агенція новин

Cім смертних гріхів людства

 

/data/blog/117657/1c2275afee4763f18866fe1c68333522.jpg

 

Дослідження показали: в основі всіх людських пороків лежать прості хімічні реакції, що відбуваються в організмі.

Ось перелік всіх відомих гріхів - гординя, жадібність, заздрість, злість, хіть, лінь, обжерливість. Але мало хто знає, що він не спирається на біблійні тексти. Цей "набір" стали вважати загальноприйнятим тільки з XIII століття, коли найбільший християнський теолог Фома Аквінський злегка його переписав. Причому конкретні вади були виділені зі всіх інших не тому, що вони самі тяжкі, а тому, що вони неминуче тягнуть за собою інші гріхи, які вже обчислюються десятками.

Ще одна помилка : багато хто плутає смертні гріхи з десятьма заповідями, даними Богом Мойсеєві. Між цими двома списками є певна схожість, але відмінностей більше. Так, наприклад, поняття "не убий" і "не вкради" відносяться до заповідей, відступ від яких карається на небесах як смертні гріхи. А ті сім вад, про які ми поговоримо сьогодні, долають протягом життя кожної людини. І в принципі при бажанні від них можна позбутися і в підсумку потрапити в Царство Небесне.

Але чи дійсно можливо ні разу не піддатися цим спокусам? Іспанська біолог Джон Медіна у своїй книзі "Ген і сім смертних гріхів" вважає, що чинити опір гріхам марно, тому що в наших проступках відчуваються відгомони тваринних інстинктів, які і до цього часу живуть в людській свідомості.

1. Лінь (смуток, апатія, неробство)

Як можна з біологічної точки зору пояснити лінь? На думку Медіни, "у кожної людини є щось на зразок свідомості-будильника, що працює як годинник і посилає нам сигнали з мозку". І саме цей внутрішній "будильник" складає нам розклад, за яким має жити наш організм. А сама програма, що включає і вимикає "дзвінок", записана в генах. Тому вони - гени - і несуть всю відповідальність за наше небажання працювати, неробство або зневіру.

Та й взагалі без ліні довго не проживеш. Людям просто необхідно час від часу балувати себе неробством, щоб "перезарядити свої батареї". Кожен з нас може згадати випадки, коли плідні ідеї та рішення приходили в наші голови в ті моменти, коли ми повністю відмовлялися від напруженої роботи по їх пошуку.

Більш того, соціологічні дослідження німецького професора Пітера Акст показали, що ледарі і нероби часто живуть довше і працюють, коли захочуть, краще. Багато з них навіть стають геніями.

- Ті, хто вміє байдикувати по-справжньому, багато чого досягають в житті, - вважає кандидат психологічних наук Олексій Миронов. - Згадайте Іллю Муромця: 33 роки провалявся на печі, а потім встав і зробив багато подвигів. А якщо перевантажуватися, то можна й померти. Джек Лондон, наприклад, напружено працюючи протягом доби, написав багато безсмертних творів, але сам помер у першій за своє 40-річне життя відпустці. Згорів як свічка, тому що не залишилося життєвих сил.

ПІДСУМОК: у "певних дозах" саме лінь дозволяє неквапливо обдумати важливі рішення і зберегти життєві сили для прийдешніх звершень.

2. Ненажерливість (обжерливість)

Голод, на переконання вченого, є відчуттям, яке "з'являється у нас, коли людський організм починає відчувати брак енергії". А до гріховного поглинання страв нас підштовхують фактори, які "знаходяться в носі, на язиці - рецептори і гормон лептин". Лептин відповідає за апетит людини і знаходиться в постійному контакті з одним з відділів головного мозку - гіпоталамусом. Ця зона нашої сірої речовини діє в якості сигнальної сирени і негайно сповіщає нас, як тільки організму не вистачає енергії і необхідно підкріпитися. Щось на зразок умовного сигналу Павлова для людей.

ПІДСУМОК: обжерливість не приносить істотної шкоди нікому, крім самого любителя поїсти.

3. Гнів (помста, лють)

Кращим генетичним поясненням цього гріха є експерименти з близнюками, проведені вченими-біологами. Виявлено: якщо один з братів злісний, то з високим ступенем імовірності можна стверджувати, що й інший теж буде агресивним. Значить, гнів - в генах. Більше того, спочатку закладений в генах. В одних у більшої, в інших у меншому ступені. "Існує своєрідна неврологічна "траса", що зв'язує відділ мозку амігдала з гіпоталамусом, - пояснює Медіна. - Вона відповідає за напрямок імпульсів в інші частини головного мозку, для передачі в них інформації про агресивну поведінку. І цей "біологічний" код гніву" передається з покоління в покоління. Навіщо? У первісному суспільстві такого питання і не виникло б. Тільки "тваринна злість" допомагала вижити у жорсткій конкурентній боротьбі. З часом у людей розвинулися області мозку - його передні відділи, що відповідають за придушення агресії і контроль таких емоцій, як гнів і лють. Але не настільки, щоб зовсім їх придушити.

