Фортеця граду Межибож’є — століття між богами і людьми (фото)

 

Тут досі живе дух Середньовіччя… Звучать мелодії флейт і дзвіночків, з вікон панських усипалень визирають юні гетьманівни, а з центральної площі долинає брязкіт мечів і кольчуг. Дівчата у шовкових сукнях вистрибують в чудернацькому давньому танці, а за рогом ковалі вистукують на новій зброї ритми завтрашньої битви…

Ще за часів Київської Русі на цій землі стояло Межибож’є — «місто межи богами». Так насправді річку Південний Буг у ті далекі часи називали богом, а його притоку — божком. І ось більше восьмиста років між богами і людьми існував град Межибож’є. Стоїть він і нині.

Історія королівського замку

Сьогодні Меджибіж знаменитий на сам перед своєю фортецею. Меджибізька фортеця — найстаріша з усіх, що є на землях Поділля. Ще у ХІІІ столітті на цьому місці існувала оборонна дерев’яна споруда із земляними валами. Та у 1241 році була знищена під час боїв княжих військ з монголо-татарами. І лише через більше, як 200 років хтось вперше згадає про вже мурований Меджибізький замок на папері.

Протягом років фортеця переходила із рук в руки. Та за всю історію Меджибожа немає жодної згадки, що вороги взяли фортецю приступом. Залога, якщо ставало надто гаряче, сама відчиняла ворота.
Від 1540 року місто стало приватною власністю. Тут запанували магнати. Спершу Синявські. Пізніше замком заволоділи Чарторийські. Господарювали у ньому і козаки, і польські військові, і турецькі солдати. У 1830-х роках фортеця стає осередком військового постою російських вояків.

Кожна доба додавала до замку щось своє, змінювала його, руйнувала, а потім знову відновлювала. У XVI столітті Меджибізький замок серйозно реконструювався. Тоді була створена система укріплень, що збереглися до нашого часу.

Різні господарі панували у замку по-різному. Хтось перебудовував споруди у бароковий стиль, хтось – у романтичний. Август-Олександр Чарторийський, маючи замок у своїх володіннях, почав змінювати його, надаючи барокових обрисів церкві, видозмінюючи всі вікна та двері палацу. Російська ж цариця, що з 1848 мала стосунок до володіння замком, теж не шкодувала на нього коштів. Перебудувала всі споруди у поширеному в той час романтичному стилі. Згодом архітектурне оздоблення дістало псевдоготичні форми.

Радянська ж доба зі звичних раціоналізаторських міркувань перетворила замок на маслозавод. Це, звісно, дуже пошкодило архітектурну пам’ятку, та ще більше знищили її самі люди, що отримавши дозвіл від радянського керівництва, порозбирали частини історичної фортеці на будівельні матеріали. Не минуло й 10 років, як з палацу повиносили і вікна, і печі, порозтягали по шматках стіни. Такий був час…
Та попри це сучасний стан подільської архітектурної пам’ятки задовільний. Більше того, це один з тих фортечних комплексів, що найкраще збереглись на українських теренах.

Архітектура

Меджибізька фортеця належить до перехідних типів замків з оборонними стінами і вежами до замків-палаців, поєднуючи риси фортечного зодчества з формами ренесансу.

За формою – це видовжений трикутник. Кутові вежі значно виступають за загальну лінію, ніби підтримуючи своєю силою конструкцію.
Особливо грізно виглядають фортечні мури, які у найвищих місцях досягають сімнадцяти метрів, а товщина їхня – до 4 метрів. По периметру оборонних стін тут розташовані службові будівлі та житлові корпуси.

Замок має кілька «окремих» будівель, кожна з яких, становлячи самостійну архітектурну цінність зі своїм нашаруванням стилів і форм, є безцінною частиною всього фортечного ансамблю. Це Палац, Лицарська та Північна вежі і Офіцерська башта.

А посередині території, як домінанта, стоїть церква святого Миколая. Покровителя воїнів і мандрівників. Вона ніби пом’якшує похмурий вигляд кам’яних огорож своєю тендітністю. Висока покрівля колись завершувалася вежею зі шпилем, та її багато разів перебудовували.

Змінювались у різні часи і кольори замку Меджибіж. У XVI столітті при оздобленні стін до вапняного розчину домішували подрібнену цеглу. Так фортеця отримала красивий рожевуватий колір. У часи панування тут представників Російської імперії стіни всіх будівель мали сніжно-білий колір. Церез це, власне, замок назвали «Білим лебедем».

«Стародавній Меджибіж» кличе до зброї

Вже у наші дні Меджибізька фортеця стала державним історико-культурним заповідником. Реставрація триває, та це не заважає замку жити повним життям. Щоліта, уже протягом десяти років, тут проводять фестиваль «Стародавній Меджибіж».

Щоразу у Меджибіж, що зазнало слави міста часів Київської Русі, з’їжджається все більше людей: з різних областей і сусідніх країн.

Приїхавши сюди, ви потрапляєте у середньовічне поселення. Із князями, лицарями, лучниками, ремісниками, принцесами та міфічними героями. Щоб як-найкраще передати історичну атмосферу, організатори спеціально відтворюють справжнє середньовічне військове поселення. Ярмарки, танці, музика, видовища, турніри…
Чоловіки, що володіють мистецтвом тогочасних боїв, схрещують мечі у запеклих поєдинках. Кров і зброя, емоції, музика, театр, вогні і вино. Фольклорні пісні, зокрема, скандинавські, ірландські — така музика чудово передає дух середньовічних подій.

Тут проводять майстер-класи із стародавніх ремесел, дефілюють у середньовічному одязі, та все ж основним дійством є лицарські бої.

Фестиваль справді романтичний. Казкові принцеси і реальні рицарі. Пісні біля багаття і романтична музика під бокал вина. А ніч можна провести у шатрі, наметі, чи навіть заночувати у башті замку.

Приїхавши у Меджибіж, варто просто прогулятися цим старовинним містом, оглянути красиві архітектурні пам’ятки. І обов’язково відвідайте краєзнавчий музей, який розташований просто на території фортеці.

Для тих, хто зібрався в дорогу:

Місце розташування:
Хмельницька область, Летичівський район, смт Меджибіж.

Контакти:
www.mezhibozh.com

GPS:
49°26’12”N 27°24’55”E

Поради бувалого мандрівника:
Якщо добиратиметесь до Меджибожа без автомобіля, то найзручніше буде доїхати потягом до Хмельницького, чи до Вінниці. А вже у цих містах не важко буде знайти автобус, що довезе вас до Меджибожу.

1297411

10520870_8b2527e7-575x382

10393547_699196856815534_6948514150026979849_n

article_16061

medzhibozh_3

phoca_thumb_l_x_5f1d9319

phoca_thumb_l_PIC_3316

medzhibizh3

UBKTM3ys8Zg

IMG_5429

999999

medz-729

OGJbnm7H_U4

0

меджибож-105

w38

автор Надія Понятишин спеціально для vsviti.com.ua


29.09.2014 1806 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

823
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

633
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1705
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3050
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2473
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2453

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

61

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

635

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

611

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1474
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

221
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

580
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

436
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

225
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

306
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26942
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

762
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19596
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

322
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

328
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

655
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1100 1