Дев'ять відповідей про мистецьку резиденцію у Франківську

 

З 12 по 20 травня у Франківську відбудеться перша мистецька резиденція за участі польського скульптора і перформера Павела Альтгамера, організована середовищем «Тепле місто».

 

Разом з Альтгамером майже двадцять європейських та американських художників приїдуть до Франківська на Конгрес рисувальників – проект Альтгамера, що вже проходив у Києві, Варшаві, Пекіні та Берліні.

 

UFRA зібрала відповіді на головні питання про резиденцію і Конгрес: що це, для кого, як виглядатиме і що станеться потім. І найголовніше – чому все в золоті?

 

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Наталі Гуменюк

 

Що таке мистецька резиденція?

Лілія Гоголь, керівничка напрямку «Теплий арт»:

Мистецька резиденція – це платформа, створена, щоб дати можливість художникам, гостям міста, мешканцям Івано-Франківська вести творчий діалог, виходити на рівень співтворення, а також для того, щоб запроваджувати в місті більше актуального мистецтва. Це можливість творити вісім днів поспіль, з 12 по 20 травня, без обмежень і упереджень, спілкуватися через мистецтво і ставати добрішими, кращими і наповненішими. Куратор резиденції – художник Євген Самборський.

Юрій Филюк, керуючий управлінською командою «Теплого міста»:

Хотілося, щоб це була загальноміська справа об’єднання людей через мистецтво. Нам здається, мистецтво є дуже хорошим способом вирішення питань, що існують в суспільстві.

 

Павел Альтгамер на конгресі рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олександра Бурлаки

 

Хто є учасниками резиденції?

Лілія Гоголь:

Перший резидент – Павел Альтгамер, відомий на міжнародній мистецькій сцені польський скульптор, автор перформансів, інсталяцій, лауреат премії Вінсента ван Гога, учасник Венеційської бієнале, бієнале сучасного мистецтва Manifesta та численних інших мистецьких подій. Він приїде з міжнародною мистецькою групою, у складі якої будуть близько 20 художників.

Серед них Марек Ґодзієвський, куратор Центру сучасного мистецтва у Варшаві, Рафал Жвірек, постійний колега Павела Альтгамера. Також буде польський скульптор Роман Станчак, художник і куратор Браян-Фернандес Галлоран та інші. Можливо, долучиться режисер Артур Жмієвський.

Юрій Филюк:

Павел Альтгамер – це художник найвищого світового рівня, який працював у найвідоміших мистецьких столицях світу. Демієн Хьорст, Павел Альтгамер – ці імена можна називати через кому. Є легенда, що гонорари в таких художників сягають мільйонів. Ми домовилися за смішні гроші, в сотні разів менше. 

Де проходитиме проект?

Маргарита Бойко, компанія «Надія»:

Місце, де відбуватиметься проект Павела Альтгамера – другий поверх готелю «Дністер». Це історична будівля в самому центрі Франківська, де було, зокрема, підписано акт злуки УНР і ЗУНР. Будівля має специфічну енергетику, пов’язану з історією мста та країни. Нам здалося, що це чудова локація для мистецької резиденції. 

Ярема Стецик, художник:

В цьому приміщенні, на першому поверсі, знаходиться Центр сучасного мистецтва. Готель також може стати додатковим приміщенням до Дня вуличної музики, який проходитиме 16 травня.

У готелі «Дністер» дуже гарні підвали, де ми багато років проводили репетиції. Тут-таки розташований Народний дім. У приміщенні готелю не встигли зробити євроремонт, і тому там лишилися старі паркети, штукатурки, – дуже багато реально музейних речей.

 

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олександра Бурлаки

 

У якому форматі?

Юрій Филюк:

Конгрес рисувальників – це загальнодоступна подія, де кожен зможе безпосередньо доторкнутися до мистецтва, взяти участь у ньому. Якщо вам здається, що ви не вмієте малювати – вам саме сюди.

Кожного дня в Urban Space 100 презентуватимемо підсумок дня та фото звіт, будуть зустрічі з митцями, кінопокази.

Лілія Гоголь:

Це вільний формат. Формат без формату, без рамок: всі охочі зможуть малювати по стінах на другому поверсі готелю «Дністер». Матеріалами забезпечуємо. Ви хочете сказати те, що вам болить, висловити свою емоцію – можете вільно це зробити, навіть замалювати малюнки інших. Це розмова засобами образів.

Конгрес рисувальників уже відбувався в Києві, Пекіні, Варшаві, Берліні (перший Конгрес пройшов у 2012 році в приміщенні порожньої церкви у Берліні – UFRA). Але кожного разу – це повністю новий проект з іншими людьми та емоціями.

Конгрес рисувальників на 7-й Берлінській бієнале

 

 

Чому Альтгамер?

Юрій Филюк:

Ми б хотіли, щоб подібні резиденції проходили у Франківську стабільно, в ідеалі – три-чотири рази на рік, щоб це не була разова акція. Тому  важливо, щоб першим резидентом став художник світового рівня, а Павел Альтгамер таким і є. Євген Самборський, куратор резиденції, асистував Павелу в деяких його роботах і мав із ним особистий контакт. Ось так ми домовилися саме з Альтгамером.

 

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олександра Бурлаки

 

Якою буде взаємодія резидентів з мистецькими інституціями Франківська?

Ярема Стецик:

Резиденція не є закритою, тому запрошуються всі. Але мені здається, інтерес тут не у мистецьких співпрацях, а у соціальних. Бо зрозуміло, що митці і так відвідають проект, навіть якщо не знають, хто такий Альтгамер. Але художники не приїздять вчити малювати яблуко. Приїдуть люди, які будуть готові спілкуватися з будівельниками, токарями, економістами і чиновниками. Це люди соціального розвитку через мистецтво. Треба запросити колектив «Укртелекому» – вони за 30 метрів від готелю. Витягнути персонал кафе, що на першому поверсі «Дністра». Мені здається, що перейти ці два поверхи, цю межу – життя не стане. Якщо вдасться, це буде перемога.

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олени Ромашко

 

Чому все в золоті?

Лілія Гоголь:

У Альтгамера є відомий арт-проект «Спільна справа». Це гепенінг, у якому брали участь люди в золотих комбінезонах – мешканці одного з варшавських будинків. Не кожного дня ви побачите людину в золотому комбінезоні. Це був виклик і декларація, підняття певної проблематики, яка була актуальна на той час, тому що Павел – соціально критичний художник (у 2009 році група зі 150 осіб з району, де мешкає Альтгамер у Варшаві, полетіла до Брюселя золотим боїнгом, а в 2011 році Альтгамер запросив мешканців двох мазовецьких сіл у подорож золотим автомобілем – UFRA).

Що відбудеться після завершення резиденції?

Юрій Филюк:

Щонайменше півроку на другому поверсі готелю діятиме експозиція з вільним доступом.  А після резиденції ми переносимо до цього приміщення офіс «Теплого міста». Це буде відкритий офіс, який ми назвали «літньою резиденцією» «Теплого міста».

Після завершення Конгресу рисувальників у Києві, фото Катерини Міщенко

 

У чому родзинка?

Юрій Филюк:

12 травня у Павела Альтгамера День народження. І тому було б непогано, щоб до нього неочікувано приходило багато різних людей.


11.05.2015 934 0
Коментарі (0)

10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

8202 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1596
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1478
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2512
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4227
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

3027

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

833

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1252

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1156

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

2176
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1513
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1272
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1045
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

374
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

476
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1683
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1547 5
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20168
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

137
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

503 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

554
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

899