ПІДСУМОК: природа неспроста залишила нам здатність гніватися і злитися. "Білі і пухнасті", як правило, програють "агресорам" і ніколи не стають лідерами. Впадати в лють іноді корисно, хоча б для захисту власних інтересів.

4. Жадібність (жадібність, скупість)

З психологічної точки зору жадібність - це нав'язлива, але природна боротьба за право власності, коли це право у тебе забирають. Нікому не вдалося виділити конкретний відділ головного мозку, безпосередньо відповідальний за жадібність. А гени, що визначають два фактори, що лежать в основі цього гріха, - страх і занепокоєння, були виявлені. Доктор Медіна вказує на "п'ять основних відділів головного мозку, що відповідають за появу "жадібних" почуттів: таламус, амігдала, гіпокамп, кора головного мозку і мигдалеподібне тіло".

А останні експерименти дослідників з Нью-Йоркського університету не тільки підтвердили припущення іспанського вченого, але і уточнили місцезнаходження "центрів жадібності". Вони з'ясували, яка ділянка людського мозку збуджується в передчутті грошової винагороди. Спостерігаючи за мозковою діяльністю добровольців, які брали участь в реальній комп'ютерній грі на гроші в лабораторних умовах, дослідники помітили: при появі ознак виграшу посилюється приплив збагаченої киснем крові до ділянки під назвою "Нуклеус аккумбенс". Коли гравцеві загрожував програш, такого явища не спостерігалося.

ПІДСУМОК : немає нічого поганого в тому, що ти не хочеш ні з ким ділитися всім своїм нажитим та заробленим.

5. Заздрість (ревнощі)

Заздрість і подібні їй переживання, як правило, не викликають ніяких активних дій. Це "внутрішні" почуття. Небезпечно, коли вони переходять в агресивну стадію.

 - Заздрість виникла в ході еволюції, як біологічно необхідна реакція нашої свідомості на відмінності між окремими людьми в ступені їх еволюційної "просунутості", - говорить старший науковий співробітник Центру генетичних досліджень Ірина ЮР'ЄВА . - Адже в заздрості є елемент мотивації: ти заздриш, і це штовхає тебе на нові звершення, нові досягнення. А ревнощі дозволяють відстояти своє право на об'єкт любові або добитися його.


ПІДСУМОК: немає нічого ганебного в бажанні переплюнути своїх конкурентів - не важливо, бізнес це чи особисте життя. І якщо без заздрості ти б і з місця не зрушився, то, заздрячи, ти гори готовий згорнути.

6. Зарозумілість (гординя, гордість)

Біблійний гріх зарозумілості - доказ типового почуття неповноцінності людини. Доктор Медіна відзначає, що "цей недолік залежить від нашої здатності до навчання і прийняття всього нового". А корінь цього гріха криється в одному з генів, названому CaM-kII. Він, на думку вченого, збуджує наші амбіції і гордовитість.

Крім того, психологи стверджують, що гордість і почуття власної гідності є найважливішими складовими відчуття того, що людина проживає щасливе і успішне життя.

ПІДСУМОК : люди, які себе дуже люблять і шанують, абсолютно нешкідливі за своєю природою, а в деяких випадках навіть дуже щедрі. Вони зарозуміло можуть дати в борг велику суму грошей і довго будуть пишатися своїм панським вчинком.

Немає нічого солодшого від "найсмачнішого" гріха - хтивості.

7. Хтивість (хіть, блуд, розпуста)

Ну що злобливого в сполученні двох тіл, які знайшли одне одного серед шести мільярдів? Як мінімум це може принести задоволення, як максимум - стати причиною народження ще одного землянина. За твердженням Медіни, причини гріха, пов'язаного із сексуальною активністю, криються в "спеціальних відділах мозку, в дії майже тридцяти різних біохімічних механізмів і більше сотні спеціальних генів, що відповідають за цей процес".

