агенція новин

Чи потрібно повернути Івано-Франківську історичну назву? (оновлюється)

 

 

Станиславів, Станіслав, Івано-Франківськ...

 

Від коли обласний центр Прикарпаття отримав свою останню назву,з того часу у суспільстві точаться дискусії про перейменування міста і необхідність повернення до попередньої історичної назви. І ось вкотре питання набуло чергового розголосу.

 

Агенція новин "Фіртка" запитала франківців щодо того, чи доцільно й чи варто повернути попередню назву міста?

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


14.04.2015 181 11
Коментарі (11)

Çàãðóçêà...
Наталка Крилівська 2015.04.16, 11:32
Маю дві пропозиції щодо цієї дискусії 1) Давайте винесемо за дужки самого І.Франка і його роль в історії: зміна назви зовсім не є запереченням цієї ролі, справа виключно у назві міста. 2) Якщо вже говоримо про якісь минулі конфлікти з сусідніми народами, то варто розуміти різницю між конфліктом, який давно вичерпався і не має продовження в сучасності(Україна і Польща), та конфліктом, що триває досі (Московія і Україна).
Михайло Кузбит 2015.04.15, 23:26
24 роки назад місто мало змінити назву і крапка.Опитування в мешканців міста буде наймудрішим вирішенням.
Славко Задунайский 2015.04.16, 08:06
Пропоную в опитування поставити назву Вікторо-Анушкевічськ!
Wasyl Ryba 2015.04.14, 23:54
Я ЗА то аби у нас не робити фальшиві великі проблеми, бо є руїна економіки. Подібне у місті було, коли вирішували де ставити пам’ятник Бандері. Так само мусіли бути не проти аби Шевченко і Бандера були в центрі, але дивно, шо і поляки, і маскалі, і юдеї, і наші барани і мери були проти, аби він був у сквері позаду медінституту, де зараз Руська Трійці. Хто не знає Історії: там є три русини, які стали потім полоно-, москво- і україно-філами!!! Се символ розколу і Трагедії нашого Боярства під Австрійов! Хто з сих толерастів заставив наших овець радіти нашій ганьбі??! Толерантними мают бути нацменшини, аби не заважати нам почувати себе дома, п.Кімакович, а ми вже досить були толерантними аж до 1990р. включно. Най вперед ляхи називают наш Переймисль не Пшемишлєм, а Жешув – Пряшевом. Тогди й ми подумаєм про милий їх серцю Станіславув. До справи – головні туристи в наші области маскалі і хахли, а не поляки. Ви пацани виходит, шо ще й рахувати не вмієте. І коли совіти були при владі, то втулили нам до назви лиш їх суфікс –ськ. То се така буде ваша Жеша №3??! – з толеранційов лиш до поляків? ПравИло таке: 1. як загарбники перейменували місто - по визволеню їму верстаєсі стара назва, г.Левів-Львуф-Лємберґ-Львів. Тішибіси-Єзуполь-Жовтень- Єзупіль –тут логіка релігійна. 2. як загарбники збудували місто, вулицю - по визволеню їм дає-сі місцева назва, відповідна їх ролі і новому складу жителів, по вашому - Матриця. Так ми в ІФ зробили з їх вулицьими. Так зробили всі колонії Африки і Азії. Палац П.= право власности - справа друга – най буде. Юзовка-Сталіно-Донєцк тоже. Се я для тих, що не знают про інформаційні, історичні, термінологічні, мовні, та інші війни. Бо от кидаю я цілком файну ідею про Княгинин, новий і старий Галич, даю бізнес-план під неї, у коменті до статі на зачіпку сеї дискусії п.Корнієнко, що зправа на Фіртці. Але ніхто її не хоче обговорювати – Стасік –і фертик! Правда автор визнав її цікавов. Не хочу я зараз з вами воювати за назву, а за голову міста. А колись розберемсі. Але нагадую, що ідеологія міста буде визначатисі вже не хрунєми, які нас називают рагулями. Яник і Вова тоже в се не вірили – попустітсі. Хоч наші справи в ІФ дійсно не блискучі. Бо ми рахуєм - кількість бійців-патріотів на фронт Франкове дало навіть троха менчу як Коломия, чи Калуш, хоть більше від них у 3 рази. Місто національних гниляків і бариг, як каже моя дорога. Вони встидают-сі свої сільської мови –тому я так пишу. Встидно- як видно (шо ти дурний). Пастух добрий має любити своє стадо овець. І вибір на Шевченка се ще раз показує. Так –м.Івано-Франківськ зараз ще не вартує зватисі Галичем. Бо їго основна маса чужа навколишним жителєм. Подібна ще є така Тисмениці! У місті керували всякі перебирки, а областев - всі (!) лише з села! Навіть не з Коломиї. Яковина, Павлик, Волк-й, Вишиванюк*2, Ткач, Палійчук, Чуднов. Троценко і Гончарук виростали в містах, але діяли як свої. То най буде ІФ, але ж не Стасік! Не оголошуйте нам войну!
