Чим запам'ятався уряд Яценюка. Думки експертів

 

 

Не допрацювавши всього три дні до своїх п'яти місяців, Кабінет міністрів Арсенія Яценюка змушений був подати у відставку через розпад парламентської коаліції.



"Обозреватель" зібрав думки експертів щодо 147 днів роботи цього уряду: що вийшло; що не вийшло; чи вдалося Кабміну Яценюка стати урядом "камікадзе", як це було обіцяно, і запустити непопулярні реформи?

 

Політолог Олександр Палій:

Плюси: "Його уряду вдалося працювати в дуже важких умовах і утримати фінансову ситуацію. Це були дійсно надзвичайно важкі умови. Спочатку була війна в Криму, потім - на Донбасі, і, незважаючи на це, вони утримували ситуацію під контролем".

Мінуси: "Не вдалося розпочати масштабні реформи, але в нинішніх умовах це зробити надзвичайно складно. Президент тільки зараз приступив до створення Національної ради реформ, але все одно уряду доводилося виконувати роль пожежника, і воно добре гасило пожежу. І за це його треба віддячити" .

Камікадзе? "Йому також вдалося стати" камікадзе ": вони брали складні рішення по бюджету, був зроблений дуже складний секвестр бюджету, вони і зараз пропонують складні рішення, зокрема щодо скорочення бюджету, тому я не сказав би, що їм не вдалося стати" камікадзе "в плані прийняття непопулярних рішень ".

 

Директор інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

Плюси: "Уряду Яценюка вдалося утримати ситуацію на мінімумі. Серйозних провалів не було. Протягом п'яти місяців, коли в країні йде війна (окупація Криму), це досить непросто. Потрібно також враховувати, що, коли впав режим Януковича, Кабміну доводилося починати все з нуля в умовах вакууму влади в країні ".

Говорячи про мінуси, Карасьов сказав, що уряд був найгіршим і найкращим одночасно. У числі об'єктивних причин цього він навів енергетичну війну, яку Україна оголосила Росія. Дуже сильно на українській економіці позначається економічний тиск з боку РФ, в той час як економіка України і без того перебуває на спаді.

У числі суб'єктивних причин цього політолог назвав ситуацію в парламенті, яка позбавляла уряд Яценюка можливості здійснювати маневри. У цьому випадку "Кабмін змушений був лавірувати між Сциллою і Харибдою". Саме цим і пояснюється відсутність будь-яких реформ.

 

Політолог Євген Магда

Плюси. "Яценюк зміг організувати роботу уряду в складних умовах війни. Також було відновлено кредитування МВФ".

Мінуси. "Політична криза ускладнює і так складну ситуацію в країні. Відставка прем'єра - це політична криза, які ми переживемо. А ось військовий криза, коли гинуть люди, це серйозно".

Камікадзе? "Урядом-" камікадзе "їм не вдалося стати. Камікадзе повинен своєю смертю кого-небудь вбити, а у нас всі міністри живі. Останнім часом спостерігається метушня навколо голів МОЗ, МВС. Змістивши також міністра оборони і главу МЗС, проте це вже була ініціатива Порошенко.

 

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко

Плюси. "На жаль, успіхів уряду Арсенія Яценюка дуже мало. Можна назвати успіхом то з великою натяжкою) отримання першого траншу кредиту МВФ. Але вже другий транш МВФ уряду Яценюка не дав. Частково заслугою Яценюка можна назвати і підписання Угода про асоціацію з ЄС. хоча тепер виявилося, що великий бізнес не хоче його ратифікувати і всіляко затягує цей процес, а вибори до ВР можуть взагалі покласти його ратифікацію на дальню полицю ".

Охріменко вважає, що в уряду Яценюка набагато більше провалів, ніж успіхів.

Мінуси. "Коли Арсеній ставав прем'єром він обіцяв розвиток всебічних добросусідських відносин з Російською Федерацією у всіх сферах на новій, дійсно рівноправній, основі, яка враховує як даність незворотний європейський вибір України і перспективу її членства в ЄС. У цьому напрямку повний провал. Але, тут під чому вина Росії та анексії Криму. Дуже погано, що у нас питаннями економіки займаються політики. У кожному разі, можна було без політичної риторики вирішити чисто технічні питання про нормальних торговельних відносинах з Росією. А чи не затівати піар-кампанію під девізом: "будемо-не платитимемо за газ ". за 6 місяців 2014 експорт з України до Росії впав майже на 25%", - зазначив експерт.

Непопулярні рішення? "Прийняття (в короткостроковій перспективі) необхідних непопулярних рішень щодо цін і тарифів, з введенням відповідних компенсаторних механізмів адресного характеру. Ця обіцянка теж виконано. Тарифи на газ для населення підвищені з 1 травня, а вже з 1 червня 2014 підвищуються тарифи на холодну і гарячу воду, електроенергію та інші комунальні послуги. Хоча, швидше за все, всі ці підвищення тарифів не дозволять ліквідувати дефіцит НАК "Нафтогаз", - сказав Охріменко.

У напрямку перегляду податкових пільг і стабілізації економічної ситуації, на думку експерта, виявилося не все так гладко, як обіцяли.

"Дійсно, урізали витрати держбюджету, насамперед, за рахунок працівників бюджетної сфери та пенсіонерів, зате різко зросли витрати на оборону. У результаті економія виявилася безглуздою", - зазначив він.

Охріменко вважає, що в напрямку прозорості держзакупівель, а також можливості населення контролювати витрати з бюджету, нічого не покращився.

"Частково зменшили кількість дозвільних документів та ліцензій. Але це складно назвати радикальною реформою по демонополізації. А ще більш складно назвати істотним успіхом скасування печаток", - вважає експерт.

У сфері відновлення довіри до України з боку іноземних інвесторів уряд Яценюка також не відрізниш успіхом. На думку Охріменка, якщо в цьому напрямку і було якісь кроки, то вони виявилися безрезультатними.



Всі експерти зійшлися на думці, що поки рано підводити остаточні підсумки роботи уряду Яценюка, адже в якості виконуючих обов'язки цим міністрам доведеться працювати до глибокої осені, поки нова коаліція не сформує новий Кабінет міністрів. 


Так що у Яценюка ще є шанс стати "камікадзе" або збільшити кількість позитивних підсумків своєї діяльності, як, втім, і негативних.


25.07.2014 423 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

945
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

756
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1873
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3218
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2538
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2528

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

212

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

723

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

674

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1577
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

342
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

675
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

601
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

317
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

373
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27013
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

828
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19664
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

414
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

387
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

717
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1291 3