Дійсно, ще наприкінці ХХ століття вчені точно встановили, що інтимне життя буквально просочена особливими хімічними реактивами. Речовина допамін народжує сексуальні фантазії. Серотонін змушує людей відчувати солодке томління в передчутті інтимної близькості, під час і після неї. Гормон альфа-меланоцит, який виробляється гіпофізом, збуджує статеві органи. Гормон окситоцин викликає у партнерів непереборне бажання пестити один одного і доводить до чарівних судом при оргазмі. Гормон естроген, що виробляється яєчниками у жінок, викликає потяг. І, нарешті, гормон тестостерон, без якого близькість була б неможливою. У чоловіків він виробляється в яєчках, а у жінок - в яєчниках. Ця біохімічна лабораторія всередині кожного з нас! І закрити її неможливо, як не спинити рух планет навколо Сонця.

ПІДСУМОК: у нас присутній здоровий інстинкт передавати свої гени наступному поколінню. Чи можна після цього вважати хіть гріхом?

ДУМКА ПСИХОЛОГА

Психолог, керівник НДЦ "Психічне здоров'я людини" Андрій Горюнов: Чи не соромитися підлості?

- Як зручно, чи не так, підлість, приниження, образи, обкрадання людей і все можна пояснити, що це просто хімічні реакції. Прекрасну працю для будь-якого негідника в світі написав Джон Медіна. Кожна людина в світі робить сама простий вибір: прославляти свої тваринні інстинкти або соромитися їх.

Ми стали більш жорстокими?!


Незважаючи на те, що вчені виправдали всі сім гріхів, все-таки хочеться знати: який же з пороків найгірший? Виявилося, гнів , що тягне за собою жорстокість . Це показало недавнє дослідження, проведене на замовлення телекомпанії ВВС. П'ять тисяч опитаних британців зійшлися в одній думці: колишня концепція семи смертних гріхів безнадійно застаріла. Опитування показало, що жорстокість регулярно виявляють майже 80 відсотків опитаних. Ненажерливість, заздрість і пиху понад міру - дві третини. А половина - пожадливі, ліниві та жадібні.

Також у результаті опитування було складено новий список гріхів. Зі старого до нього увійшло тільки хтивість і то під виглядом перелюбу. (Хоча в ході дискусії провідний британський філософ професор Саймон Блекбурн пропонував викреслити хтивість, вважаючи його чеснотою, що сприяє продовженню життя.) Далі йдуть фанатизм, нечесність, лицемірство, жадібність і егоїзм.

А сотні років тому, коли грецький чернець - теолог Евагріус з Понту складав список з найгірших людських пристрастей, найшкідливішою якістю характеру вважалася гординя .

КОМЕНТАР ФАХІВЦЯ

Так можна виправдати будь-якого негідника

Кандидат філософських наук, старший науковий співробітник Російського державного гуманітарного університету Леонід КАРАСЬОВ:

- Сім смертних гріхів - це продукт пізнішого осмислення біблійної традиції. І цифра "сім" умовна. Якщо ми говоримо про християнство, про православ'я, то ближче і зрозуміліше спиратися на Христові заповіді.

Що стосується словосполучення "гріхи смертні", то існує поширена думка, що за "погану поведінку" злочинця карають стратою. Але значення слова "смертні" набагато глибше. Ними вважаються ті гріхи, які не покриваються смертю людини, а залишаються з ним і після того, як він перейде в інший світ, і де йому доведеться відповідати за них з усією суворістю.

Нарешті, важливо, що і самі гріхи неоднакові за своїм змістом. Одні гріхи - це провини людини перед людьми, інші - перед Богом. Вбивство - з сучасної точки зору найтяжчий гріх - це гріх людини перед людиною. А, на перший погляд, ніби нешкідлива гординя - це виклик Богу, і тому раніше вона вважалася найтяжчим з гріхів. Те ж саме відноситься і до зневіри, яка також вважається серйозною провиною, бо це знову-таки гріх перед Всевишнім. Вона суперечить головному настрою віруючої людини: попереду, після смерті, її чекає радість, і тому хандра, апатія означають зневіру.

А до теорії професора Медіни, який зводить усе до біохімії людини, я ставлюся негативно. Виходить, людина ні за що не несе відповідальності. Але ж у давнину людина була точно такою ж, з тією ж біохімією, і саме проти її природних схильностей і встав етичний або божественний закон. Якщо сьогоднішнє людство дещо дізналося про свою біологічну природу, то це зовсім не означає, що люди можуть спокійно займатися тим, що стало предметом осуду ще тисячі років тому, коли про слово "біологія" ніхто ще й не чув.

 

megasite.in.ua

 

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


08.10.2016 1410 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
21.02.2018
Ростислав Ковтун

Цілеспрямована, щира та завжди усміхнена франківчанка Тетяна Петрова стала першою за довгі роки українською могулісткою на Олімпійських іграх.

