Covid-19: Китай обґрунтовує теорію походження вірусу з США

Форт Детрік, база армії США в штаті Мериленд, став центром уваги китайських теорій змови щодо коронавірусу.

Коли цього місяця слідчі Всесвітньої організації охорони здоров’я завершили свою роботу з вивчення походження коронавірусу в Ухані, китайські чиновники зрозуміли, куди, на їхню думку, слід шукати ВООЗ.

"Ми сподіваємось, що за прикладом Китаю американська сторона буде діяти на основі науки та у співпраці щодо відстеження походження вірусу також запросить експертів ВООЗ для відстеження походження", - речник МЗС Ван - сказав Венбін минулого тижня.

Цзенг Гуан, головний епідеміолог китайського Центру контролю за хворобами, заявив, що США зараз повинні бути "центром" глобальних досліджень з відстеження вірусу.

Вже кілька місяців Китай просуває альтернативні теорії того, як вперше виник коронавірус, - ті, що дозволять усунути звинувачення чиновників в Ухані за недостатньо швидку реакцію під час перших спалахів у цьому місті в кінці 2019 року, коли було розповсюдження від людини до людини й стало зрозумілим, що вірус швидко поширюється.

Зокрема, одна з китайських теорій з’явилася на початку пандемії, але за останні тижні набула значного розвитку, оскільки розслідування ВООЗ та нові спалахи коронавірусу в Китаї відновили увагу як зсередини, так і ззовні на провалах уряду.

Багато в чому ця теорія є дзеркальним відображенням змови щодо Китаю, де стверджується, що вірус міг розповсюдитися - навмисно або помилково - з лабораторії в Ухані, робота якої зосереджена на дослідженні смертоносних патогенів.

Те, що цього не сталося, є однією з небагатьох остаточних заяв, яку команда ВООЗ змогла зробити після своєї поїздки до міста цього місяця.

"Наші висновки свідчать про те, що гіпотеза про лабораторні витоки навряд чи може пояснити введення вірусу в людську популяцію, а отже, не є гіпотезою, яка передбачає майбутні дослідження в нашій роботі, щоб підтримати нашу подальшу роботу щодо походження вірусу", - сказав член команди Пітер Бен Ембарек на пресконференції, в якій оголосив про свої висновки ще до виїзду команди з Китаю.

В той самий час, китайський чиновник ЦДК Цзен, висував саме таку гіпотезу не про лабораторію Ухань, а про Форт Детрік, лабораторію біомедичних досліджень армії США в штаті Мериленд. Доказів, що підтверджують цю теорію, наразі немає.

"США мають біологічні лабораторії по всьому світу", - заявив він в інтерв'ю, в якому є згадка про Форт Детрік та Інститут медичних досліджень інфекційних хвороб армії США (USAMRIID) та їх дослідження, які проводив горезвісний підрозділ 731 японської імператорської армії під час Другої світової війни.

"Чому в США стільки лабораторій? Яка мета цього?" - сказав Дзен. "У багатьох речах США вимагають, щоб інші були відкритими та прозорими. Зрештою, виявляється, що самі США часто є найбільш непрозорими".

Багато американських політиків та конспірологів поширювали думку про те, що відповідальність повинна нести китайська лабораторія, тоді як інші висловлювали думку альтернативних розробників біозброї, включаючи самі США.

Опитування, проведене Pew у квітні 2020 року, показало, що близько 30% американців вважають, що вірус створений в лабораторії, причому більшість з них стверджують, що створений навмисно.

Приблизно в той час провідні члени адміністрації тодішнього президента США Дональда Трампа, включаючи державного секретаря Майка Помпео, намагалися пов'язати Інститут вірусології Уханя з коронавірусом, маючи на увазі, що міг бути витік з лабораторії.

Китай з обуренням заперечував ці заяви та дорікав провідними вченими, що працюють над вірусом. Після інспекції лабораторії цього місяця команда ВООЗ в основному спростувала ці звинувачення, оголосивши висновки свого дослідження на пресконференції.

За даними розслідування CNN, зростаючий контроль щодо лабораторії на початку 2020 року, поряд з критикою першої реакції щодо поводження з пандемією зі сторони Китаю, схоже, спонукали органи пропаганди Комуністичної партії прийняти версію про Форт Детрік як потенційну протидію, як дзеркало дезінформації для відхилення критики.

