Чому ввечері немає маршруток?

 

/data/blog/69691/7c68949c6141e7341bf18787da7eae96.jpg

 

Вечірнє очікування на громадський транспорт в Івано-Франківську для багатьох містян вже стало своєрідним ритуалом. Вагатися і думати - приїде чи не приїде, постояти ще 20 – 30 хвилин, іти пішки чи викликати таксі… А якщо приїде, то чи довезе до потрібної зупинки? Бо може з’їхати з маршруту... Як от було на минулому тижні, коли водій маршрутки №11 незаконно висадив дитину вночі на півдорозі на вулиці Набережній, бо йому треба додому. Водія того врешті звільнили, але «осадочок то залишився»…

 

В Департаменті комунального господарства, транспорту і зв’язку запевняють, що такі випадки поодинокі, а більшість водіїв закінчують робочий день згідно з графіком.

 

Знаєте, у франківського автотранспорту є одна велика проблема — містяни, які постійно обурюються і не хочуть або не можуть платити за проїзд у маршрутках стільки, скільки вимагають перевізники… А ще – пенсіонери, але то вже зовсім інша історія…

 

Грошима, точніше їх нестачею, франківські перевізники аргументують усе - від хамства водіїв до стабільних порушень графіків руху.

 

Тариф на перевезення в міських маршрутках підвищився до 2-х гривень 75 копійок. Спершу містяни обурювались, а згодом і до цього поставилися з розумінням.

 

Іванофранківці сподіваються, що бодай щось зміниться у сфері перевезень: може, перевізники помиють та відчистять маршрутки, водіїв переодягнуть пристойніше, а останні - ввічливіше ставитимуться до пасажирів і, як мінімум, дотримуватимуться графіків руху.

 

 

Пішки здоровіше

«У нас ніби маршрутки ходять до 23-ї години, – каже франківчанка Ірина Дригубець. – Але дочекатись ввечері автобуса на деякі напрямки – нереально. Наприклад, того ж 86-го, 31-й, 70-ки, 25А. Після 20-ї – натрапити на маршрутки – величезне щастя».

 

Тож жінка обурюється, для чого брехати, що в Івано-Франківську громадський транспорт ходить до 23-ї години, якщо це не так? Мовляв, хай на сайті міськради чи ще якомусь розмістять реальний графік – скільки маршруток ходить та в який час.

 

«Якщо ввечері на певному маршруті є тільки дві чи три машини, то хай так і скажуть. А то не розберешся, чи то водій сам вирішив закінчити свій робочий день завчасно, чи він у нього насправді закінчився. А запитаєш – то часто-густо у відповідь – хамство».

 

Незадоволена графіком маршруток і жителька міста Марія Сахнович. Мовляв, навіть дочекавшись свого автобуса, доводиться ще кілька пропустити, бо водій попереджає, що через три зупинки з’їжджає з маршруту.

 

Пані Марія іронізує: якби влада міста сама користувалась маршрутками, а не автівками, то може б краще розуміла настрої і ставлення пересічних жителів до міського транспорту.

 

«Я працюю у «Велесі» на Вовчинецькій. Закінчую в 22.00. Деколи швидше. Живу на Лепкого, тому чекаю на 60-ку, або все, що їде до вокзалу. Нерідко моє очікування завершується дзвінком в службу таксі або поїздкою 23-маршрутом через Івасюка до Драмтеатру, звідки йду пішки вночі ще хвилин 10», - розповідає жінка.

 

 

А винні хто?

«Щоб не виникало запитань, варто стежити за графіками руху транспорту», - кажуть в Департаменті комунального господарства, транспорту і зв’язку. - Вони вивішені майже на кожній зупинці. Не може водій працювати довше, аніж визначено графіком». А коротше?)

 

Натомість перевізники не бачать людей на зупинках після 22.00. Водії кажуть, що їздити їм у вечірній час не вигідно. 

 

У місті існує 46 маршрутів, які обслуговують кілька десятків приватних перевізників. У кожного маршруту свій графік, та, здебільшого, автобуси містом починають курсувати з 6.00, 6.05. Максимум до 6.30 на вулицях є вже кілька десятків маршрутів.

 

Останній же рейс мав би бути приблизно 22.00 - 23.00. Але в такий час маршруток на дорогах обласного центру Прикарпаття практично не знайти. Найпроблемніші маршрути: від зупинки «Сільпо» - будь-куди, від зупинки «Велес» - до залізничного вокзалу, з вулиці Тролейбусної та від обласної лікарні – в центр, від онкодиспансеру до центру.

 

Водії дочасно з’їжджають із маршрутів, а перевізники заплющують на це очі. Мовляв, не рентабельні ті вечірні рейси, а нічні – узагалі утопія.

