Чи потрібно повернути Івано-Франківську історичну назву? (оновлюється)

 

 

Станиславів, Станіслав, Івано-Франківськ...

 

Від коли обласний центр Прикарпаття отримав свою останню назву,з того часу у суспільстві точаться дискусії про перейменування міста і необхідність повернення до попередньої історичної назви. І ось вкотре питання набуло чергового розголосу.

 

Агенція новин "Фіртка" запитала франківців щодо того, чи доцільно й чи варто повернути попередню назву міста?


14.04.2015 1534 11
Коментарі (11)

Наталка Крилівська 2015.04.16, 11:32
Маю дві пропозиції щодо цієї дискусії 1) Давайте винесемо за дужки самого І.Франка і його роль в історії: зміна назви зовсім не є запереченням цієї ролі, справа виключно у назві міста. 2) Якщо вже говоримо про якісь минулі конфлікти з сусідніми народами, то варто розуміти різницю між конфліктом, який давно вичерпався і не має продовження в сучасності(Україна і Польща), та конфліктом, що триває досі (Московія і Україна).
Михайло Кузбит 2015.04.15, 23:26
24 роки назад місто мало змінити назву і крапка.Опитування в мешканців міста буде наймудрішим вирішенням.
Славко Задунайский 2015.04.16, 08:06
Пропоную в опитування поставити назву Вікторо-Анушкевічськ!
Wasyl Ryba 2015.04.14, 23:54
Я ЗА то аби у нас не робити фальшиві великі проблеми, бо є руїна економіки. Подібне у місті було, коли вирішували де ставити пам’ятник Бандері. Так само мусіли бути не проти аби Шевченко і Бандера були в центрі, але дивно, шо і поляки, і маскалі, і юдеї, і наші барани і мери були проти, аби він був у сквері позаду медінституту, де зараз Руська Трійці. Хто не знає Історії: там є три русини, які стали потім полоно-, москво- і україно-філами!!! Се символ розколу і Трагедії нашого Боярства під Австрійов! Хто з сих толерастів заставив наших овець радіти нашій ганьбі??! Толерантними мают бути нацменшини, аби не заважати нам почувати себе дома, п.Кімакович, а ми вже досить були толерантними аж до 1990р. включно. Най вперед ляхи називают наш Переймисль не Пшемишлєм, а Жешув – Пряшевом. Тогди й ми подумаєм про милий їх серцю Станіславув. До справи – головні туристи в наші области маскалі і хахли, а не поляки. Ви пацани виходит, шо ще й рахувати не вмієте. І коли совіти були при владі, то втулили нам до назви лиш їх суфікс –ськ. То се така буде ваша Жеша №3??! – з толеранційов лиш до поляків? ПравИло таке: 1. як загарбники перейменували місто - по визволеню їму верстаєсі стара назва, г.Левів-Львуф-Лємберґ-Львів. Тішибіси-Єзуполь-Жовтень- Єзупіль –тут логіка релігійна. 2. як загарбники збудували місто, вулицю - по визволеню їм дає-сі місцева назва, відповідна їх ролі і новому складу жителів, по вашому - Матриця. Так ми в ІФ зробили з їх вулицьими. Так зробили всі колонії Африки і Азії. Палац П.= право власности - справа друга – най буде. Юзовка-Сталіно-Донєцк тоже. Се я для тих, що не знают про інформаційні, історичні, термінологічні, мовні, та інші війни. Бо от кидаю я цілком файну ідею про Княгинин, новий і старий Галич, даю бізнес-план під неї, у коменті до статі на зачіпку сеї дискусії п.Корнієнко, що зправа на Фіртці. Але ніхто її не хоче обговорювати – Стасік –і фертик! Правда автор визнав її цікавов. Не хочу я зараз з вами воювати за назву, а за голову міста. А колись розберемсі. Але нагадую, що ідеологія міста буде визначатисі вже не хрунєми, які нас називают рагулями. Яник і Вова тоже в се не вірили – попустітсі. Хоч наші справи в ІФ дійсно не блискучі. Бо ми рахуєм - кількість бійців-патріотів на фронт Франкове дало навіть троха менчу як Коломия, чи Калуш, хоть більше від них у 3 рази. Місто національних гниляків і бариг, як каже моя дорога. Вони встидают-сі свої сільської мови –тому я так пишу. Встидно- як видно (шо ти дурний). Пастух добрий має любити своє стадо овець. І вибір на Шевченка се ще раз показує. Так –м.Івано-Франківськ зараз ще не вартує зватисі Галичем. Бо їго основна маса чужа навколишним жителєм. Подібна ще є така Тисмениці! У місті керували всякі перебирки, а областев - всі (!) лише з села! Навіть не з Коломиї. Яковина, Павлик, Волк-й, Вишиванюк*2, Ткач, Палійчук, Чуднов. Троценко і Гончарук виростали в містах, але діяли як свої. То най буде ІФ, але ж не Стасік! Не оголошуйте нам войну!
Sergii Bojko 2015.04.15, 15:00
