агенція новин

Друге життя заводу «Промприлад»

 

 

Минулого тижня, 21-23 липня, в Івано-Франківську з робочим візитом перебувала Зіґрід Німер — співзасновниця і керівник ufaFabrik у Берліні.

 

Це один із перших у Європі прикладів успішно реалізованого проекту ревіталізації промислової зони, а нині — відомий культурно-освітній майданчик. UfaFabrik у 2004-му була відзначена ООН в рамках програми UN-Habitat — як «Найкраща практика покращення життєвого середовища». Поділитись досвідом Зіґрід Німер приїхала на запрошення платформи «Тепле Місто» і за підтримки Посольства Німеччини в Україні.


 
Погляд збоку

Питання переорієнтації промислових об’єктів, які втратили свою первинну виробничу функцію, актуальне для країн пострадянського простору, України зокрема. Бачимо спроби або успішні приклади ревіталізаційних проектів у Києві, Харкові, Львові. В Івано-Франківську теж є незадіяні постпромислові площі. Візит Зіґрід Німер важливий зокрема в контексті проекту «Промприлад», що передбачає оновлення і перепрофілювання індустріального простору заводу «Промприлад» на майданчик для креативного бізнесу, урбаністичних, мистецьких та освітніх проектів і процесів.

 

— Упродовж трьох днів у Франківську Зіґрід Німер зустрічалася з різними групами людей, дотичними до проекту «Промприлад». Це міська адміністрація, учасники і команда пілотного проекту «Промприлад» і широка публіка. Для кожної групи це було важливо. Для міської адміністрації — щоб зрозуміти, в чому суть таких проектів, як вони впливають на місто. Для команди, котра працює над проектом, — щоб подивитися на нього збоку, відсторонитися від нагальних питань, проаналізувати глибше.

 

Зіґрід, яка працює в цій тематиці вже близько 39 років, було що сказати, вона поєднувала все наскрізними зв’язками в єдину картинку. Ідея запросити її була пов’язана насамперед із бажанням мати зовнішнього експерта, який би критично поглянув на наш проект. Деякі її думки стосуються деталей, інші проекту в цілому. Хорошим моментом, на її думку, є те, що починаємо з пілоту, не заходячи відразу в масштабність об’єкта. Також наша гостя звернула увагу на співвідносність міста — його розмірів, кількості населення — із об’єктом: «Промприлад» доволі великий у масштабах Франківська, якщо порівнювати ufaFabrik, причому не щодо цілого Берліна, а лише стосовно околиці (майже 19 тис м на 450 тис місцевих мешканців). Тож виникають питання, як наповнювати простір заводу та як це може спрацювати. Говорили і на тему економіки, що дуже часто є вирішальним моментом у прийнятті того чи іншого рішення. А також про комунікацію та внутрішньокомандну динаміку: як ми працюємо над проектом, як він комунікується назовні, і як це відображається на його якості, — підсумовує кількаденну роботу Олександр Шевченко, координатор програми «Урбаністика» платформи «Тепле Місто».

 

 

Проект, що змінює місто

За участю німецької експертки 21 липня відбувся круглий стіл «Ревіталізація індустріальних зон у межах міста: досвід Берліна та перспективи для Івано-Франківська». До обговорення долучились представники Івано-Франківської міської ради, учасники проекту «Промприлад». Презентуючи проект, керівник платформи «Тепле Місто» Юрій Филюк нагадав, що зараз триває його другий етап — запуск пілотного проекту.

 

Після ремонту один із поверхів восени буде наповнений різними функціями й активностями, як коворкінг, медіахаб, урбан-лабораторія, танцювальна школа, офіси інноваційних компаній та управління інвестиційної політики ІФМР, кафе, дитячий простір. Учасники круглого столу погоджуються, що загалом проект є масштабним і складним, а його втілення, безумовно, змінить місто. Зокрема заступник міського голови Івано-Франківська Богдан Білик вважає, що проект є перспективним і може сприяти зниженню рівня молодіжного безробіття.

 

 

Після круглого столу та відвідин «Промприладу» Зіґрід Німер теж поділилась думками:

— Мені видалось цікавим те, що «Промприлад» розташований дуже близько до центру міста: туди можна легко дістатись пішки; я не знаю багато про ваш регіон, але припустила б, що люди зможуть приїжджати автобусами чи потягами до міста і потім їхати на «Промприлад» на події або за певними послугами. Я багато дізналася про проект: здивована його розмахом й амбітними планами. З нетерпінням чекаю, коли буде втілено пілотну частину, мені цікаво побачити, як проект розвиватиметься. Через п’ять років може трапитись багато речей, які в цей момент ми не здатні уявити, тому що це життя і постійний розвиток. Яким буде результат невідомо, але я повна надій, що цей проект проживе принаймні 38 років, як ufaFabrik.


