El País: Теологія папи Франціска є радше теологією Амоса, аніж Маркса

 

Папа – це радше жести та символи, особистий приклад, викриття влади, аніж захист ідеологій, що зайшли далеко.


Минув майже місяць після обрання понтифіка, а теологи визволення усе ще ледь збентежені Папою Франціском. Можна чи ні вважати його одним із них? По суті, найбільш тривожні питання відносно нового Папи, першого вихідця з Латинської Америки, яка є колискою теології визволення, стосуються його богослов’я.

 

Нелегко окреслити рамки релігійної ідеології Франціска. Теологи визволення, включно з Леонарду Боффом, найбільшим виразником даної теології в Латинській Америці, зустріли його оплесками. Наразі. В інших ще залишаються сумніви.

 

Насправді кожен Папа був виразником іншого типу теології. Були Папи традиціоналісти, томісти, августинці, послідовники Аристотеля, занурені більше в теологію, яка витворилася після того, як церква далася в руки Римській імперії та успадкувала від неї помпу та владу, аніж в чисте та просте євангельське богослов’я. Яке було богослов’ям Франціска Ассізького.

 

Лабораторні теологи, яких заледве зачіпають соціальні питання, розтрачують себе у славнозвісних догматичних та середньовічних дискусіях на кшталт тієї, в якій з’ясовувалося чи мають ангели стать.

 

Теологія Ісуса з Назарету була подвійною. З бідними він використовував теологію щастя: не зносив їхніх страждань, не просив офірувати їх Богові, аби отримати перепустку на Небо. «Зцілював усіх», – мовиться в святих писаннях. Воскрешав мертвих. Помножував вино на весіллях, аби веселощі тривали, і не накладав пости і покути на своїх послідовників, як це робив Іван Хреститель.

 

Із можновладцями його теологія була іншою. З ними він використовував теологію «осуду та прикладу». «Тобі недозволено», – кричав він цареві. А своїм однодумцям говорив: «Ті, хто вдягаються в шовки, живуть в королівських палацах». Сам він вдягався, як бідняк.

 

Те, що Ісус використовував супроти отого, що марксизм називає несправедливим ладом, не було ані ідеологією, ані підбурюванням до класової боротьби. Це було свідченням. Зцілювати прокаженого, чиї виразки вважалися божою карою, – це був найбільший ляпас як цивільній, так і релігійній владі. Так само як мити ноги апостолам. Чи захищати перелюбницю від фарисеїв, які іменем юдейського закону вимагали її каменувати.

 

Ісус володів – поряд із сильним почуттям справедливості по відношенню до знехтуваних владою – не менш сильною вірою в те, що Бог завжди буде на їх стороні, а не у владних залах. Бог завжди буде запорукою упосліджених соціальною несправедливістю. Схоже, теологія Папи Франціска менше живиться сутністю теології визволення, яка при своєму зародженні черпала натхнення в соціальній ідеології марксизму, яка в устрої влади бачить причину зла у світі.

 

Теологія Франціска більше живиться богослов'ям пророка Амоса, того пастиря, який навіть не належав до касти пророків і був тим, хто найлютіше нападався на механізми експлуатації та утиску селян, що їх застосовували царі-пригноблювачі. Утім, Амос різко критикував як соціальну несправедливість, так і гріхи язичництва свого народу. Зрештою для нього, як і для Ісуса через вісім століть, Бог був справжнім визволителем пригноблених. Від Амоса, як і від пророка з Назарету, годі було чекати сучасної теології атеїзму. Бог був центром життя: щоб покарати гнобителя і захистити пригнобленого.

 

Амоса назвали «пророком бідних». Цікаво, що нині Франціска називають «Папою бідних».

 

Цей момент пов’язує Франціска з частиною теології звільнення, пріоритетом якої є «вибір на користь бідних» .

 

Можливо, він дистанціюється від інструментів, узятих на озброєння вже згаданою теологією марксизму для боротьби супроти суспільної несправедливості.

 

Недарма Бергольйо у своїх розмовах з рабином Скоркою кілька разів згадує пророка Амоса, його випади супроти тогочасних можновладців, обстоювання за всіляку ціну справедливості та захист переслідуваних і «розтерзаних» владою.

 

Франціск говорить рабинові: коли нинішні священики та єпископи «заговорять мовою пророка Амоса», сама церква «обуриться» – через жорсткість його слів супроти гнобителів тогочасних бідних селян.

 

Теологам визволення Франціск подобається, тому що просить церкву «забруднити ноги глиною» у пошуках найбільш беззахисних.

 

Мабуть, він менше їм подобається, коли стверджує, що ідеології – як комунізму, так і капіталізму – є однаково язичницькими. Комунізм боготворить свою абсолютистську ідеологію, а капіталізм – експлуатацію ресурсів, стаючи навколішки і змушуючи нас до колінопреклоніння перед богом споживання. На обох цих полюсах Бог відсутній.

 

У Франціску є більше євангелія, аніж ідеології; понад усе його переймають сльози пригноблених. І Бог для нього, як для біблійських пророків, усе ще є запорукою надії на визволення бідних.

 

Франціск у своїй боротьбі проти суспільної несправедливості є радше Амосом, ніж Марксом. Для Франціска релігія, так як її бачив та практикував Амос, є не опіумом для бідних, а запорукою їх визволення.

 

Можливо, тисячі бідняків Латинської Америки краще зрозуміють «амосіанську» теологію Франціска, осушувача сліз та місіонера окраїн, аніж теологію визволення, яка – попри те, що бідні є її основним пріоритетом – є ближчою мислячим класам, ніж тим, хто виборює свій щоденний хліб.

 

Бразильський архієпископ Елдер Камара, великий захисник пригноблених, говорив, критикуючи владу: «Коли мені вдається нагодувати бідних, мене називають святим. Коли я запитую, чому вони голодні, мене прозивають комуністом».

 

Він мав рацію. Проблема в тому, що сьогодні комунізм більше заклопотаний тим, аби захистити свою владу та свої привілеї, аніж тим, щоб поцікавитися, чому все ще є люди, які голодують.

 

Можливо, саме про це оповіщає Папа Франціск, який кладе початок новій теології, що базується радше на жестах та символах, особистому прикладі, викритті влади з вказуванням імен та прізвищ, аніж на захисті ідеологій, які зайшли далеко.

 


Juan Arias, іспанський письменник та журналіст
Назва оригіналу: La teología de Francisco es la de Amós, más que la de Marx
Джерело: El País, 11.04.2013
Зреферувала Галина Грабовська


16.04.2013 Хуан Аріас 1845 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1594
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3038
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1069
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1110
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1138 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3367 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

148

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1040

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

858

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

246
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2434
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1237
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

506
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15131
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7439
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

264
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

325
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

338
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

427
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

718