Франківці скаржаться на платіжки за газ. За що платимо?

 

 

З початком опалювального періоду франківці не припиняють скаржитися на платіжки за газ. Те, що він подорожчав, таємницею ні для кого не було. Але найбільше людей обурює неясність – платіжки приходять за показники лічильника, які ніхто не знімав, тоді як прилад на рідній кухні показує зовсім інші цифри.


Нині народ у соцмережах наперебій розказує про суми в 1-2 тисячі гривень, які «виявилися» боргом, про фото лічильників, які просять принести для звірки, та про перерахунки, пише Репортер.

 

Що це – «розвод на гроші»?


Тут треба почати з самої ціни. До подорожчання все було більш-менш просто, існувала градація ціни в залежності від того, чи є вас лічильник та які об’єми на рік ви споживаєте. Хоча різниця там була не така й велика.


Для прикладу, з лічильником і при нормі 2500 куб. м. на рік один куб коштував 1,089 грн. Не дуже й важливо було, коли ви платите. Тепер усе змінилося. З 1 травня по 30 вересня, в так званий не опалювальний період, ціна куба – 7.18 грн. В опалювальний – з 1 жовтня по 30 квітня – перші 200 кубів на місяць коштують по 3,6, а решта – ті самі 7,18.


І тут уже дуже відчутну роль грають показники лічильника – за який період і скільки кубів напалили. Вони ніби мали б відображатися у наших платіжках, як і борг за них. Але річ у тому, що платіжки пишуть люди, які тих показників зачасту не знають. Чому? Це вже інше питання.


Заступник начальника Івано-Франківського УЕГГ ПАТ «Івано-Франківськгаз» Юрій Колодій показує постанову Кабміну «Про затвердження Правил надання населенню послуг з газопостачання», датовану ще 1999 роком. Там написано, що надавати показники лічильника – це справа самого споживача, він має це зробити до 1 числа та оплатити не пізніше 10 наступного місяця.


Контролери? Згідно з цією ж постановою, вони мають знімати показники лічильника не рідше, ніж раз у півроку. Такий собі контрольний показник. І тут традиційно жаліються, що контролерів люди у квартири не пускають.


Як тоді діють у службі?


«Правилами передбачено, якщо споживач не подає показники лічильника, ми можемо застосувати планові платежі, – пояснює Колодій. – Нарахування проводиться за методикою, яка розроблена НАК «Нафтогаз». Для прикладу, якщо ви влітку споживаєте десь 15 куб. м, ми десь розраховуємо їх на вас на наступний місяць».


Та якщо людина насправді спожила менше газу і дала про це знати службі – для прикладу, вказала, цей показник у своїй новій платіжці, то програма автоматично приводить стан розрахунків до цього показника.


«Якщо людина буде кожного місяця подавати показник, то цих непорозумінь взагалі не буде, – говорить Юрій Колодій. – Є ще варіант, що люди тимчасово не проживають у квартирах, їм треба прийти до нас і написати заяву, тоді ніяких планових платежів їм не буде надходити».


Хоча просто – це лиш на перший пог­ляд, визнають газовики, насправді ситуації дуже різні.


«Буває, просимо фото показника лічильника, – каже Колодій. – Бо деякі люди навесні «просікли», що буде подорожчання, подали більший показник і заплатили за півроку наперед по 1,089 грн., а потім не пускали контролера. Або люди, які платили у квітні за березень чи лютий, відповідно ми їм порахували за новим тарифом, який діяв на той момент, коли була проведена оплата. І ми не можемо зробити великі перерахунки. Є нюанси, людина була за кордоном, чи у лікарні, тоді вже ці справи розглядає комісія. Але от буквально недавно прийшов чоловік, який обурювався, чому це газ по 7 грн.».


Тут вкотре повторюють, що найпростіший спосіб не витрачати свої нерви і час – це подавати показники наприкінці кожного місяця. Це можна зробити за телефоном контакт-центру (591-104). Хоча тут теж визнають – він наплив не завжди витримує. Плюс телефон стаціонарний, з мобільного дзвонити дорого. З цим обіцяють розібратися. Другий варіант – є два сайти: balance.if.ua та 104.ua. Там можна зареєструватися за особистим рахунком, подавати показники, платити он-лайн і контролювати всі процеси.


Аби прояснити ситуація для себе, є таки сенс завести на тих сайтах персональний кабінет. Тоді в разі чого – всі докази на руках.


Плюс до всього, маленький нюанс. В кінці жовтня Кабмін прийняв ще одну постанову, за якою пільговий обсяг газу, становить не 200 кубів на місяць, а 1200 на весь опалювальний період. Тобто, якщо у листопаді ви не використали 200 кубів, а лиш 150, то ці 50 – не згорають, а лишають на наступні місяці. Ніби й не погано, але уявіть, скільки ще плутанини додасться до нині існуючої.


Рекомендації


Подавайте показники лічильника наприкінці місяця 30-31 числа в будь-який зручний для вас спосіб.


Ви можете платити за газ відповідно до фактичних показників вашого лічильника, а не за автоматизованими прогнозованими нарахуваннями.


Вписуючи показники лічильника у квитанції, вимагайте в оператора банку, внести їх в базу разом з сумою оплати. Інформація про оплату з показниками лічильника надходить до підприємства лише в електронному вигляді. Саме тому важливо проконтролювати, чи оператор вніс показник.


13.11.2015 490 0
Коментарі (0)

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

619
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11138 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1870
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1767
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2763
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4622

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

374

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1065

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1473

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1341
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1721
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1536
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1246
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

614
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

693
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1885
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2171 10
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20385
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

364
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

714 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

749
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1098