Європі оголешений "кінець майбутнього"

 

Авторитетний британський політичний філософ Джон Грей в опублікованому сьогодні "Бі-Бі-Сі" програмному тексті "Нескінченна одержимість нездійснених" запропонував західному світові нову по-своєму революційну концепцію - відмовитися від ідеї прогресу і думок про майбутнє.


У короткому переказі текст Грея зводиться до наступного: Френсіс Фукуяма, в 1989-му році оголосив свій знаменитий "Кінець історії" на тій підставі, що Берлінська стіна впала і тепер всюди восторжествує західна модель демократії та вільного ринку, а головною проблемою XXI століття стане нудьга - здається, помилився так, як може помилитися тільки філософ. Тобто – геть зовсім помилився. Замість загальної вестернізації - ми бачимо занурення одних частин світу в авторитаризм, а інших взагалі в теократичне середньовіччя.

 

Замість нудьги - за вікном захоплююча боротьба за виживання.

 

Замість вільного розвитку вільного ринку - глобальна рецесія.



Чому все так, риторично запитує Грей? Тому що ми надто добре думаємо про людство в цілому. Головна помилка переважної більшості філософів Заходу - в тому, що вони вірили в можливість поетапного соціального прогресу, принципової "моралізації" середньої людини.



Між тим, наполягає Грей, людська натура принциповим змінам не піддається. А значить - неможливі і утопії. Всі ідеї поетапного "ступінчастого" прогресу, скільки їх було за останні півтора століття - спіткнулися об власну нездійсненність. А оскільки фантасти і футурологи вже встигли намріяла людству з три короба - у мислячого прошарку тепер постійна фрустрація від того, що могло б збутися, та не збулося.



У результаті Грей пропонує свого роду "кінець історії-2": відмовитися від постійних думок про світле майбутнє, від ідеалістичних очікувань - і думати лише про насущні проблеми і про сьогоднішній день. "Біди людства ніколи не закінчаться, але ніколи не скінчиться і людська мужність і здатність до пристосування».

 

Грей зазначає, що "футурозалежних" це, звичайно, покоробить - зате іншим стане куди простіше жити, ні про який якісний прогрес не мріючи і не ставлячи цілей, яких досягти явно неможливо.

 

"Якщо ми шукаємо сенс нашого життя в майбутньому - ми втрачаємо той зміст, який ми можемо створити для себе тут і зараз", - відзначає Грей.

 

...Що в цьому маніфесті цікаво для нас, шановні читачі? Автори "Проте" весь рік, що минає прогнозували, що західна думка, зіткнувшись з системною кризою свого укладу, неодмінно знайде вихід у відмові від ідеї соціального і людського прогресу взагалі. Тобто, фактично - до повернення до дохристиянського, язичницького світовідчуття, згідно з яким історія не має мети, а принципове рух вперед неможливо. У цій концепції все, про що слід думати середньостатистичному мешканцю Заходу - це рішення виникаючих проблем і захист від зла, що навалюється.



Фактично - мова йде не тільки про відмову від мрій про "загальну безпроблемність". Автор "Бі-Бі-Сі" передбачає відмовитися і від віри в те, що ми коли-небудь зуміємо перейти від суто шкурних проблем до проблем нових, більш високого рівня, більш цікавих.



Той факт, що цей маніфест розміщений в якості підсумкового державною телерадіомовною корпорацією інтелектуального центру західного світу, Великобританії, - говорить про те, що це не просто так, а пропонована нова ідеологія.




Джерело: odnako.org


26.12.2011 986 1
Коментарі (1)

Вітер 2011.12.26, 19:11
***МАЙБУТНЄ***Все названо, всім дано імена, тільки ВОНО тремтить в чеканні від Хрестителя плаща, в який запеленає нові імена. Вітер
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1631
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1710
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1698
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5020 40
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2008 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1395

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

367

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

589

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

767

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

879
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3516
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10086
02.04.2024

Одним з перших засіяли ярими культурами поля на Городенківщині, Коломийщині та Снятинщині.  

723
13.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

25976
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7588
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

780
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

945
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1277
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

235
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1113
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

721
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

957