 
Історія успішного перетворення

Історія ufaFabrik почалась у 1979-му. Тоді група молодих активних людей, котрі шукали власний спосіб життя і самовираження в умовах післявоєнної трансформації Німеччини, захотіли створити у Берліні (західній частині міста, що входила до складу ФРН) креативний простір, де могли б жити і працювати. Ідеальним місцем для цього вони вважали колишню кінофабрику UFA (Universum Film AG), де раніше виготовляли плівку.

 

За словами Зіґрід, котра від самого початку була учасницею цих перетворень, грошей і продуманого плану група не мала, але були візія і готовність інвестувати у своє майбутнє. Тогочасний німецький уряд підтримував активне життя в західному Берліні, та місцева адміністрація планувала знести кінофабрику. У відповідь активісти організували вуличне арт-дійство, розповідали про свої плани місцевим мешканцям, відкрито і з гумором, — заручились підтримкою громади і врешті отримали контракт на оренду приміщень UFA. Загалом спілкуванню з сусідами із самого початку приділяли велику увагу, на воротах ufaFabrik висів заклик «Запрошуємо кожного». Добробут громади тут вбачають у єдності чотирьох факторів: культурна активність, соціальна рівність, економічне процвітання та стале довкілля.

 

 

Нині ufaFabrik — це понад 18 тис м², 7 будівель, 220 найманих працівників (із них 35 є резидентами), 200 000 відвідувачів на рік і сотні найрізноманітніших подій. Назагал у пріоритеті три напрями: мистецтво та культура, екологія і сталий розвиток, соціальні проекти й залучення громади.

 

Тут проводять виставки, спектаклі, концерти, перформанси, фестивалі, конференції, воркшопи. Упродовж дня кожен знайде щось до смаку — від спорту й цирку до танців і театру, від екопроектів й тваринної ферми для дітей до органічної випічки й гостинності. Це відкритий майданчик, чимало активностей орієнтовано на дітей, сім’ю. На ufaFabrik, наприклад, діють культурний і сусідський центри, цирк, вільна школа, кафе, пекарня, крамниця, гостьовий будиночок. Цікаво, що прибуток отримують зокрема й від продажу енергії, зґенерованої сонячними панелями (екологічність тут у пріоритеті). Хоча ufaFabrik розташована не в центрі Берліна, однак цей «культурний оазис» туристи не оминають.

 

 

UfaFabrik і «Промприлад» — різні: за масштабом та місцем розташування у місті, за підходами й моделлю, за умовами, в яких реалізовуються. Проте вони мають і спільне. В обох випадках мова про формування у місті простору для обміну знаннями, ідеями і практичним досвідом, що відкриватиме нові можливості для фахівців і громади, для міста й регіону.

 

Проект «Промприлад» передбачає оновлення і перепрофілювання індустріального простору заводу «Промприлад» в Івано-Франківську на перетині таких напрямів, як креативна економіка, урбаністика, інновативна освіта і сучасне мистецтво. Нині триває його другий етап — запуск пілотної частини (ремонт частини приміщення, оновлення і наповнення його першими функціями). Партнери проекту: «Тепле Місто», ГО «Інша Освіта», Garage Gang, CANactions. MitOst, UBDP.

 

Тепле Місто

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


28.07.2017 330 1
Коментарі (1)

Çàãðóçêà...
Євген Романишин 2017.08.05, 09:21
Перетворюють Україну в сировинний придаток із пафосом це представляють.Колишнє потужнє промислове підприємство де працювало не одна тисяча жителів міста, перетворюють у торгові точки, нічні клуби і.. радійте гої,а промтовари вам привезуть з Заходу,влада нищить і далі промисловіть міста. У-р-а!!! Їдемо в Європу!!!
17.03.2018
Ростислав Ковтун

Перемогу в шоу «Громада на мільйон» виборола прикарпатська громада - Печеніжинська ОТГ. Фіртка поспілкувалася із головою ОТГ та головний ідейником участі в проекті Ігорем Довіраком.