Sergii Bojko 2015.04.15, 15:00
як мінімум необхідно було б перед такою ініціативою вивчити, як Поляки знищили і захопили наше Галицько-Волинське князівство, хто такі Потоцькі, зокрема засноник міста гетьман Андрій Потоцький, як він файно воював проти військ Хмельницького і як файно селяни, його раби, будували фортецю в Станіславові (і від кого захищався гетьман тою спорудою, чи не від селян в 1-у чергу), як би вони поставилися до такої ідеї з перейменуванням? Про це багато писав і Грабовецький і інші краєзнавці, є докумени. Грубо прикинувши, сьогодні це можна порівняти з ідеєю перейменування на "пуінськ" чи "шойгуйськ". А щодо боротьби з советським спадком, то може знищити всі будівлі в яких ми живемо як советські? Політиканство то все. Назва Івано-Франківськ і оригінальна і вдала. Хто сумнівається в зв'язку письменника з нашим містом нехай подивиться фільм "Франкове Прикарпаття" https://www.youtube.com/watch?v=7m7nVmOG-t0 чи профінансує наступну його частину. От Хмельницький теж вдала назва, але це не означає що там гетьман жив, ну взяв кілька раз штурмом Проскурів. А щодо того, що прийшовши в центр розумієш що то Станіслав а не Франківськ, то це взагалі безглуздя. Прийшовши в центр Львова все навколо нагадує про польський перід його життя, але аж ніяк не про часи короля Лева, то може перейменувати його на честь тих хто його захопив і пограбував, наприклад на Казимирівськ? Так і взагалі кого ми шануємо, свого поета чи польського шляхтича? P.S. То може ще й вулиці заодно перейменувати на казимирівські, пілсудські і ін. А щодо оборонців від татар - ну скільки людей поміститься в маленькій фортеці? Ні, фортеця слугувала для панів захистом як від селян так від татар, і коли останні приходили більшість селян гинула біля своїх домів і тікала в ліси
Andry Tarnavskiy 2015.04.15, 16:56
Пропоную Фіртці на головну сторінку замість опитування про ціну проїзду поставити опитування про назву міста. Хай постоїть кілька місяців. Тоді і побачимо розподіл думок. І величезних коштів затрачати непотрібно.
Андрей Богданович 2015.04.24, 16:20
Набридло жити в якомусь Ів-Фр. Нехай підрахують скільки буде коштувати перейменування. Оскільки, за словами теперішнього мера для міста це дорого, я вже готовий перерахути 1 відсоток від цієї суми як матеріальну допомогу. Думаю що я не один такий. Станіслав- це це наша історична назва і більше нічого іншого.
Михайло Кузбит 2015.04.26, 23:20
Андрій Богданович абсолютно правильно мислить-кожний мешканець міста готовий відновити історичну справедливість і допоможуть зібрати кошти для перейменування.Критиканів в нас море,бо жовч і жаба не дає дихати.Франка будемо шанувати так як у Львові,а історію треба мати справжню.Думаю хлопці з радянського союзу довго плакати не будуть.
Oleksiy Alex 2015.04.28, 16:40
Не прочитав основного. Яку саме назву ви збираєтеся повертати шановні. Польську - Станиславів (Stanisławów) чи австрійську - Станіслав (Stanislau). Адже обидві назви є історичними, в залежності від окупаційної влади. Аргументуйте чим вам не подобається УКРАЇНСЬКА назва міста??? Однозначно для переіменування потрібний референдум, бо є цілі покоління які народилися, виросли, прожили життя і померли в Івано- Франківську.
Andry Tarnavskiy 2015.04.28, 17:04
Для нас головним повинно бути не механічне переіменування. Ми ж не хочемо вернути радянський Станіслав. Зміна назви повинна принести з собою зміну свідомості мешканців. Треба щоб відчувалась зміна духовної атмосфери. Не відремонтувавши палацу Потоцьких, інших історичних будівель цього не буде. Потрібно добре продумати щоб цей новий Станіслав органічно поєднувався з своїми багатоповерховими новобудовами в різних мікрорайонах. Щоб не відчувалась різниця.
Микола Злочевський 2015.10.19, 19:03
Читаю цих неосвічених газдів, що за переіменування Івано- Франківська у Станіслав...Люди майте клепку в голові. Такого Генія ніколи не мала Західна Україна , як Франко. Ваша дурість тут не потрібна. Тут не тільки ви повинні рішати, але вся Україна. Не все, що ваші дзядики вам говорили, що вони до Станіслава звикли є правильним.
21.02.2018
Ростислав Ковтун

Цілеспрямована, щира та завжди усміхнена франківчанка Тетяна Петрова стала першою за довгі роки українською могулісткою на Олімпійських іграх.

