"Емоційний стан впливає на сприйняття інформації". Як читати новини без шкоди для психічного здоров'я

Ми майже миттєво отримуємо інформацію про актуальні події, більшість із них трагічні та шокуючі. Ця інформація надходить інтенсивно, з багатьох джерел і майже цілодобово.

Журналістка Фіртки поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.


Як трагічні новини вливають на нашу психіку?


Психологиня каже, з одного боку можливість оперативно отримувати новини приносить користь - ми не відчуваємо себе в інформаційній ізоляції, а також це дає відчуття своєрідного «контролю» над ситуацією. Так наче «нічого не застане мене зненацька, адже про всі події послідовно повідомляють».

Але з іншого боку - ось ми сидимо на роботі, а поруч з нами, в нашому телефоні, з екрана телевізора, з радіоприймача безперервно розгортається картина бойових дій, смертей, каліцтв, пошкоджень, маленьких і великих перемог, викриття, правосуддя, перемовин тощо.

Відбувається наступний процес - ви їдете в тролейбусі, перевіряєте зошити, ремонтуєте праску і починаєте відчувати інтенсивну лють, страх, горе, біль, безнадію, ненависть чи ейфорію. Ці додаткові відчуття будуть впливати на нашу поведінку, самопочуття, стосунки та діяльність.

Саме так інформація впливає на наш актуальний стан, вона стає значним чинником нашого емоційного стану. З іншого боку, необхідно пам’ятати, що наш емоційний стан також впливає на сприйняття інформації.

Наприклад, якщо ми тривалий час відчуваємо відчай і безнадію, новина про доставку ліків в Україну, може сприйнятись дуже підозріливо та загрожуюче.

Наша психіка є доволі стійкою, але якщо ви довгий час перебуваєте у виснаженому стані, у вас немає джерел поновлення сил, ваш режим дня, роботи дуже інтенсивний, ви переживаєте особисті трагедії чи втрати, сімейні, екзистенційні, професійні кризові періоди, то трагічні новини стають додатковим фактором дестабілізації. Наслідком можуть бути - виникнення панічних атак, депресивних епізодів, неврастенії тощо.

Це привід звернутись до спеціаліста/ки в галузі психічного здоров’я, можливо необхідна фармакологічна підтримка для стабілізації стану.


Як допомогти собі після прочитання трагічних та негативних новин?


Варто зазначити важливі властивості нашої психіки - захисні механізми та саморегуляцію. Тобто, психіка фільтрує і захищає нас від стимулів, які можуть стати для нас руйнівними.

Наприклад, ви можете сприймати інформацію «наче через брудне скло», забувати, не могти сконцентруватись, не помічати трагічних деталей, мати приглушену і запізнілу реакцію тощо.

Здоровим правилом є уникнення перестимуляції. Уникання інформації зараз неможливе. А от визначення особистої межі - цілком реальне завдання. Слідкуйте за своїм станом, помічайте від чого вам стає важко, старайтесь не переходити цю межу.

Можете визначити собі місце і час спеціально для ознайомлення з актуальними новинами і читаєте новини лише в цьому місці та у відведений час.

Якщо новини викликають паніку і страх, я не знаю кращого способу, ніж дихальні техніки. Ваше завдання - «активізувати» парасимпатичну нервову систему, яка відповідає за зменшення частоти серцевих скорочень, нормалізації дихання, розслаблення м’язів, зниження тиску.

Активізувати її можна шляхом повільних та довгих видихів. Інший спосіб самодопомоги при інтенсивному страху та паніці - перемикання на когнітивну діяльність.

Наприклад, знаходите і проговорюєте вголос усі предмети зеленого кольору у кімнаті, потім усі предмети круглої форми, здійснюєте додавання чи віднімання, пробуєте здогадатись професії людей, що вас оточують.

Прогулянки, рух і фізична активність. Після сприйняття емоційної інформації у кров виділяється адреналін. Якщо ви будете нерухомо лежати, ви відчуватимете тремтіння, напруження і тривогу.

Звучить банально, але все ж - обирайте лише офіційні джерела інформації, там події висвітлено у формі фактів, оцінок, припущень, планів.

Якщо ви читаєте новини в соцмережах, а особливо у сумнівних джерелах, зазвичай вони перенасичені деталями, мають маніпулятивний характер та негативне емоційне забарвлення, і викликають сильні почуття, не кажучи про сумнівну достовірність.

Обов’язково врівноважуйте інформаційне поле! Спеціально фокусуйтесь на новинах, які висвітлюють мужність, силу, майстерність, відвагу наших військових, доброту, самопожертву, гідність наших громадян, успіх політиків, вдалі перемовини, досягнення, надії, оптимістичні прогнози, локальні новини про події міста.

Слухайте музику, переглядайте кіно, відвідайте виставку, театральну постановку чи концерт. Перегляньте кулінарні канали, комедійні шоу, подивіться мультфільми з дітьми.


Як самостійно допомогти рідним?


Якщо ви маєте змогу, поділіться способами самодопомоги з рідними, будьте уважними до близьких, помічайте зміни у їхньому стані. Спробуйте дотримуватись разом рекомендацій наведених вище.

Спростовуйте фейкову інформацію, яка може їх вразити та дестабілізувати. Будьте поруч, якщо близьким важко.

Якщо це можливо і доречно обговорюйте новини, які вас турбують чи лякають, діліться думками, висловлюйте сумніви чи надії.

Розділяйте біль і горе одне з одним. Завдяки цьому ця ноша буде меншою.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Важливо не ігнорувати. Як прикарпатцям впоратись з емоціями під час війни

Війна: як пережити смерть рідних

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни

«Дбайте про психологічне та фізичне здоров'я». Як налаштуватися на роботу, якщо знаходитеся в тилу


Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

830
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11394 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1980
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1870
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2867
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4771

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

515

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1157

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1670

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1416
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1810
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1635
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8873
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

712
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

791
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1976
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

959
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

457
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

388 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

797 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

839