713
16.03.2018

До Вашої уваги підсумки одинадцятого в цьому році тижня від історика, блогера, нашого експерта Мирослава Кошика. У випуску говоримо про Росію, Надію Савченко та комуністичні традиції в Івано-Франківську.

819
16.03.2018
Олександр Шевченко

Днями на Комітеті з питань бюджету Верховної Ради України намагались «просунути» питання розподілу дотацій АПК. Так, це саме ті 4 млрд. грн. державних дотацій сільгоспвиробникам...

434
15.03.2018

Формальним приводом до спілкування з головним тренером БК Говерла Павлом Піскарьовим стали плани команди на плей-оф.

223
12.03.2018
Тарас Прохасько

Оскільки кожен простір є простором ще й тому, що має сполучення з іншим простором, має вхід, вихід, дірку, канал, через які відбуваються перетікання просторів...

442
12.03.2018
Дмитро Рясний

Боротьба за шахти Олександра Януковича набирає обертів. На активи претендують люди енергетичного міністра Ігоря Насалика та команда наближеного до президента нардепа Ігоря Кононенка.

701

Останнім часом мені щось часто доводиться блудити між епохами й імперіями. От і цього разу, повертаючись з південно-східної окраїни цісарства - з Карпат, я потрапив на залізничний двірець.

37

Цікаве питання було поставлене Олегом Головенським саме в визначенні духу чи його феноменології. Звісно, простіше розмірковувати в контексті, а от в аспектах постнауки й міждисциплінарних моментах є питання. Якщо б це питання досліджував Кант чи Дельоз -

27

Його не стало, і прогресивний світ ридма заридав. Ще з місяць будуть жалісливі жаби плавати соцмеражами і розбрискувати цитатки про "темну матерію", "темну енергію", "гравітацію", оплакувати віртуальні частинки субтильного Стіві. Порядна, засмартована ін

221

Колись я визначив для себе роль Дельоза саме в створенні концепції «подія—явище», потім звісно, окреслив важливість Цілого з комбінацій малого, форм з деталей, імен та дієслова.. але завжди було бажання все прищепити до умовного єдиного

410
15.03.2018

У деяких містах планети НЛО бачать особливо часто, зокрема в американському Бостоні. Історія спостережень за непізнаним тут налічує кілька століть. І ось недавно ще один випадок - в Бостоні зафільмували відео з НЛО. Американські автомобілісти рухалися по

343
05.03.2018

Дивні літаючі об'єкти з'явилися в небі Америки. Вони випадково потрапили прямо в прямий ефір американського телебачення. Інтернет вибухнув обговореннями про те, що ж це таке було. Загадкові кадри виклали на Youtube. На відео чітко видно, як безліч сяючих

682
02.03.2018

Вчені знайшли мікроби, які впродовж десятиліть перебували у стані глибокого сну. Після опадів мікроорганізми відновили свою активність. Знайдені мікроби були виявлені у найбільш посушливій частині пустелі Атакама, що у Південній Америці, передає видання

513
24.02.2018

Батьки мусять ставитися до своєї дитини як до людини, тобто дати їй відчути, що вона людина.

1307
17.02.2018

У проповіді під час ранішньої Святої Меси в каплиці ватиканської резиденції «Дім Святої Марти» у п’ятницю, 16 лютого 2017 р., Святіший Отець перестеріг перед небезпекою вдаваного посту, що супроводжується погорджуванням іншими людь

1548 0
05.03.2018

Один відомий священик, передчуваючи близьку смерть і будучи в лікарні, попросив лікаря покликати до нього мера і губернатора.

947
19.03.2018

Мешканець Івано-Франківська придбав в торговому центрі "Метро" рибу з "сюрпризом".

3367
17.03.2018

Сьогодні, 16 березня, в Івано-Франківську у маршрутки №28 відлетіло заднє колесо. У салоні великогабаритного автобуса "МАН" знаходилися пасажири, але, на щастя, ніхто не постраждав, повідомляє кореспондент Фіртки. У маршрутному таксі під час руху задню

1868
16.03.2018

Відома франківчанка, актриса Ірма Вітовська стала “Жінкою України 2018” в галузі “Культура”.

795
16.03.2018

Вчора, 14 березня до Івано-Франківська зі своїм проектом JuniorZ завітав відомий український шоумен Олександр Педан. Про це інформує кореспондент Фіртки. Після всіх офіціозів Олександр Педан відвідав один із відпочинкових закладів міста, де повеселив ві

728