462 0
20.02.2018
Сніжана САМАНЧУК

Кожен повинен з чогось починати. Перша самостійно зароблена копійка запам’ятовується назавжди. Обставини, вид роботи, кількість зароблених коштів, та головне – на що їх було витрачено. Такими спогадами багата кожна людина. Те, якими були їхні

349 1
19.02.2018

Згідно Закону “Про статус депутата місцевої ради” – депутат міськради має не рідше, як раз на місяць проводити прийом громадян.  ГО “Центр Політичних Студій” вже вчетверте здійснюють перевірку депутатів Івано-Франківсь

236 0
19.02.2018

Станиславівська фортеця існувала півтора століття – з 1662 до 1812 року. На її спорудження, модернізацію, утримання пішли страшні гроші.

478 0
18.02.2018

До Вашої уваги підсумки восьмого в цьому році тижня від історика, блогера, нашого експерта Мирослава Кошика.

328 0
15.02.2018

Пропонуємо Вам ознайомитись за кого з прикарпатців вже навесні вболіватимемо у найвищому футбольному дивізіоні країни.

623 0

У цьому тексті немає й слова про Україну чи українців, але думаю, що багатьом з нас такий спосіб мислення здається “своїм”, багато хто з нас міг би підписатися під кожним твердженням виступу.

245 0

Вчіться в успішних: Труханов - має російський і грецький паспорти, має гроші, друзів у Лондоні та москві, а попри те повертається в Україну, не зважаючи на кримінальну справу. Саакашвілі - має голанську ксіву, сім'ю в Європі, кінці у США, а попри те праг

629 0

«Всі люди брешуть», - казав герой популярного американського серіалу. Це здається банальністю, якщо не замислитися.

360 0

Пішла по ЗМІ інформація, що новий Пасічнянський міст вже зараз, на старті, «зріс в ціні» майже вдвічі.

628 0
21.02.2018

Американські очевидці за допомогою сервісу Google Maps випадково виявили НЛО, який пересувався на території національного заповідника в штаті Флорида. Приголомшливі кадри плямистого об'єкта вже облетіли мережу. Запущений у 2005 році інтернет-сервіс Goog

75 0
12.02.2018

Знаменитий учений Скотт Уорінг, який спеціалізується на вивченні НЛО зобразив на камеру непізнаний літаючий об'єкт, фактично невидимий для очей людини. Про це повідомляють зарубіжні ЗМІ. Відео, на якому ми бачемо сліди присутності неопізнаного літальног

427 0
12.02.2018

Британські уфологи оприлюднили приховану інформацію про найбільш загадкові спостереження НЛО, що відбувалися в північній частині Англії в 1980-х роках. Перший випадок з участю НЛО стався в місті Дарвен, графство Ланкашир, в листопаді 1985 року. Тоді прот

399 0
17.02.2018

У проповіді під час ранішньої Святої Меси в каплиці ватиканської резиденції «Дім Святої Марти» у п’ятницю, 16 лютого 2017 р., Святіший Отець перестеріг перед небезпекою вдаваного посту, що супроводжується погорджуванням іншими людь

371 0
12.02.2018

Це мала бути звичайна операція на серце. Але вона раптом перетворилася в сторінку з історії релігії і медицини: фотограф зробив знімок, коли в секунду смерті тіло пацієнта покидала його душа.

743 0
21.02.2018

Один молодий художник приніс Гюставу Доре портрет Христа, написаний ним, щоб той оцінив його. Але Доре зволікав з відповіддю.

74 0
19.02.2018

Місцеві підкорювачі неба представили для містян виставку унікальних моделей літаків, показові польоти професіоналів.

326 0
19.02.2018

Серед тисячі готелей два готелі мережі AllaCarte Hotels & Restaurants увійшли в п‘ятірку найкращих готелей Європи 2017 року.

2289 1
19.02.2018

В даному місці вже давно заплановано відновити дитячий садок, який знаходився там раніше.

1128 1
17.02.2018

Департамент архітектури оголосив конкурс на визначення переможців ескізних проектів пам’ятника «Народному вчителю». Встановити його планують на розі вулиць Петрушевича-Франка. З відповідною ініціативою виступили міський голова Руслан Ма

265 0