Франківський палац Потоцьких співпрацюватиме з польською інституцією, щоб врятувати спадщину (ФОТО)

Комунальне підприємство ПІК «Палац» взяло курс на налагодження співпраці з польською інституцією POLONIKA.

Вона створена у Польщі для опікування спадщиною, яка є за межами країни. Мета її діяльності – опікування пам’ятками архітектури, культури, які знаходяться за межами Польщі, пише Фіртка.

Про її перспективи розповів директор КП «Простір інноваційних креацій «Палац» Володимир Гайдар:

«Палац Потоцьких був збудований у період, коли у нас тут була польська влада. І абсолютно справедливо вважати, що це спільна спадщина двох держав – України і Польщі. В жодному випадку не можна говорити, що лише одних або других. Інформації про саме палацовий період маємо дуже мало. Якщо говорити про відновлення наших споруд до палацового періоду, то потрібно мати достовірні документи, на підставі яких таке відновлення можна зробити. Такі документи можуть бути в польських чи австрійських архівах. Ми вже маємо певний перелік архівів і фондів, які можуть містити таку інформацію. В тому числі і військові архіви, до яких доступ представникам іншої держави отримати важко. Щоб, як мінімум, отримати доступ до таких джерел, мати можливість співпраці з польською стороною в архівних вишуках, було заплановано поїздку до POLONIKA».

Ініціатором і організатором цієї поїздки став заступник директора КП ПІК «Палац» Михайло Дейнега, який мав контакти із представниками організації. Він запропонував укласти із ними меморандум про співпрацю.

«З собою ми взяли презентативні матеріали про наш Комплекс, про КП ПІК «Палац», про ті проєкти, які вже готові або в процесі реалізації, про тих партнерів, із якими вже співпрацюємо, а також електронну версію меморандуму – для ознайомлення. Щоб не виглядало, що ми просто приїхали просити грошей, а вже маємо певні напрацювання і готові до практичної співпраці», – каже Володимир Гайдар.

За словами керівника КП ПІК «Палац», за підсумками зустрічі вдалося зафіксувати для себе одразу кілька напрямків співпраці:

співпраця у сфері реставрації

Вже зараз POLONIKA опікується реставраційним процесом кількох об’єктів в Олиці (Волинська область). Вони вже мають співпрацю у царині реставрації. І ця співпраця може бути практичною: вони мають відповідних фахівців у Польщі, вони знають, як правильно проводити реставрацію, як досліджувати пам’ятки архітектури, у нас таких фахівців досить мало. Особливо мало фахівців із практичної реставрації: ліпнини, каменю, дерев'яних, металевих елементів. Донедавна у нас таких фахівців не готували. Кілька років тому у Політехніці відкрився напрям, який готує фахівців із прикладної реставрації. Тобто, школа зароджується, але практичних спеціалістів поки мало. Тому нам в будь-якому випадку треба підтягнути досвід ззовні. Чи це будуть прикладні реставратори по різних напрямках, чи теоретики, які могли б проводити майстер-класи, лекторії, круглі столи. Щоб вибрати певні вектори і надати новий виток для реставрації в Івано-Франківську.

архівна співпраця

"Ми вже підготували перелік архівів, які нас цікавлять. Можливий варіант, що спеціалісти з POLONIKA віднайдуть ті джерела, теки, документи, які нас цікавлять, а наші спеціалісти вже поїдуть вивчати їх детальніше", - говорить Гайдар.

співпраця у культурному обміні

Передбачає спільні навчання, обмін досвідом в адмініструванні та у підготовці спільних програм для проведення культурних подій.


03.01.2020 946
Коментарі ()

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

258
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

523
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1621
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2879
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2413
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2396

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

391

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

556

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1402

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1484
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

518
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

376
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

757
30.04.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

126
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

256
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26865
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

718
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

273
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

279
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

599
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

897
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

804