Через активність Сонця земляни втратять два трильйони доларів

Два трильйони доларів коштуватиме світу масштабна електромагнітна буря, викликана сплеском сонячної активності, яка фіксується останніми роками. Такого висновку дійшли експерти американської Асоціації сприяння розвитку науки.

Наукові інститути із спостереження за так званою космічною погодою в США, Великобританії і Швеції вже закликали світ до стану підвищеної готовності, пише газета The Financial Times.

"Нам слід серйозно поставитися до космічної погоди. Сонце виходить з періоду затишшя, і наша вразливість підвищилася з моменту останнього сонячного спалаху, що спостерігався близько 2000 року", - зазначив провідний науковий консультант британського уряду Джон Беддінгтон, повідомляє "Интерфакс".

"Прогнозування і готовність - ключові слова. Зараз набагато більше наших технологій уразливі для сонячних бур, аніж це було 10 років тому", - вважає керівниця Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США Джейн Любченко.

Сонячні шторми починаються з викидів надгарячого іонізованого газу. Ці швидко рухомі потоки заряджених частинок, досягаючи атмосфери Землі, викликають електромагнітні коливання, які впливають на радіочастотний діапазон. Це призводить до порушення роботи стільникового зв'язку, коротких замикань, збоїв в електроніці, використовуваній в цивільній авіації. Найсильніші шторми можуть на кілька годин вимкнути супутники на орбіті Землі.

Минулого тижня астрономи зафіксували на Сонці серію серйозних спалахів після аномально тривалого мінімуму активності. За оцінками американських експертів, ця серія була найсильнішою з 2007 року. Вона викликала деякі ускладнення з радіозв'язком і трохи вплинула на роботу цивільної авіації - маршрути авіарейсів, які пролягають через полярні регіони, довелося тимчасово змінити.

Найінтенсивніша сонячна буря за всю історію спостережень вибухнула в 1859 році. Тоді було пошкоджено багато нещодавно прокладених ліній телеграфу, проте за тодішнього рівня технологічного розвитку загальні втрати були не дуже великі. Трильйонним збитком загрожує буря аналогічної потужності, але в сучасних умовах, вважають американські науковці.

Магнітні бурі викликатимуть стрибки напруги в лініях електропередачі, що може призвести до відключення електропостачання на зразок того, яке сталося на всій території канадської провінції Квебек у 1989 році.

Серйозніша сонячна буря може завдати непоправної шкоди електронній "начинці" штучних супутників Землі.

Максимум сонячної активності в поточному сонячному циклі, як очікується, припаде на 2013 рік. Причому сила дії сонячної бурі розцінюється як помірна. Але цей прогноз не має нас заспокоювати, попереджає директор Центру прогнозу погоди США Том Богдан.

Адже сонячна буря 1859 року припала на цикл слабкої активності. Тому, хоча в циклі, через який Земля проходить тепер, сонячна активність не дуже висока, не слід чекати, ніби і на своєму піку вона також буде малопотужною.

Під час кожної магнітної бурі на Землі міняються атмосферний тиск і вміст кисню в повітрі, хоча ці зміни не дуже значні. Але все ж таки лікарі рекомендують навіть тим, хто здоровий, в дні магнітних бур потурбуватися про себе: уникати підвищених навантажень і раніше лягти спати.

Раніше повідомлялося, що у 2013 році Сонце прокинеться після багаторічної сплячки. За прогнозами фахівців NASA, "ідеальна магнітна буря" призведе до техногенної катастрофи на Землі.

Такі висновки містяться в доповіді Річарда Фішера, голови відділу NASA, який займається спостереженням за Сонцем. За словами науковця, вже зараз температура на сонячній поверхні стрімко зростає.

 


15


23.02.2011 1814 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

619
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1805 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1106 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

532
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6882 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11336 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

312

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1048

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1094

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1089
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

257
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1061
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

826
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

716
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

648
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2922
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4418
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18418
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

290
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

334
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

643
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

746