як мінімум необхідно було б перед такою ініціативою вивчити, як Поляки знищили і захопили наше Галицько-Волинське князівство, хто такі Потоцькі, зокрема засноник міста гетьман Андрій Потоцький, як він файно воював проти військ Хмельницького і як файно селяни, його раби, будували фортецю в Станіславові (і від кого захищався гетьман тою спорудою, чи не від селян в 1-у чергу), як би вони поставилися до такої ідеї з перейменуванням? Про це багато писав і Грабовецький і інші краєзнавці, є докумени. Грубо прикинувши, сьогодні це можна порівняти з ідеєю перейменування на "пуінськ" чи "шойгуйськ". А щодо боротьби з советським спадком, то може знищити всі будівлі в яких ми живемо як советські? Політиканство то все. Назва Івано-Франківськ і оригінальна і вдала. Хто сумнівається в зв'язку письменника з нашим містом нехай подивиться фільм "Франкове Прикарпаття" https://www.youtube.com/watch?v=7m7nVmOG-t0 чи профінансує наступну його частину. От Хмельницький теж вдала назва, але це не означає що там гетьман жив, ну взяв кілька раз штурмом Проскурів. А щодо того, що прийшовши в центр розумієш що то Станіслав а не Франківськ, то це взагалі безглуздя. Прийшовши в центр Львова все навколо нагадує про польський перід його життя, але аж ніяк не про часи короля Лева, то може перейменувати його на честь тих хто його захопив і пограбував, наприклад на Казимирівськ? Так і взагалі кого ми шануємо, свого поета чи польського шляхтича? P.S. То може ще й вулиці заодно перейменувати на казимирівські, пілсудські і ін. А щодо оборонців від татар - ну скільки людей поміститься в маленькій фортеці? Ні, фортеця слугувала для панів захистом як від селян так від татар, і коли останні приходили більшість селян гинула біля своїх домів і тікала в ліси
Andry Tarnavskiy 2015.04.15, 16:56
Пропоную Фіртці на головну сторінку замість опитування про ціну проїзду поставити опитування про назву міста. Хай постоїть кілька місяців. Тоді і побачимо розподіл думок. І величезних коштів затрачати непотрібно.
Андрей Богданович 2015.04.24, 16:20
Набридло жити в якомусь Ів-Фр. Нехай підрахують скільки буде коштувати перейменування. Оскільки, за словами теперішнього мера для міста це дорого, я вже готовий перерахути 1 відсоток від цієї суми як матеріальну допомогу. Думаю що я не один такий. Станіслав- це це наша історична назва і більше нічого іншого.
Михайло Кузбит 2015.04.26, 23:20
Андрій Богданович абсолютно правильно мислить-кожний мешканець міста готовий відновити історичну справедливість і допоможуть зібрати кошти для перейменування.Критиканів в нас море,бо жовч і жаба не дає дихати.Франка будемо шанувати так як у Львові,а історію треба мати справжню.Думаю хлопці з радянського союзу довго плакати не будуть.
Oleksiy Alex 2015.04.28, 16:40
Не прочитав основного. Яку саме назву ви збираєтеся повертати шановні. Польську - Станиславів (Stanisławów) чи австрійську - Станіслав (Stanislau). Адже обидві назви є історичними, в залежності від окупаційної влади. Аргументуйте чим вам не подобається УКРАЇНСЬКА назва міста??? Однозначно для переіменування потрібний референдум, бо є цілі покоління які народилися, виросли, прожили життя і померли в Івано- Франківську.
Andry Tarnavskiy 2015.04.28, 17:04
Для нас головним повинно бути не механічне переіменування. Ми ж не хочемо вернути радянський Станіслав. Зміна назви повинна принести з собою зміну свідомості мешканців. Треба щоб відчувалась зміна духовної атмосфери. Не відремонтувавши палацу Потоцьких, інших історичних будівель цього не буде. Потрібно добре продумати щоб цей новий Станіслав органічно поєднувався з своїми багатоповерховими новобудовами в різних мікрорайонах. Щоб не відчувалась різниця.
Микола Злочевський 2015.10.19, 19:03
Читаю цих неосвічених газдів, що за переіменування Івано- Франківська у Станіслав...Люди майте клепку в голові. Такого Генія ніколи не мала Західна Україна , як Франко. Ваша дурість тут не потрібна. Тут не тільки ви повинні рішати, але вся Україна. Не все, що ваші дзядики вам говорили, що вони до Станіслава звикли є правильним.
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

769
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

594
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1663
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2978
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2445
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2427

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

474

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

588

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1446

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1518
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

549
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

410
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

785
30.04.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

175
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

279
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26914
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

743
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

306
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

304
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

629
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

991 1
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

830