агенція новин

Чому я товстий?

 

/data/blog/57115/8606338ad845ff059592a91679ab8c56.jpg

 

За свою зайву вагу ви можете подякувати»… бабусю. До такого висновку прийшла міжнародна група вчених, що працюють в Оксфорді, Кембриджі та Швейцарії. Їх спільне дослідження доводить, що підвищений ризик ожиріння і цукрового діабету може передаватися від бабусі через її сина онукам.

Науковы маячня?

Як таке можливо? Адже завжди вважалося: підвищений ризик діабету і ожиріння залежить від матері, неправильно питавшейся під час вагітності. Медикам добре відомо, що до таких результатів призводить надлишок солодкого і жирного в дієті майбутньої мами: таке харчування програмує плід в утробі на розвиток цих хвороб. Але яке відношення до протікання вагітності мають батько майбутньої дитини і тим більше бабуся по батьківській лінії? Можна, звичайно, припустити, що чоловік і свекруха з кращих спонукань загодовували вагітну солодким і жирним. Але вчені виключили такий розвиток подій. Вони проводили свій експеримент на мишках — вагітні матусі харчувалися так, щоб тварини народилися здоровенькими. Але ні — «дітки» з «поганими бабусями» народжувалися хворими.

Гальма для генів

«Така передача схильності до ожиріння та діабету можлива, і пов‘язана вона не з генетикою, а з епігенетикой, — каже Борис Ванюшин, професор, член-кореспондент РАН, керівник відділу НДІ фізико-хімічної біології ім. А. Н. Білозерського МДУ. — Ця нова наука вивчає зовсім інший тип успадкування, відкритий відносно недавно. Традиційно вважалося, що спадковість потомства передається з генами. Відбулася мутація гена, і такий новий «запис» буде передаватися з покоління в покоління практично вічно.

Епігенетика з цими змінами геному ніяк не пов’язана. Вона вивчає те, що знаходиться як би над генами і регулює їх активність. Наприклад, у людини є якісь хороші гени, які знижують ризик ряду захворювань. Тобто в класичному розумінні спадковість у нього хороша.

Але ось в епігеноме є зміни, які гальмують ці гени. І в результаті їх корисний потенціал не проявляється, а хвороби розвиваються. Буває і так, що гальмуються погані гени, і тоді це корисно для організму.

Навчитися управляти цими процесами — головна мета епігенетики. І дещо ми вже можемо. Наприклад, створили пшеницю, врожайність якої в два рази вище звичайної. Але епігенетичні зміни на відміну від мутацій генів успадковуються тільки на протязі 3, іноді 4 поколінь, потім природа бере своє.

Зміни в епігеномі сприяють дуже багато речей: куріння, алкоголь, особливості харчування, деякі ліки, наші внутрішні гормони і речовини з гормональною активністю, які ми отримуємо ззовні з харчуванням і водою, — вони є екологічними забруднювачами.

Стрес і інші емоційні стани теж роблять сильний вплив. Спочатку вони викликають гормональні зрушення, які потім змінюють епігеном.

Не голодувати!

Ці зміни відбуваються протягом усього життя людини, але особливо вони небезпечні в певні періоди.

Наприклад, для майбутньої дитини важлива не тільки сама вагітність, але і те, як харчувалася і вела себе майбутня мати два-три тижні до зачаття. В цей час всі шкідливі впливи треба виключити. Дуже важливий весь перший рік життя дитини і особливо перші 3 місяці. Вік 6-9 років, перехідний вік — також вкрай значущі періоди, коли епігенетичні зміни можуть негативно вплинути на майбутню долю дитини. Весь цей час його не можна не тільки недогодовувати,
але і перегодовувати. Останнє буває дуже шкідливо і для нього, і для його нащадків. Адже в ці періоди відбуваються вікові зрушення в статевій сфері, а значить, зміни в епігеномі можуть торкнутися статевих клітин та передатися наступним поколінням.

Але повернемося до сенсаційного дослідження, з якого почали. Для впливу на епігеном в експерименті вчені моделювали голод: самкам — майбутнім бабусям — наприкінці вагітності вони давали лише половину необхідного їм раціону.

У цей час у майбутніх «пап» закладалася статева система, і в їх сперматозоїдах накопичувалися епігенетичні зміни, що сприяють розвитку ожиріння і діабету, якими вони потім і ділилися вже зі своїми дітьми.

Тобто якщо бабуся під час вагітності голодувала, то онуки можуть… захворіти ожирінням. Ось така сумна, але науково доведена спадкова історія!

 

vkurse.ua

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


12.08.2014 325 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
23.03.2019

Працює фірма «ШБУ-77», яку пов’язують з російським олігархом Олегом Дерипаскою.

8074 1
23.03.2019

Автор студії "Квартал 95" розповіла, як змінилося життя її родини після того, як чоловік став кандидатом у президенти.

815
21.03.2019
Марія Лутчин

Доцент кафедри біохімії та біотехнології, кандидат біологічних наук 37-річна Марія Байляк стала переможницею Першої української премії «Для жінок у науці».

1042 1
20.03.2019
Олена Британська

Нещодавно начальник відділу дорожньої інфраструктури Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Мирослав Федорків змінив посаду.

1139 1
12.03.2019
Юлія Канюс

Івано-Франківщина входить до переліку областей України зі значною сумою надходжень екологічного податку.

866
09.03.2019

Ідея будівництва обсерваторії на горі Піп Іван належить генералу Речі Посполитої, інженеру Леону Бербецькому.

2623 1

Теперішня влада, зважаючи на історичний досвід, знає, що терплячий народ при всій ненависті до неї вибухає із протестами у залежності від менталітету нації раз у 10-15 років.

120

На знищення свободи Новгородців та Ливонії москві знадобилося більше 300 років, але вона впоралася.

522

Створюється вражаючий сюжет - щоб приховати певний скандал.

1075 1

 Роки беруть своє… З кожним роком я стаю все добрішим – починаю любити людей. Ну, не те, щоб любити, а – жаліти.

587
11.03.2019

Мешканці прадавнього міста Кілія, який знаходитися в одеській області, стали свідками загадкових вогнів у небі.

552
02.03.2019

Експерти розповіли про те, що гуманоїди з Нібіру передали землянам відразу 58 повідомлень. 

905
21.02.2019

Дослідження проводяться в рамках SETI - міжнародного проекту з пошуку позаземних цивілізацій.

634
18.03.2019

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

288
22.01.2019

13 січня парафія Миколаєво-Успенського собору міста Коломиї вийшла з канонічної юрисдикції Івано-Франківської єпархії Української Православної Церкви.

3112 2
18.03.2019

Одна дівчина вирішила замовити сукню у відомого кравця, бо шив він красиво і завжди на совість.

349
24.03.2019

На Прикарпатті 15 та 16 червня у селі Підгір'я, на території аеродрому пройде UNDERHILL 2019. EUROPEAN MUSIC FESTIVAL — фестиваль, який має драйвові дні та шалені ночі. Як розповідають організатори, фестиваль має два напрямки: DAYTIME – денн

870
22.03.2019

Закохані, які побрались кілька місяців тому в Каліфорнії, зараз подорожують Європою.

1332
21.03.2019

Незвичне пограбування трапилося ще 13 березня в одному з інтим-бутиків міста.

3707 1
21.03.2019

Поліція та родичі розшукують водія, котрий у Крихівцях збив дитину.

3498 2