Доноси і лише доноси

 

Доноси як необхідність для не вибіркового виживання громадян. Громадяни – наголосимо, тим-то вони і відмінні від рабів сталінської чеканки – шєстьор в насєлєнії (відсилаю до арго-словника незабутих  народів).

У тих державах, де громадянське суспільство утвердилося міцно, доноси на громадян, що перестали ними бути в різній мірі девіантності і делінквентності, або ж з різних причин ще не стали ними, - етика доносів процвітає. І це справді етика, ба часом й ціла вкупі естетика, що межує з релігійними відчуттями.

Наприклад, в країні Німеччині, де мав нагоду побувати і ін-віво переконатися, добре, що не на власному безпосередньо прикладі, в актуальності і причинно-наслідковій дієвості демократичних і правових доносів.

Історії, коли німецький громадянин (переважно автохтон) «стукає» у відповідний стрімко-реагувальний орган на, ні, не завжди натуралізованого німця чи легала з водійськими правами, коли той, благородно підвозячи його, «незнаного стукача», з пункту А-штрассе до пункту Б-штрассе, на мить виїхав без потреби на «зустрічну», сіра буденність.

Ще сіріша зателефонувати до поліції, коли до того часу цілком приязні сусіди на три хвилини пізніше вимкнули музику, ніж це чорним по білому передбачено в законі. А після цього можна продовжувати з ними приязно, добросусідськи перемовлятися.

І тільки дотримувачі закону, які на даний час все ще утримують пальму першості, попри засилля всіляких «чужорідних елементів», важко-адаптаційних, в цій сірості вбачають перевагу світлого над темним. І без нот расизму.

Винуватцями того, що всякий «дойчик», малий, старий і великий, боїться скоїти порушення закону (і водночас  щиро його поважає) є ніякі не Гітлер, як то на постсовкових теренах люблять пояснювати чиюсь вопіющую ментальну для себе проблемність, та й не херр Бісмарк. Закон давно набув неухильного культу через потребу, спершу, виживання, а пізніше -  процвітання держави у формі демократії. Зате – не в останню чергу завдяки старанням Аденауера.

А от у Сполучених державах Америки пішли ще далі за німців(які власне багато увібрали і запозичили після поразки у Другій світовій від американців). Доноси там віддавна толеруються, пропагуються і удатно винагороджуються  - у грошовому еквіваленті.

Там, якщо громадянин надав правдиву  інформацію про здійснення корупційних діянь іншими особами, установами, або активно посприяв власними діями в попередженні злочину/проступку,  розкритті злочина/проступка то після вироку суду йому належить не менше 10 відсотків від суми сплати штрафу правопорушником. Зауважимо, що у Штатах подібні штрафи просто колосальні , астрономічні.

Відтак боротьба з корупцією і меншими правопорушеннями набуває не лише ознак морального боргу громадянина і його власної безпеки, а й додаткового заробітку. І чому, спитайте, американці й німці живуть йой як незле ? Ясно, що не від того, що у них просто численне населення, а в крові домінує «нордген».

Чи не був би в час кризи, політичної, економічної, фінансової і юридичної, і у нас ефективним схожий механізм протистояння антизаконності на всіх її рівнях – від авторогулів до держрагулів, від від лоурогулів, медіумрогулів  до топ-хай-люкс-пуперрогулів  ?

Так, так, звісно, в нас от-от появиться Антикорупційне бюро з пуперпуліцаями від квот президента і Яценюка – чекай на Сінгапур і економічне чудо тут же. Утім, з надією, що бодай половинчасті реформи таки призведуть до цілісних реформ з об’єктивними і справедливими наслідками як для антизаконерів, так і для законерів, що, звичайно, наявні і в нас, бо наш народ не є у повному складі носієм «жлобгену», віриться.

І без допомоги «простого громадянина» ніяка структура, хай вона буде переповнена всуціль «коломбами» і «комісарами катані», не спроможна самотужки справитися з загальною  мафією різностанових і різновікових  антигромадян  і недогромадян – це ж бо незговірливо мережна мафія, така собі  «Аль-Каїда» на щодень в будень і свята. Трендиція, панове.

Як говорили персонажі одного фільму: « Дєло в кадрах і в кадрірованії». В нашому випадку спасіння в кадрах нових і в кадруванні в стилі «хард».

Упевнений, що наш брат мав би свої священні претензії далеко не лише до сусіда за стіною чи парканом. А ви як думаєте ?


13.08.2015 Яв Назар 2244 5
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2428
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19542
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1749
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1223 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3876

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

141

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2012

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1313
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

909
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24405
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

613
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1644
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8055
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

494
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2058 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

740