Чи маємо ми дві, чи три складові? Чи складаємося ми з тіла, душі і духа?

 

Чи маємо ми дві, чи три складові? Чи складаємося ми з тіла, душі і духа, чи, все-таки, з тіла і душі / духа?

 

 Буття 1:26-27 говорить: «І сказав Бог: Створімо людину за образом Нашим, за подобою Нашою, і хай панують над морською рибою, і над птаством небесним, і над худобою, і над усею землею, і над усім плазуючим, що плазує на землі. І Бог на Свій образ людину створив, на образ Божий її Він створив, як чоловіка та жінку створив їх».

У цих віршах зазначається, що людство має деякі особливості, у порівнянні з усіма іншими створіннями. Людські істоти були призначені для стосунків з Богом і, як таких, Він наділив їх матеріальними та нематеріальними якостями. Матеріальні аспекти – це ті, які є відчутними / помітними (фізичне тіло, органи тощо) й існують стільки, скільки живе людина. Нематеріальні аспекти є невідчутними / непомітними: душа, дух, інтелект, воля, совість і т.д. Імовірно, що вони існують за межами фізичного життя індивіда.

Матеріальними і нематеріальними характеристиками володіють усі людські істоти. Очевидно, що всі люди мають тіло, яке складається із плоті, крові, костей, органів та клітин. Тим не менше, нематеріальні якості людини є предметом частих дискусій. Що Святе Письмо говорить про них? Буття 2:7 стверджує, що людина була створена з ДУШЕЮ живою. Числа 16:22: «А вони попадали на обличчя свої та й сказали: Боже, Боже духів і кожного тіла! Як згрішить один чоловік, чи Ти будеш гніватися на всю громаду?». Цей вірш називає Господа Богом ДУХІВ, якими володіють усі люди. Приповісті 4:23: «Над усе, що лише стережеться, серце своє стережи, бо з нього походить життя». Цей текст відзначає, що серце є центром людської волі й емоцій. Дії 23:1: «І вп’явся очима Павло на той синедріон і промовив: Мужі-браття, я аж по сьогоднішній день жив для Бога всім добрим сумлінням!». Римлянам 12:1-2: «Тож благаю вас, браття, через Боже милосердя, – повіддавайте ваші тіла на жертву живу, святу, приємну Богові, як розумну службу вашу, і не стосуйтесь до віку цього, але перемініться відновою вашого розуму, щоб пізнати вам, що то є воля Божа, – добро, приємність та досконалість». Із наведених текстів видно, що існують різні аспекти нематеріальної частини людини і що людські істоти володіють як матеріальними, так і нематеріальними характеристиками. При цьому, даний перелік текстів є доволі поверхневим.

Таким чином, поки більшість дискусій щодо нематеріального аспекту людини точиться довкола душі і духу, Святе Письмо згадує багато інших елементів, окрім цих двох. Якимось чином вказані вище аспекти (душа, дух, серце, совість і розум) об’єднані і взаємопов’язані. Хоча, без сумнівів, душа і дух є першочерговими нематеріальними аспектами людства. Імовірно, що вони включають у себе інші аспекти.

Таким чином, беручи це до уваги, чи складається людина з двох частин (тіло і душа /дух), чи з трьох (тіло, душа, дух)? Однозначно відповісти неможливо. Існують переконливі аргументи на користь обох точок зору. Ключовий вірш записаний у Посланні до Євреїв 4:12: «Бо Боже Слово живе та діяльне, гостріше від усякого меча обосічного, – проходить воно аж до поділу душі й духа, суглобів та мозків, і спосібне судити думки та наміри серця». Даний уривок повідомляє нам щонайменше дві речі щодо цієї дискусії: 1) душа і дух можуть бути розділені; 2) тільки Бог може зрозуміти розділення душі й духа. Ми можемо бути впевнені, що, як людські істоти, володіємо тілом, душею, духом і багатьма іншими аспектами. Тим не менше, замість того, щоб зосереджуватися на цьому, нам краще звернути увагу на Творця, завдяки Якому кожен із нас так «дивно утворений» (Псалом 139:14).


19.01.2012 1381 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1630
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1710
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1698
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5015 39
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2008 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1395

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

366

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

589

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

761

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

878
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3516
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10085
02.04.2024

Одним з перших засіяли ярими культурами поля на Городенківщині, Коломийщині та Снятинщині.  

723
13.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

25975
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7588
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

779
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

944
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1277
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

235
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1113
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

721
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

956