 

«Як не дивно але головна причина це нестача коштів і ресурсів, - розповідає «Фіртці» один із перевізників. - Так, можна казати, що вам перевізникам тільки одні гроші в голові. Але хамство водіїв, протистояння з пенсіонерами, недотриманню графіків та взагалі якість перевезень є прямими наслідками нерентабельності, або мінімальної рентабельності всіх маршрутів міста. Здається є певний дохід коштів, але на даний час він покриває тільки найосновніші витрати перевізника. Тому звичайно водій старається виїжджати в години пік та в інший час, коли є прийнятний пасажиропотік, щоб забезпечити покриття витрат на автобус, інші години при даному тарифі є прямим збитком для підприємця і тоді в кінці дня не вистачить не тільки на запчастини, але і на пальне. Як не прикро констатувати, але маємо те що маємо. І перевізники і водії є такі самі люди як і пасажири, вони вклали власні кошти і брали кредити, щоб забезпечити якісні перевезення міста і їх покращувати, але дана економічна ситуація змушує нас шукати компроміс і чи ми будемо працювати на ринку чи інші ситуацію це не змінить».

 

До слова – ще до 1 вересня 2014 року перевізники мали встановити у всіх маршрутках відеореєстратори, gps-навігатори, компостери і забезпечити пасажирів квитками. Натомість, місто мало встановити на кінцевих зупинках туалети, на решті - таблички з розкладом руху. Зрештою, у перших в наявності тільки квитки, у других – таблички з розкладом руху.

 

 

Нічні маршрути наразі не варіант

Про нічні маршрути наразі в Івано-Франківську поки можна лише мріяти. У міськвиконкомі це питання опрацьовували, але зіткнулися з багатьма труднощами.

 

Перевізники не погоджуються їх створювати через фінансові проблеми: незадовільний для них тариф на перевезення, зростання цін на автозапчастини, паливо тощо. Також їх хвилює організація безпеки водіїв…

 

Проте, як каже франківець та держслужбовець Ростислав Микитюк, щоб уникнути проблем з хуліганами треба просто дотримуватися правил перевезення. «Найперше не впускати людей в нетверезому стані в автобус. Крім того, за порядком може стежити громадська дружина, оскільки міліціонерам буде накладно їздити в кожній маршрутці», – вважає начальник управління молоді та спорту Івано-Франківської облдержадміністрації.

 

А щодо необхідності таких маршрутів, то тут він переконаний, що громадський транспорт в нічний час таки потрібен. «Як мешканець Івано-Франківська я вважаю, що нічні маршрутки це плюс для міста. Але ціна на них має бути менша ніж на таксі, наприклад, вдвічі. Це можуть бути маршрути кожні півгодини, але в усі головні напрямки міста: Каскад, Позитрон, Пасічна, Крихівці, Коновальця і тд. Тому, що дуже часто у нас відбуваються різні концерти та культурні заходи, які закінчуються пізно, після десятої чи одинадцятої години вечора. Не всі мають змогу викликати таксі, а якщо люди знатимуть, що до дванадцятої ночі курсує громадський транспорт для них це буде дуже зручно.

 

Голова Асоціації перевізників Василь Бамбуза каже, що у всіх перевізників є договори в яких вказаний час, коли вони повинні здійснювати перевезення. Нічний час в цих договорах відсутній.

 

А що у нас в інших містах України? Львів. Там нічних маршрутів немає, але є автобус який перевозить пасажирів з центру міста до торгового центру Ашан. Їздить не до ранку, але дуже довго. Київ – сім нічних маршрутів. Дніпропетровськ – три, Вінниця – три. Тариф подвійний, але все одно – дешевше за таксі…

 

 

Замість епілогу

Перед тим, як сiсти в маршрутку, іванофранківкець має в середньому її почекати близько 10-20 хвилин. За день набігає до півгодини. Якщо франківець працює п'ять днiв на тиждень, то за мiсяць, а це в середньому 26 робочих днiв, доводиться простояти на зупинках близько 10 годин. За рiк набігає до 100 годин.

 

Якщо франківець за життя 40 рокiв їздить на роботу, то на чекання маршруток витрачає за цей час 4000 годин – 160 дiб.

 

Отже виходить, що дехто з франківців витрачає по півроку життя в очiкуваннi громадського транспорту…

 

Ростислав Ковтун


Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1065
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

876
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2006
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3375
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2617
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2615

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

354

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

798

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

755

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1716
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

442
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

798
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

777
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

426
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

457
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27113
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

904
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19747
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

507
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

463
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

791
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1522 5