Душелюбіє

Роки беруть своє… З кожним роком я стаю все добрішим – починаю любити людей. Ну, не те, щоб любити, а – жаліти.

От, наприклад, ходить сусідка зверху по своєму помешканні важко, як слон, метається туди-сюди, гупає, наче в неї на ногах чугунні колодки, та ще й кілька пар. А в мене налякано тремтять плафони на люстрі, нервово здригаються скляні дверцята в шафі, непевно похитуються фотографії і картини на стіні. А я не злюся, я розумію. У неї, мабуть, зайві кілограми від обжерства і постійний цейтнот від суєтного життя. І мені її шкода, адже крила її душі не впораються з таким тягарем і вона не зможе далеко відлетіти від цієї Землі, а в наступному житті знову втілиться в якесь суєтне створіння, схильне до обжерства.

А от під моїм вікном стоїть якийсь середнього віку колишній пролетарій, котрий втратив у житті все, разом із оковами. Зате здобув мобільний телефон, по якому він комусь до-себе-подібному розповідає про нестерпну легкість існування. Нічого цікавого у цій розповіді немає, окрім матюків. Я як дипломований філолог можу оцінити всю їхню формальну вишуканість, тематичне різноманіття, смислову насиченість. Але я теж знаю, що лайливі слова нищать карму – тож його душа вже, напевно, подірявлена як «голландський сир» і майже не тримається купи. Відтак і крила її будуть такими ж дірявими, а значить і нездатними відірватися далеко від Землі. Отож, дядьку, приготуйся до того, що в наступному існуванні найбільшим твоїм набутком знову будуть кайдани пролетаріату – думаю я – і мені його стає шкода.

Тоді я спускаюся по сходах, щоб зайти в магазин з алкогольними напоями, а під сходами у напівтемряві навпочіпки сидить бідне дівча з сусідньої брами. Воно мене не зауважує, бо в вухах навушники, з яких гупають якісь примітивні ритми, до того ж воно шелестить фольговою обгорткою чи то чіпсів, чи то сємок. Виглядає жахливо – як великий щур. Ой шкода-шкода – у щурячої душі ніколи не виростуть людські крила. Хоч шанс в неї по-молодості ще є.

В магазині я купую пляшку дорожчого абсенту в надії, що він справжній, принаймні, справжніший від того дешевшого, який я купив минулого разу. Йду додому і дорогою починаю превентивно жаліти виробника – бо якщо абсент виявиться «паленим», то я виріжу з картону ляльку умовного виробника і буду в неї встромляти цілком реальні голки, промовляючи при цьому страшні гуцульські прокляття, які діють ще гірше, ніж заклинання вуду. А особливу увагу в цій процедурі я приділю крилам душі умовного виробника – я їх так подірявлю, що для нього не залишиться ніяких надій на те, щоб покинути коли-небуть всесвіт підробного алкоголю.

Але, на щастя, абсент хороший. Нарешті я можу розслабитись і запросити в гості Блакитну Фею. Вона, прекрасна як завжди, приходить повільно, грайливо, граціозно. Струнка і зґрабна, в майже прозорій сукні і з вишуканим капелюшком на вигадливій зачісці. Вона підходить впритул, поблажливо, але з любов’ю посміхається, розтуляє свої вологі і пристрасні вуста і промовляє….чомусь несподівано грубим голосом:

«Людей йому, сука, шкода. Себе пожалів би, балбадоб!».


24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6437 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

10879 6
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

12151 25
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

5798
18.01.2024

Каркасні будинки відрізняються високою міцністю, надійністю і довговічністю, а також відносно недорогі в будівництві. Втім, у 2024 році ціни на будівництво каркасних будинків в Україні, як і на все інше, продовжують зростати.  

3724
16.01.2024

Всі наші бюджети – від територіальних громад і до обласного та державного, повинні стати «бюджетами перемоги».

2956

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

479

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

754

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

742

У вівторок, 20 лютого, під час зустрічі з виборцями Дональд Трамп зробив комплімент на адресу росії: «Вони перемогли Гітлера. Вони перемогли Наполеона. Це воєнна машина». Розглянемо, що за цим стоїть.

1053
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

381
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

452
08.03.2024

Фізіологічно їжа потрібна людині для підтримки життєдіяльності, проте у декого ці межі стерті, тому ці люди їдять не лише, коли голоді, а й коли знервовані, засмучені або перезбуджені.  

535
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4080
10.03.2024

Дитина приходить до місця, якого не знає і не розуміє. Чому мама каже мовчати? Чому тато не дозволяє бігати? Чому світять свічки та багато квітів?

11615
05.03.2024

Два досвідчених і дуже майстерних шахових гравців сіли за дошку з чорно-білими клітинами і розставили на ній свої війська.

6644
01.03.2024

"Чернецтво завжди є віддзеркаленням суспільства. Люди хочуть, щоб були добрі монахи, гарно поводилися. Але середовище теж формує людину", - ділиться монах. 

1146
12.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18041
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

399
07.03.2024

На думку комісії, президент має виконувати свої повноваження до вступу на посаду наступника. А вибори президента мають бути призначені упродовж 30 днів після завершення воєнного стану.   

688
04.03.2024

Серед тих, хто довіряє президенту Володимиру Зеленському, підтримують зовнішню політику влади 82%, тоді як серед тих, хто не довіряє — 41%.

809
29.02.2024

Вибори в Україні мають бути справді вільним вибором українців.

758