Для чого в Івано-Франківську збудовано сотні капличок? (фото)

Каплиця - культова споруда, призначена для релігійних потреб і молитов.
У греко-католиків каплиця нерідко є повноцінним храмом (з вівтарем)
і можливістю релігійних відправ у ньому.

(матеріал з Вікіпедії)



Скільки каплиць в Івано-Франківську? Відповідь на це запитання здається досі не давав ніхто. Зрештою, рахувати сотні каплиць в Івано-Франківську навряд чи хтось наважиться, адже чи не кожного місяця в місті посвячують кілька нових капличок.

Західна норма християнства щодо спорудження малих релігійних архітектурних форм була присутня в Галичині здавна. Проте в радянський час всі каплички, хрести, пам’ятники релігійного характеру були повністю знесені у всіх населених пунктах, за винятком хіба цвинтарів. З відродженням греко-католицької церкви на початку 90-тих в Галичині першим ділом взялися відновлювати зруйновані святині, про які завше пам’ятали.

В 1998 році громадське об’єднання «Наше місто» ініціювало в Івано-Франківську спорудження дванадцяти капличок на відзначення 2000-ліття Різдва Христового. Ця ідея крім релігійного характеру носила також і прагматичний підхід: планувалося спочатку пробити 12 артезіанських свердловин в різних мікрорайонах містах для отримання води. А відтак облагородити місця забору питної артезіанської води малими релігійними формами у вигляді капличок, щоб це послужило для доброго й безкоштовного догляду за місцями забору води. В Івано-Франківську на центральному міському озері здавна існувала каплиця на місце джерела доброї питної води. Планувалося, що 12 нових капличок з водою, яка мала подаватися під природнім тиском, буде альтернативним джерелом водопостачання мешканців міста під час аварій чи відключення води. Міська влада прийняла до розгляду проект депутатської фракції «Наше місто», відтак було розроблено кошторис, більшу частину затрат в якому складали, власне, самі бурові роботи. І хоч потрібні суми в проекті виявилися не надто великими, проте влада відмовилася від буріння, і залишила тільки другу частину проекту – побудову бутафорних капличок. До 2012 року їх встановили рівно 12. Але без води. Просто як місця культового характеру.

З того часу будівництво каплиць стало нормою в місті. Тепер кожен готель, інститут, чи будь-який серйозний заклад вважають за честь поряд із своєю спорудою поставити капличку. Подібно як в Таїланді чи інших розвинутих буддійських країнах скрізь встановлюють статуї Будди з вівтарем, то в Івано-Франківську 90% всіх капличок присвячені Діві Марії, цариці небесній. Решту (10) відсотків складають каплиці християнських святих або зрідка Ісуса Христа.

Часто в Івано-Франківську на одній вулиці поруч можуть бути одразу 3-4 каплички. Причина такої густини полягає не тільки в бажанні порядного ґазди поставити свою капличку. З огляду на те, що на Прикарпатті релігійна ворожнеча все ще має місце, каплички часом виникають сугубо через конфесійне протистояння. Відомий випадок в передмісті Івано-Франківська, де дві каплички постали поруч, оскільки один з сусідів православний, а другий - греко-католик. Щоправда, випадків такого релігійного дикунства в Галичині з кожним днем стає все менше. Більше того, до недавнього часу, каплички та малі архітектурні форми у вигляді хреста служили мешканцям міста в боротьбі із забудовниками.

Так в місті Івано-Франківську з два десятки каплиць споруджено на місцях таких конфліктів. Щоб не віддати територію свого двору під забудову, догадливі мешканці збиралися на стихійні збори, кликали священика і посвячували нашвидку встановлений хрест. Потім за кілька місяців на цьому місці виникала капличка. Як правило забудовники ( як чорти від ладану) втікали від таких місць, бо вважалося, що зносити капличку страшний гріх. Проте подолати ці забобони нерадивим забудовникам домопогли високопоставлені церковні клерки з УГКЦ.

В 2008 році в мікрорайоні Княгинин місцева громада встановила Хрест та камінь під побудову каплички, на місці, де забудовник затіяв будову величезної споруди. Як годиться покликали священика, освятили хрест та камінь. Але забудовник виявися хитрішим. Він звернувся до церковної управи УГКЦ, резиденція якої знаходиться тут же в Княгинині і з огляду на те, що місцевий священик «забув» запитати дозволу правлячого єпарха, який перебуває на території його юрисдикції, освячення було в церковному суді відмінено, і уневажнено. Відтак хрест знесли, а територію забудували.

Хоча не всі забудовники діють так нагло. Частина з них йде на уступки громаді і навіть береться за спорудження каплиць своїм коштом, щоправда трохи подалі від місця забудови. Таким чином всі задоволені: мешканці отримують безплатно капличку, а забудовник забирає шмат землі під забудову.

