Євромайдан: вчора, сьогодні і завтра

 

22 листопада 2013 р. Україна прокинулася від напівлетаргічного сну, що був навіяний розчаруванням від безпомічності помаранчевих політиків. Молоді українці несподівано для всіх – від правлячої кліки до незалежних аналітиків вийшли на вулиці і задекларували підтримку євроінтеграційного курсу розвитку держави.

У ніч на 30 листопада влада за допомогою «псів режиму» – спец призначенців «Беркуту» жорстоко розігнала студентський майдан. І вийшли батьки на захист дітей. Питання євроінтеграції відійшло на другий план, суспільство заговорило про цілковиту недовіру владі. Голосно зазвучало: «Революція»!

Сотні тисяч людей брали участь у масових вічах, революціонери захопили ряд будівель урядових установ, завалили символ комуністичного пікетували урядові будівлі та садиби можновладців.

У відповідь клептократична влада безуспішно почала «зачищати» «територію свободи» на майдані і займатися залякуванням людей шляхом індивідувальних репресій. Майдан перетворився на «Ватикан віри для українців», де кожен очищається від злого і набирається світлого і доброго. Розпочалося створення «Всеукраїнського об’єднання Майдан», що має об’єднати мільйони українців, які прагнуть прогресивних змін.

З огляду на події, що відбулися, спробуємо проаналізувати помилки і успіхи, а також визначити напрямки подальшої праці для руху України вперед.

Перш за все визначимо, чому Євромайдану не вдалося досягти швидкої перемоги:

– українці продемонстрували високу готовність самопожертви заради зміни системи влади в державі. Проте опозиційна еліта виявилася нездатною передбачити масштаб подій, вчасно запропонувати ефективний план боротьби з правлячим режимом і не насмілилася взяти на себе відповідальність за радикальні дії. Фактично опозиційні лідери з самого початку розглядали Євромайдан як місце для розхитування авторитету влади і спромоглися подолати власні партійні амбіції;

– Євромайдан спочатку помилково чи під впливом якихось чинників боровся за аполітичність опозиційних акцій. Натомість політиків треба було використовувати за призначенням – народні депутати повинні були б відстоювати цілі демонстрантів у парламенті, а партії через власні оргструктури інформувати суспільство та мобілізовувати людей на підтримку майдану... У підсумку на момент розгону студентського Майдану 30 листопада в «ливарнях подій» мав з’явитися консолідований сплав політиків і громадських діячів, що мали стати осердям нової політичної еліти. Однак усунення політиків від студентського Євромайдану дозволило політикам після 30 листопада засудити аполітичність громадських діячів як помилкову і не підштовхнуло до процесів оновлення в партіях;

– через розрізненість і внутрішнє суперництво всередині Майдану удари по владі часто були запізнілими і нескоординованими. Блокування урядових установ, пікетування помешкань можновладців, широкомасштабний загальнонаціональний страйк і акти спротиву зі сторони органів місцевого самоврядування мали відбутися одночасно і тоді були б болючими для правлячого режиму. У стенограмі засідання політбюро ЦК КПУ, що відбулося одразу після Революції на граніті восени 1990 р. тодішній перший секретар С.Гуренко скаржився однопартійцям: «Вони заблокували навіть наш цеківський дитсадок. Ми не можемо відвести туди своїх дітей і внуків…». Щось подібне мало відбуватися і тепер;

– майданівці зробили замало для того, щоб розбудити Схід і Південь України. Це дозволило чиновникам відчувати себе відносно впевнено і відмовлятися від поступок на користь людей;

– імовірно, можна говорити про надмірну надію на допомогу Заходу. Однак політика президента США Б.Обами схильна до внутрішнього ізоляціанізму, а Євросоюз добре знає про ціну, але може забувати про цінності.

 

Усе ж не можна не згадати і про беззаперечні перемоги Майдану:

– рішучі протести українців на Майдані продемонстрували усьому світу, що ми є автентичною частиною Європи і добавили для самого Євросоюзу ціннісної складової, якої подекуди бракує сьогодні європейським націям;

– відкритий спротив українців владі оголив всю слабкість політичного режиму. Нинішнє керівництво держави змушено було на весь голос заявити, що довело країну до глибокої економічної кризи. Натомість спроби силового розгону Майдану і репресії проти євромайданівців свідчать: у правлячої кліки не залишилося інших аргументів. Анахронічність влади в умовах ХХІ ст. стала настільки очевидною, що дуже імовірним є її падіння внаслідок внутрішнього тиску з боку олігархічних груп впливу;

– парламентська опозиція під тиском широких народних мас змушена була активізувати боротьбу з владою. Як внаслідок розгортання антишляхетського повстання на Брацлавщині, Поділлі та Волині улітку 1648 р. Б.Хмельницькому був відрізаний шлях до переговорів з Річчю Посполитою, так і збереження протестного Майдану не дозволяє лідерам опозиції відмовлятися від мети – зміни системи влади;

– Євромайдан вивів молодь з соціальних мереж і з суцільної аполітичності. Студенти, що брали участь в акціях протесту, стали частиною громадянського суспільства і тепер завжди  відчуватимуть власну відповідальність за долю країни. Студентські ватажки в майбутньому оновлять політичну еліту країни, а решта активно боротиметься за прогресивний розвиток держави. І що важливо – в політичному житті країни з’явилося покоління людей, що не має жодних радянських фобій і не побоюється репресій. А це означає, що теперішня влада уже ніколи не подолає опір силовими методами;

– підтримка Євромайдану найяскравіше була продемонстрована мешканцями Заходу України, але ми бачимо антивладні виступи і в південно-східних областях. Їх поява в умовах інформаційного зомбування і жорсткого чиновницького контролю над українцями Півдня і Сходу країни остаточно розвіяла міф про політичний розкол по лінії Схід-Захід;

– події на Майдані підтримала Церква, що підтвердило християнську сутність як цивілізаційну складову Української державності.

Однак Євромайдан ще не став історією. У зв’язку з цим громадські активісти та партійні діячі повинні сконцентрувати зусилля на будівництві «Всеукраїнського об’єднання Майдан». Опір політичній системі повинен стати системним, оскільки за інших обставин теперішня влада не поступиться своїми повноваженнями. Звичайно, існують загрози вихолощення і приватизації «Майдану» політиками. Однак рух спротиву за таких обставин не зупиниться, а лише трансформується в інші організаційні форми і висуне до керівництва ефективніших політичних лідерів.

В умовах стихання масових протестів влада може вдатися до репресій. Але на довготривалу перспективу це тільки допоможе протестному руху, бо від нього відійдуть кар’єристи та пристосуванці, а залишаться особистості, здатні до творення історії. І насамкінець, для збереження оптимізму хочеться нагадати, що революції відбуваються у країнах, що прагнуть і здатні до поступального розвитку.


18.01.2014 Сергій Адамович 1636 3
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1901
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1831
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1828
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5384 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2126 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1487

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

699

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

752

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

947

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

982
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1731
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3648
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10220
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26099
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10150 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7687
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

871
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1372
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

357
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1251
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

848
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1052