Економія заради екожиття

 

/data/blog/65808/2e6ac7ff82483b48d4ca4bef5d4e663b.jpg

 

Закономлені кілометри, кіловати, кілограми та гроші. Швейцарці вчать українців по-європейськи господарювати. Експериментальна область — Івано-Франківська.

 

Наше місто було першим в Україні, де з»явилися екородини. Це українсько-шведський проект. Створили його ще на початку 90х років в Швеції, до якого з часом приєдналось 23 країни. Україна впровадила такий доброустрій в стилі “еко” ще в 2013 році і успішно вправляється з порадами програми на практиці дотепер.

 

Ця програма вчить людство економити природні ресурси, заощаджуючи при цьому свій час і гроші. Паралельно ми оздоровлюємось за рахунок екологічно чистого середовища, яке, власне, і зберігаємо, особисто піклуючись про нього. Такий собі кругообіг: ми дбайливо відносимося до природи - вона , у відповідь, дбає про нас.

 

Участь в програмі взяли більше 900 франківських родин. Це люди різного віку і професій: підприємці, викладачі, студенти, домогосподарки, лікарі, пенсіонери. На зустрічі всі ділилися набутим досвідом і отриманими результатами, які вражали своїми значними досягненнями. Адже заощаджені літри води, кілограми відходів і кіловати електроенергії в планетарному масштабі є колосальним мірилом економії і заощадження природніх ресурсів.

 

З досвіду Оксани Іванюк (екокоманда” З думкою про майбутнє” ) в рік можна заощадити від 1500 грн. на побутових товарах, не враховуючи комунальних витрат. Тільки пакувальні пакети з»їдають 350 гривень з нашої кишені і 200 років зі здоров»я нашої планети, які потрібні для їх розкладу, тому Оксана вдало замінила їх на мішечки з тканини, власноруч пошиті з простирадла, які мають естетичніший вигляд, аніж поліетилен.

 

Миючі засоби змінила на харчову соду і гірчичний порошок, що становить 160 гривень сімейного бюджету. Засобам для чищення віддала перевагу господарському милу, а засоби для миття вікон замінила на нашатирний спирт, який просто розводиться водою і в загальному дає економію в 150 грн. Повністю відмовилась від води у пластиковій тарі, після аналізу якої була вражена великою кількістю консервантів у ній, тепер користується тільки водою з бювету, що дає змогу заощадити ще 900 гривень на рік.

 

Що стосується заощадження на комунальних послугах, то достатньо закрутити кран доки чистиш зуби, чи замість ванни прийняти душ, чи виключити за собою світло, коли виходиш з кімнати – і таких елементарних рецептів заощадження дуже багато, треба тільки змінити свої вже сталі звички на “стале домогосподарство” , і вже через місяць зрозумієте, що зробили вірний вибір. Одна із учасниць програми демонструє платіжки, в яких чітко видно, що витрати на газ та воду скоротились вдвічі, хоча , каже , ніяких надзусиль вона не докладала.

 

В загальному підрахунку ви заощаджуєте до 18% електроенергії, до 17% води і до 28% відходів. Тим самим ви робите планету чистішою і заощаджуєте її природні ресурси. Таким чином піклуючись про своє здоров», ви продовжуєте роки свого життя.

 

Отже, органічна їжа власного приготування, екологічні торби для покупок, дизайнерські вироби з відпрацьованих матеріалів, утилізовані батарейки, склотара й макулатура, вибір на користь такого екотранспорту як велосипед, ходіння пішки, що здорово впливає на ваше самопочуття тим самим сприяє зміцненню здоров»я, економії грошей і чистоті навколишнього середовища. Все це робить ваше життя чистішим, здоровішим і приємнішим, раз і назавжди викреслюючи з нього таке поняття як “споживацьке відношення людини щодо навколишнього середовища» . А ще, купуйте українське, і не тільки через переважаючу зараз громадянську позицію , а тому що це дешевше, ніж платити за розмитнення імпортного товару і його доставку.

 

Коли я кажу, що не вживаю алкоголь, не палю, не їм м’яса та риби, займаюсь спортом і медитативною йогою, то здебільшого мене називають баптисткою, сектанткою або хворою. Насправді вищезгадані властивості характерні для мене, не є характерними для когось іншого, і ці ознаки не є наслідками якоїсь вчасно невиявленої у мене хвороби, а називаються здоровим способом життя.

 

Наше суспільство настільки узурповане нездоровим стилем життя, яке давно стало закономірністю нашого буття, що справді здорові люди викликають у суспільства одну реакцію: покручування пальця біля скроні. Тому я дуже радію з того , що в світі, і зокрема в нашій країні, мають місце так звані екопрограми, які цікавлять насамперед молодь, і які впроваджують стиль “еко” в українські домівки, зцілюючи нашу свідомість і нашу країну зсередини.

 

Пам’ятайте! Навіть незначний ековчинок, такий як - вкинуте сміття до урни, робить значущий внесок в процес зцілення планети.

 

Оксана Федорак,

Школа професійної журналістики


22.12.2014 Оксана Федорак 669 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1335
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2629
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2164
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2236
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6727 58
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2516 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

402

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1226

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1341

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1479
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

345
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

216
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

631
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

116
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26579
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

596
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10520 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

122
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

146
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

455
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

610
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

672