Галичани, як правило, з великою повагою ставляться до капличок та релігійних пам’ятників, тому тут знаходяться ікони, підсвічники, килими, вишивки, і ніхто нічого звідси не краде. Хоча часом бувають випадки хуліганських проявів, переважно скінхедів чи сатаністів, які глумляться над скульптурами. Злочини такого характеру не раз служать інформаційними приводами для місцевих ЗМІ. Журналісти ніколи не обходять увагою такі випадки, а міліція пробує (часто безуспішно) затримати хуліганів. У листопаді минулого року в Івано-Франківську розгорнулася ціла детективна історія з кількома капличками на Майзлях (спальний район Івано-Франківська). Там невідомий зловмисник регулярно завдавав шкоди каплицям на території монастиря Царя Христа отців Василіан, та на території ЗОШ №15, що знаходиться поруч. Зокрема було пошкоджено фігури Діви Марії (відбиті половина обличчя та кисті рук) та Матерії Божої з дитятком Ісусом (знесені повністю обличчя дитятка Ісуса та верхня частина голови Матері Божої). Сайт «ОстроВ» публікував фоторепортаж про цю подію.

Міліція зайнялася викриттям злочину, а віруючі обладнали каплиці не тільки замками, але й камерами спостереження. Проте зловмисник і далі продовжував навідуватися до каплиць, аж поки нарешті його було затримало після аналізу кадрів з камери відео спостереження. Ним виявився психічно хворий мешканець міста, який відпрацьовував на скульптурах… боксерські удари. Психічно хворого госпіталізували, а мешканці міста відновили понівечені скульптури і взялися за спорудження нових.

Отже, Івано-Франківськ сьогодні мабуть претентує не тільки зайняти перше місце в Україні за кількістю капличок на будь-яку визначену одиниця ( на кількість населення, на квадратуру площі, на перелік установ), але навіть потрапити в книгу рекордів Гіннеса, залишивши позаду сам Ватикан. За кілька років вже можна сміло буде написати статтю під голосним заголовком «Івано-Франківськ – місто тисячі каплиць».

Андрій Мева, «ОстроВ»



Капличка на вулиці Сорохтея в Івано-Франківську не "встояла" проти багатоповерхівки



На Майзлях поруч можна налічити як мінімум чотири каплички, три церкви і кілька малих архітектурних форм релігійного характеру



Розбита скульптура Діви Марії



На одному відрізку в 400 метрів по вулиці Сахарова в Івано-Франківську до каплиці МВС додадуться ще дві нові: приватна (в паркані), та каплиця Інституту Культури та Мистецтв



Це не церква, а центральний хол Українського Університету права ім. Короля Данила в Івано-Франківську


03.02.2011 13128 6
Коментарі (6)

TRYZUB 2011.02.05, 14:36
Люди які не мають Бога в душі будують собі усіляких ідолів, каплички, божниці, вівтарики. Це від вбогості внутрішнього духовного життя. Той, в кого Бог живе в душі, той ідолопоклонства не птребує. А ще: каплички жахливої архітектури. Таким потворам стояти десь у Пацикуві, а не в обласному центрі.
motus vita est 2011.02.05, 16:59
Це програма оздоровлення галичан. Якщо хреститися на кожну капличку, покращується кровообіг, підвищується тонус, тренуються мʼязи. Також тренуються зір і спостережливість. Каплофітнес одним словом.
Немикитин 2011.02.07, 12:55
Бачу у вас тут притончик для баптяг і інших надрозумних істот, "капличка для людини яка не має Бога в в душі"!!! Але ви загнались.Фіртка не підптримуйте людей котрі здатні обсирати все ,лиш би обсирати (бо так вони втішаються від величі своєї думки). Фу, Фіртка, ви з смішних сайтиків інфу берете... фу. А так модно зачинали. А наймудрішим з Острова повім:" Коли вже люди за власні кошти споруджують каплиці, то на то є їхня власна воля,так люди собі постановляють.І повірте не ваша це справа, а їхня особиста та їхньої віри. А гавкати на все,що тобі не до вподоби (навіть,якщо за власною версією ти самий вумний), то вже якось песикоподібно".
Немудрий 2011.02.07, 20:03
До Немикитина. Хто хоче здатись респектабельним, не повинний називати інаковіруючих "баптягами". а так бачу в вас знависнілого політико-греко-католика з тих, що моляться на ікони, де поряд з Богоматірью маьовано Бандеру і Коновальця
городянка 2011.02.09, 09:13
А ідея з артезіанською водою класна, пропоную теперішній владі завершити той проект, мешканці мікрорайонів будуть тільки вдячні, якщо буде появиться альтернатива воді з крана. Та й на випадок аварійних відключень - вирішення проблеми.
mykyta 2011.08.24, 20:49
це не сайт такий, а Андрійко Мева такий прихильник обісрати цей край Галицький
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

733
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2300
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2022
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2039
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6148 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2326 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

198

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1011

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1007

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1268
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

114
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

493
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1955
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26383
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

441
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10356 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7898
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

449
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

296
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

454
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

525
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1460