Чужі тут не топлять?

 

/data/blog/122184/e95090347a1f6cad1345609f5ec3f3f6.jpg

 

Як повідомляє щотижневик “2000”, найбільшу приватну теплопостачальну компанію України, яка працює на альтернативних джерелах енергії, виживають з Івано-Франківської області.

 

У щорічному рейтингу енергоефективності регіонів України Івано-Франківська область традиційно займала місця в першій або на початку другої десятки. Цьому сприяла наявність великих запасів деревини і можливість направити відходи виробництва на опалення житлового і комунального сектора.

 

У 2010 р. постановою Кабміну № 243 була затверджена Державна цільова економічна програма енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010--2015 рр.

 

У жовтні того ж року сесія Івано-Франківської облради затвердила Регіональну програму підвищення енергоефективності на 2010-2014 рр., яка дозволила місцевим органам самоврядування укладати договори з підприємцями на переобладнання газових котелень під використання альтернативної сировини - головним чином відходів деревини, брикетів і пелет.

 

Рік тому голова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук, звітуючи перед тодішнім прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, заявив що підсумком реалізації регіональної програми стала економія 51,4 тис. тонн умовного палива вартістю 203,2 млн. грн. Область ввела в експлуатацію 31 котельню на твердому біопаливі та одну сонячну електростанцію в с. Рожнов Косівського р-ну. Крім того, були затверджені 22 проекту модернізації місцевих котельних.

 

На сьогоднішній день можна стверджувати, що цим досягненням влада здебільшого зобов'язана лише двом компаніям - «Альтеко» і «Гріненерджі».

 

Реконструювавши 20 котелень, що опалюють районні та міські лікарні, диспансери, школи-інтернати та відділи освіти, інвестори забезпечують місцевим бюджетам тарифи на 30-40% нижче, ніж пропонують споживачам міські котельні, що працюють на природному газі.

 

У нинішньому опалювальному сезоні «Альтеко» і «Гріненерджі» постачають споживачам тепло в середньому по 1050 грн. за 1 Гкал. Тоді як газові котельні - по 1350-1600 грн.

 

Як стверджують в «Альтеко», тільки одна Богородчанська центральна районна лікарня в 2013--2015 рр. отримала ефект від переходу на альтернативні джерела палива 1945,5 млн. грн.

 

В цілому це десятки мільйонів зекономлених гривень (особливо, коли вартість газу перевищувала $ 400 тис. куб. м). І це не рахуючи створення 150 робочих місць з фондом оплати понад 2,2 млн. грн., виплачених податків за 2011-2016 рр. - 6,1 млн. грн. З них 5,2 млн. грн. - в 2014-2016 рр.

 

Для надання послуг теплопостачання в лісгоспах і у місцевих підприємців менш ніжза три роки було закуплено сировини на 6,9 млн. грн.

 

Сума інвестицій в модернізацію об'єктів теплопостачання за цей же період склала $ 530 тис., або 13,7 млн. грн.

 

При цьому інвестор ні разу не виводив дивіденди з підприємств Івано-Франківщини, направляючи їх на подальшу модернізацію та переоснащення об'єктів.

 

Мотивом для такого рішення, ймовірно, стали очікувані зміни законодавства в галузі теплопостачання з альтернативних джерел.

 

Поки що на ринку діє стара норма, що обмежує рентабельність діяльності 6% прибутку понад собівартості виробленого і поставленого тепла.

 

Але незабаром Верховна Рада повинна розглянути поданий урядом законопроект про зміни до закону «Про теплопостачання», який передбачає тарифи на тепло з альтернативних джерел на рівні 90% діючих газових.

 

Цим же документом повноваження по встановленню тарифів на теплову енергію з альтернативних джерел будуть передані від Нацкомісії, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), місцевим радам. Тоді як зараз повноваження по встановленню тарифів розділені між НКРЕКП і органами місцевого самоврядування залежно від обсягу поставленого тепла.

 

Але НКРЕКП часто-густо не в змозі переробити весь обсяг заявок постачальників. Як наслідок, документи, подані на один опалювальний сезон, розглядаються вже по його закінченні.

 

За цей час неодноразово змінюються складові тарифу. У минулому році ціна на дрова змінювалася двічі й виросла на 40%, в результаті чого постачальники змушені працювати в збиток. Місцева влада також не бажає переглядати тарифи.

 

Встановлення тарифів з 10% -ним дисконтом від газових учасники ринку вважають величезним стимулом для притоку інвестицій і здійснення реального переходу на альтернативні джерела енергії.

 

Але чим менше часу до переходу на нову систему регулювання тарифів, тим більший тиск відчувають не державні і не комунальної учасники ринку теплопостачання.

 

Для «Альтеко» і «Гріненерджі» це виразилося в чотирьох (!!!) кримінальних справах нібито за перевищення вартості їх послуг, які, нагадуємо, на 30-40% нижче, ніж в середньому «по лікарні».

