Франківськ і кращий футболіст Європи-1996

 

/data/blog/81430/f3d9c60b8cb2417c509165b6cf71b748.jpg

 

В липні 1983-го року в обласному центрі Прикарпаття відбувся міжнародний товариський футбольний матч, в якому молодіжна збірна Івано-Франківської області приймала молодіжну збірну Німеччини.

 

ГК пригадує події більш як 20-річної давнини разом з двома учасниками історичного поєдинку - Сергієм Кривеньким та Олегом Руденським..



Ідея проведення такого унікального для нашого регіону футбольного поєдинку виникла досить спонтанно. Справа в тому, що на початку 80-х років минулого століття територією Івано-Франківщини прокладали стратегічний для Східної Європи експортний газопровід "Уренгой - Помари - Ужгород", будівництвом якого безпосередньо займалися німецькі спеціалісти. З нагоди його завершення, власне, і було підтримано дружню пропозицію провести товариський матч між талановитими молодими гравцями нашої області та молодіжною збірною Німецької Демократичної Республіки. Поєдинок було заплановано на неділю, 3 липня.

 

Талановита молодь

"Для нас звістка про проведення цього непересічного поєдинку стала такою ж несподіваною, як і для багатьох мешканців Івано-Франківська, - пригадує один з учасників того історичного матчу Сергій Кривенький. - Уявляєте, який тоді у нашому місті був ажіотаж? Але, на відміну від вболівальників, ми, футболісти, мали небагато часу на підготовку. Встигли потренуватися два дні".

Варто зазначити, до лав молодіжної збірної області, яка мала протистояти майбутнім німецьким зіркам, увійшли переважно 18-річні гравці СДЮШОР, місцевих команд "Електрон" і "Локомотив", а також молоді виконавці з обласної першості (Долина, Бурштин, Коломия, Отинія). Гравців особисто відбирав легендарний футболіст та тренер Мирослав Думанський, якого правомірно можна вважати відкривачем талантів.

 

На "Кристалі" - аншлаг

"Наша імпровізована збірна була більш-менш зіграною, адже частина гравців вже тренувалися у СДЮШОР під керівництвом тренерів Віктора Козіна та Юрія Шайкіна, - розповів ще один учасник незабутнього матчу Олег Руденський. - На той час у нас був дуже перспективний спецклас 1965 року народження, спортсменів запрошували навіть до команди майстрів. Загалом, багато гравців тієї молодіжної збірної області були досить перспективними".

Проте це їм не допомогло вчинити гідний опір німецькій футбольній "машині", яка, незважаючи на товариський статус поєдинку, вирішила показати прикарпатським шанувальникам футболу усю свою силу. Не було жодних сумнівів у тому, що подивитись на німців прийде повний стадіон "Кристал" (нинішній "Рух"). Так воно і сталося: не тільки вільних місць - не було де приткнутися навіть у переходах між секторами.

 

Непереможний "Бундестім"

Як і передбачалося, поєдинок проходив за відчутної переваги "Бундестіму", молоді гравці якого зуміли шість разів відзначитися у воротах прикарпатців. Вражень від матчу не зіпсувала навіть сильна злива, яка пронеслася над Франківськом ближче до кінця гри.

"Звісно ж, було очевидним, що нам протистояла дуже сильна і зіграна команда, - відзначає Сергій Кривенький, який, до слова, відіграв той увесь матч. - Тож результат 0:6 цілком відповідає самій грі та усім подіям на полі. В цілому, для нас, молодих гравців, було за велику честь грати не тільки проти такої видатної команди, а й взагалі виходити на поле центрального стадіону «Кристал», де грала виключно місцева команда майстрів. Хвилювалися, переживали, незважаючи на те, що це був товариський матч, але ж він був міжнародний".

 

Франківськ і Заммер

У складі молодіжної збірної НДР зразка 1983 року, яка виходила на поле франківського стадіону "Кристал", можна знайти декілька прізвищ гравців, які у подальшому не тільки захищали кольори національної збірної Німеччини (Андреас Том, Олаф Маршаль, Томас Долл), а й стали визначальними для цілої футбольної епохи. Мова насамперед про легендарного захисника Матіаса Заммера - одного з кращих гравців в історії німецького футболу, володаря "Золотого м'яча-1996" як найкращого футболіста Європи. За час своєї блискучої кар'єри, що якраз розпочиналася на початку 80-х років, Заммер встиг на клубному рівні п'ять разів перемоги у чемпіонаті Німеччини, а також одного разу у Кубку УЄФА. Щодо збірної Німеччини, найуспішнішим для нього став 1996 рік, коли "Бундестім" став чемпіоном Європи.

 

Без права на реванш

Тож зовсім неспроста "ГК" попросив пригадати тогочасні події саме Олега Руденського та Сергія Кривенького, адже обидва тоді вважалися чи не найталановитішими з того складу молодіжної збірної області. Власне, Руденський - єдиний зі списку тих гравців, якому вдалося пробитися до команди майстрів - ФК "Прикарпаття" - і разом з цілою плеядою відомих місцевих футболістів фактично творити історію головної команди нашого краю. Сергій Кривенький також неодноразово мав шанс потрапити до складу "Прикарпаття". Проте і без того він побудував не менш вдалу футбольну кар'єру, щоправда, на обласному рівні, а останні шість років є незмінним начальником команди міні-футбольного "Урагану". "Попри зайнятість основними справами, ми досить часто зустрічаємось майже з усіма гравцями того матчу. До сих пір нашим місцем зустрічі частенько стає футбольне поле чи міні-футбольний майданчик, - каже Сергій Кривенький. - Шкода тільки, що наша міжнародна зустріч не мала продовження, бо нам дуже хотілося б узяти реванш у німців".

 

Довідка

Міжнародний товариський матч
Молодіжна збірна Івано-Франківської області - Молодіжна збірна НДР - 0:6
Дата: 3 липня 1983 року
Місце: Івано-Франківський стадіон „Кристал"
Суддя: Мирослав Ступар (Івано-Франківськ)
Молодіжна збірна Івано-Франківської області
Склад: Сьомін - Мартинюк, Кривенький, Маслюк, Чорнолизький, Коваль, Васьків, Наритник, Гринів, Палій, Ратушняк, Гаврищук, Кайдан, Воробйов, Слободян, Лавренюк, Лукань, Руденський, Максимчук, Микулець, Соколовський, Синоворський.
Головний тренер: Мирослав Думанський, тренер: Степан Рибак.
Молодіжна збірна НДР
Склад: Том - Греттер, Костман, Келлер, Заммер, Вінхольд, Фанкхль, Хартман, Маршаль, Пфайфер, Гобель, Кунцман, Гресс, Долл, Хергезелл, Бонан.
Головний тренер: Франк Енгель, тренер: Лотар Прібе.

 

Андрій Менів, Галицький Кореспондент


12.07.2015 800 0
Коментарі (0)

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

838
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11415 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1991
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1876
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2870
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4781

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

521

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1161

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1674

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1419
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1814
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1642
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8876
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

715
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

794
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1979
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

965
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

462
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

403 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

802 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

844