26530
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

565
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10479 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

59
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

83
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

420
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

568
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

635