648 0
20.02.2018
Сніжана САМАНЧУК

Кожен повинен з чогось починати. Перша самостійно зароблена копійка запам’ятовується назавжди. Обставини, вид роботи, кількість зароблених коштів, та головне – на що їх було витрачено. Такими спогадами багата кожна людина. Те, якими були їхні

397 1
19.02.2018

Згідно Закону “Про статус депутата місцевої ради” – депутат міськради має не рідше, як раз на місяць проводити прийом громадян.  ГО “Центр Політичних Студій” вже вчетверте здійснюють перевірку депутатів Івано-Франківсь

272 0
19.02.2018

Станиславівська фортеця існувала півтора століття – з 1662 до 1812 року. На її спорудження, модернізацію, утримання пішли страшні гроші.

554 0
18.02.2018

До Вашої уваги підсумки восьмого в цьому році тижня від історика, блогера, нашого експерта Мирослава Кошика.

352 0
15.02.2018

Пропонуємо Вам ознайомитись за кого з прикарпатців вже навесні вболіватимемо у найвищому футбольному дивізіоні країни.

660 0

Корабель блазнів (не дурнів і не безумців, їх там не було) письменниці  Кетрін  Портер,  перетинаючи тривалий час  Атлантику  нікому не загрожував.  Його пасажири , як актори,  щасливі, спілкуючись між собою, у якійсь мі

70

У цьому тексті немає й слова про Україну чи українців, але думаю, що багатьом з нас такий спосіб мислення здається “своїм”, багато хто з нас міг би підписатися під кожним твердженням виступу.

255 0

Вчіться в успішних: Труханов - має російський і грецький паспорти, має гроші, друзів у Лондоні та москві, а попри те повертається в Україну, не зважаючи на кримінальну справу. Саакашвілі - має голанську ксіву, сім'ю в Європі, кінці у США, а попри те праг

670 0

«Всі люди брешуть», - казав герой популярного американського серіалу. Це здається банальністю, якщо не замислитися.

387 0
21.02.2018

Американські очевидці за допомогою сервісу Google Maps випадково виявили НЛО, який пересувався на території національного заповідника в штаті Флорида. Приголомшливі кадри плямистого об'єкта вже облетіли мережу. Запущений у 2005 році інтернет-сервіс Goog

106 0
12.02.2018

Знаменитий учений Скотт Уорінг, який спеціалізується на вивченні НЛО зобразив на камеру непізнаний літаючий об'єкт, фактично невидимий для очей людини. Про це повідомляють зарубіжні ЗМІ. Відео, на якому ми бачемо сліди присутності неопізнаного літальног

450 0
12.02.2018

Британські уфологи оприлюднили приховану інформацію про найбільш загадкові спостереження НЛО, що відбувалися в північній частині Англії в 1980-х роках. Перший випадок з участю НЛО стався в місті Дарвен, графство Ланкашир, в листопаді 1985 року. Тоді прот

422 0
17.02.2018

У проповіді під час ранішньої Святої Меси в каплиці ватиканської резиденції «Дім Святої Марти» у п’ятницю, 16 лютого 2017 р., Святіший Отець перестеріг перед небезпекою вдаваного посту, що супроводжується погорджуванням іншими людь

416 0
12.02.2018

Це мала бути звичайна операція на серце. Але вона раптом перетворилася в сторінку з історії релігії і медицини: фотограф зробив знімок, коли в секунду смерті тіло пацієнта покидала його душа.

779 0
21.02.2018

Один молодий художник приніс Гюставу Доре портрет Христа, написаний ним, щоб той оцінив його. Але Доре зволікав з відповіддю.

113 0
22.02.2018

Зіркове подружжя та ведучі телеканалу "1+1" Катерина Осадча та франківець  Юрій Горбунов відсвяткували день народження сина. 19 лютого їхньому Іванку виповнився один рік. "Найкрасивіша мама року" за версією журналу Viva! виклала у свій Instagram фот

1312 0
21.02.2018

20-річний майбутній стоматолог Арсен Вітрецький успішно пройшов сліпі прослуховування на шоу «Голос країни».

286 0
20.02.2018

На Берлінському кінофестивалі "Берлінале" дебютує український фільм "Коли падають дерева" Марисі Нікітюк. У фільмі знявся актор Франківського драмтеатру Іван Бліндар. Про це інформують на сторінці франківського драмтеатру в мережі Фейсбук. "Тримаємо к

272 0
19.02.2018

Місцеві підкорювачі неба представили для містян виставку унікальних моделей літаків, показові польоти професіоналів.

349 0