 

Формальною підставою для цього стало віднесення 5% втрат тепла при виробництві на втрати в комунікаціях при його транспортуванні. Як стверджують на підприємстві, таке відображення втрат було внесено через недосконалість документації. Всі ці дії проводилися за згодою місцевої влади, якя стверджує тариф. Інакше кажучи, логіка в порушенні справ проти компанії, яка надає послуги на основі розцінок, встановлених місцевими органами влади, повністю відсутня.

 

Проте, за словами директора ТОВ «Альтеко» Петріва М.І., почавши в 2015 р. з численних запитів про наявність у «Альтеко» і «Гріненерджі» дозвільної документації (охорона праці, Держгірпромнагляд, СЕС і т. Д.) і не отримавши зачіпок для припинення діяльності підприємств, правоохоронні органи перейшли до методичного залякування персоналу компаній, вимагаючи забезпечити неформальні зустрічі з засновниками.

 

Вручення звинувачень в ряді випадків відбувалося за відсутності адвокатів, зразки підписів і документи відбиралися з порушенням закону, а директорам наполегливо пропонували визнати провину добровільно.

 

Активно ведеться вилучення документів комунальних установ, яким постачає тепло. У неформальних зустрічах головним лікарям радять припинити співпрацю з постачальниками теплоносіїв. І навіть деякі співробітники районних правоохоронних органів визнають, що справа має замовний характер і ведеться відносно компаній, які не бажають брати участь у відкатних схемах і «кумівських» відносинах.

 

Ідейним керівником "наїзду" на альтернативних постачальників тепла в Івано-Франківську називають начальника відділу управління захисту економіки Нацполіціі в регіоні Романа Лойко. Від його імені подаються численні рапорти в районні підрозділи НП для ініціації кримінальних справ.

 

Більш того, поліцейський чин особисто об'їжджав головлікарів лікарень, яким постачає тепло «Альтеко», і попереджав їх, що вести роботу з компанією не бажано через велику кількість звинувачень. По суті залякував.

 

Про замовний «комерційний» характер "наїзду" на «Альтеко» і «Гріненерджі» свідчить відсутність справ щодо інших учасників ринку альтернативного теплопостачання. Хоча в багатьох випадках мова йде про відсутність дозвільної документації, економії на безпеці обладнання, закупівлі сировини за готівку і т. д.

 

Сам пан Лойко, якщо вірити майнової декларації за 2015 р виглядає безсрібником. На нього лише записано 10 соток землі в с. Деревач (Львівська обл.), Немає ні квартири, ні вкладів у банках, ні інших заощаджень. Тільки кредитка від «Приватбанку». Автомобіль Пежо-406 1997 р. випуску оформлений на дружину. Для співробітників його рангу така бідність - майже виняток. Хоча Роман Богданович успішно працював в правоохоронних органах і займав високі посади ще при Януковичі.

 

Як відзначають в «Альтеко», вони не вимагають закриття кримінальних справ, але хочуть припинення погроз і шантажу в розпал опалювального сезону, коли співробітники підприємств зайняті збором документів для поліції замість виконання прямих обов'язків. Тільки по одній компанії йдеться про 10 котелень, розташованих в п'яти райцентрах.

 

«Не потрібно блокувати роботу компанії нескінченними запитами й повістками - почекайте висновків і рішення першого суду який і визначить, чи мають місце пред'являються звинувачення або вони повністю абсурдні», - стверджує директор «Альтеко».

 

Компанія неодноразово зверталася зі скаргами на дії пана Лойко в органи управління і контролю - НАБУ, ОДА, облпрокуратури, але поки ці заяви не справили належного ефекту. Однак,нові кримінальні справи з однаковим формулюванням звинувачення доводять, що істина поліцейського чиновника не хвилює, більш за все він зацікавлений в блокаді роботи компанії і віджиманні організованого бізнесу!

 

Втім, місцева адміністрація не приділяє скаргами належної уваги і фактично сприяє протиправним діям чиновників МВС.

 

В останній претензії на ім'я голови ОДА компанія попередила, що якщо необгрунтоване тиск на її бізнес не припиниться, вона буде змушена перереєструватися в сусідній області, де до залучення добросовісних інвесторів ставляться більш відповідально.

 

Тим часом ТОВ «Альтеко» і ТОВ «Гріненерджі» продовжують працювати і заощаджувати гроші для бюджету області. Більш того, в загальноукраїнському рейтингу теплопостачальників компанії зайняли відповідно перше і шосте місця в категорії «платник податків 2016 року».

 

Ярослав ДМИТРЕНКО 

http://www.2000.ua


Коментарі (0)

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

287
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

430
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2288
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1694
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1987
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5595 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1096

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1109

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1623

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1099
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

852
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

712
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14529
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

503
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10374
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6043
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

594
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7433
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2698
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

494
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

598
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

432