Епоха, що відійшла: п'ять фактів про покійну королеву Єлизавету ІІ та королівську родину

 Фото: Andrew Matthews/WPA Pool/Getty Images


Восьмого вересня на 97-му році життя померла королева Великої Британії Єлизавета ІІ.

У зв'язку з цим англійці оголосили десятиденний траур, а на Букінгемському палаці, біля воріт якого зібралися сотні людей, приспустили прапор.

Українське радіо вирішило пригадати найяскравіші факти з життя покійної королеви Єлизавети й журналістам Суспільного у цьому допомогла культурологиня, авторка та ведуча проєкту "Королі і капуста" Сніжана Старовицька.

Чи було в Єлизавети українське коріння?

Деякі історики стверджують, що краплинка крові однієї із дочок Ярослава Мудрого – Анни – теж є в крові британських королів. Разом з тим, в жилах Єлизавети ІІ текла кров багатьох королів та кількох народів. Думаю, її германська частина й дала їм витривалість, холоднокровність і холодність розуму, яка допомагає виживати в найскладніші періоди свого життя.

Єлизавета походила з родини принца Альберта, герцога Йоркського, і Єлизавети Боуз-Лайон – королеви-матері, яка не любила свого чоловіка. Їй подобався його рідний брат, тож Єлизавета зростала в специфічній атмосфері.

Хрещеними батьками майбутньої королеви був король Георг V та королева Мері. Свої імена вона отримала на честь матері — королеви Олександри – та бабусі – королеви Мері. Тому королева Єлизавета не просто Єлизавета, а Елізабет Олександра Мері.

Любила тварин та мала цілеспрямований характер

Майже до 95 року свого життя королева Єлизавета трималася у сідлі, що говорить не лише про витривалість та добре здоров’я, а й про стійкий психологічний стан. Адже кінь — це тварина, яка не допускає до себе людину нервову, неврівноважену та не в доброму гуморі.

Королева Єлизавета страшенно любила собак породи коргі. Й багато українських світських дам намагалися наслідувати Єлизавету ІІ, заводячи собі собак такої ж породи. Коргі – найдорожчі цуцики на українському ринку собак.

Королева з найдовшим терміном правління

Єлизавета ІІ зійшла на престол 6 лютого 1952 року.

Декалька дні тому королева Єлизавета призначила Ліз Трасс прем’єрою Великої Британії. Ліз Трасс, яка народилася у 1975 році, стала 15-ю прем’єркою за життя Єлизавети ІІ. Першим прем’єром був славнозвісний Вінстон Черчилль, який народився у 1874 році.

Це унікальний випадок у світовій історії та історії монархії загалом, коли людина за 70 років свого правління спостерігала, як пішли з політичної арени майже 15 прем’єр-міністрів, 16 американських президентів, 7 Пап Римських та більшість її ровесників-європейських королів та королев, які згодом поступилися троном своїм нащадкам.

Тому 70 років на троні – це унікальна здатність витримати нелюдське навантаження та глобальну одинокість, бо коли ти монарх, то весь світ дивиться на тебе і це грандіозна відповідальність.

Як Єлизавета знялася у кіно

Це була одна з дуже небагатьох монархів, яка знялася у кіно. Перед Олімпіадою 2012 року вона знялася разом із Джеймсом Бондом – Деніелом Крейгом — у сцені з гелікоптером.

Починається епоха королів

Сьогодні Чарльз став королем Великої Британії, а після нього трон успадкує його син – принц Вільям, а згодом – правнук королеви Єлизавети і старший син принца Вільяма.

Як будуть звати нового короля Великої Британії

Він може бути як Карлом ІІІ, так і Чарльзом ІІІ. Це абсолютно однакові імена, просто умовні традиції. Адже в королівській родині були і Георги, і Карли. Королі абсолютно неоригінальні, коли дають імена своїм нащадкам: зазвичай це імена дідусів, бабусь.

Наприклад, Меган Маркл, яка була герцогинею Сасекською, а потім була позбавлена королівських обов’язків, назвала свою донечку Лілібет. Теж тривали дискусії, коли народилася принцеса Шарлотта, чи не отримає вона ім’я Елізабет. в результаті вона стала Шарлоттою Елізабет Діаною.

Чарльза зватимуть Його Величністю королем Чарльзом ІІІ й додаткових імен тут бути не може. Хоча в паспорті він зветься Чарльз Філіп Артур Джордж.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

У Великій Британії померла королева Єлизавета II


12.09.2022 4648
Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

778
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11305 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1946
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1836
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2830
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4713

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

473

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1122

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1639

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1391
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1780
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1597
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8842
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

683
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

756
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1948
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

914
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

430
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

303 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

769 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

808