І коли на початку цього року увагу знову повернулася до Уханя, пропаганда цієї змови подвоїлася: мережа офіційних державних рахунків, впливових осіб та державних ЗМІ поширила цю дезінформацію серед десятків мільйонів користувачів в Інтернеті.

Анжела Сяо Ву, доцент кафедри Нью-Йоркського університету Штайнхардт, яка вивчала зусилля, спрямовані на формування думки в Інтернеті в Китаї, сказала, що "це, безумовно, ефективна тактика для панівної партії спрямовувати увагу людей назовні, як спосіб спрямувати свої страхи та розчарування".

Хоча вона додала, що "багато інших урядів застосовували подібну тактику", включаючи адміністрацію Трампа.

Пожежники дезінфікують міжнародний аеропорт Уханя 3 квітня 2020 року.


Багато найпопулярніших дописів надходили від державних ЗМІ та приватних видань із тісними зв’язками з урядом.

Наприклад, кілька облікових записів популярних акторів на певний час перенесли фокус на форт Детрік, обмінюючись новинами про теорію змови зі своїми сотням тисяч послідовників, дозволяючи цій версії поширитися на ширшу групу, яка зазвичай не зосереджувалась на політиці.

Ву заявила, що загальноприйнятими, як правило, є неполітичні новини, що називається "онлайн-орієнтацією громадської думки", в тому числі "за допомогою комерційних угод".

"Те, як це працює в Китаї, нагадує комерційний сектор у західних країнах, де маркетингові фірми беруть гроші, щоб допомогти своїм клієнтам, включаючи політиків та організаторів кампаній, організувавши всі види KOL для поширення своїх повідомлень у соціальних мережах", - сказала вона про поширення від "ключових лідерів думок".

CNN не змогла отримати доступ до кількох найпопулярніших акаунтів, які розміщували повідомлення про форт Детрік, і немає жодних доказів, що дозволяють стверджувати, що цим користувачам соцмереж заплатили чи по-іншому заохотили розповсюджувати повідомлення про теорію чи це сталося просто тому, що це була популярна на той час новина.

Згідно з доповіддю DFRLab-AP, змови щодо форту Детрік, що виникли в китайській мережі, пізніше поширилися по всьому світі через Facebook та інші платформи, і були підхоплені політиками Росії та Ірану. Тим часом ще в Китаї органи пропаганди країни заявили про підтвердження після розслідування ВООЗ і напали як на Вашингтон, так і на західні ЗМІ, щоб поставити під сумнів його результати.

"Команда експертів ВООЗ майже виключила можливість того, що COVID-19 "втік" з лабораторії Інституту вірусології Уханя, і таким чином "відкрив двері" теорії, що вірус міг бути за межами Китаю до спалаху в Ухані. Це наукове твердження", - заявив у статті національний таблоїд "Global Times", додавши, що американські ЗМІ "є однією з найактивніших сил на Заході, що плетуть страшну брехню проти Китаю".

за матеріалами CNN


19.02.2021 1504
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

366
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

3903
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

12495 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

2673
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

2516
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

3476

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

1425

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1756

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2279

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1947
30.05.2024

Кулінарний хаб, де навчатимуть шкільних кухарів, запрацював на Прикарпатті.  

293
28.05.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

533
24.05.2024

Посівна кампанія в Івано-Франківській громаді в розпалі.   

452
01.06.2024

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком. Так, священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

91
27.05.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Текля Юзефів.  

563
24.05.2024

Цьогоріч Молитовний сніданок відбувся під гаслом “Незламність. Віра. Стійкість”.  

1018 2
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

9480
01.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21172
29.05.2024

"Українська правда" дослідила, як Офіс президента України впливає на інформаційну політику медіа, зокрема через інформаційне агентство "Укрінформ".  

348
26.05.2024

Російські окупаційні війська не досягли заявленої кремлівським правителем Владіміром Путіним мети щодо створення "буферної зони" на півночі Харківської області.  

353
24.05.2024

Як наголосив президент, "захист життя повинен мати всі необхідні інструменти, щоб дійсно перемагати терористів".

514
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

979