Черемош заженуть в трубу?

 

 

На Верховинщині сільські громади протестують проти будівництва малих гідроелектростанцій на Чорному Черемоші. Горяни бояться, що міні-ГЕС завдадуть непоправної шкоди ріці, без якої годі уявити собі автентичну Гуцульщину. Натомість влада і підприємці заспокоюють: станції не тільки не зашкодять довкіллю, а й забезпечать «зеленою» електроенергією область і навіть сусідні регіони.

 

Фото Володимира Горона

 

Минулого року Бистрецька сільська рада передала в довгострокову оренду земельну ділянку площею 1,5 га підприємцю Валерію Миронюку для будівництва малої гідроелектростанції. Як стверджує сільська влада, рішенню сесії передували збори громади - і ніхто не обурювався. Та коли почалося будівництво ГЕС у сусідньому селі Дземброня (на території тої ж Бистрецької сільради), мешканці створили ініціативну групу, яка зібрала більше 80 підписів проти будівництва міні-ГЕС.

 

 

Причини занепокоєння горян пояснює один з лідерів ініціативної групи Володимир Ватуйчак. На Білому Черемоші у селі Грамотне, каже пан Володимир, де вже запущена єдина ГЕС в області, на відрізку в кількасот метрів вода в руслі майже зникла. Селяни також побоюються, що ГЕС приведе до загибелі форелі, якій стане важче, якщо взагалі можливо, підніматися у верхів'я на нерест.

 

 

Проти будівництва ГЕС також активно виступили рафтингісти - екстремали, які сплавляються Черемошем на байдарках і катамаранах. Голова водної комісії Тернопільської обласної федерації спортивного туризму України Володимир Горон переконаний, що будівництво ГЕС на Чорному Черемоші загрожує туристичному потенціалу Прикарпаття. Мовляв, заради "кількох сумнівних кіловат дармової електроенергії", "хтось готовий зруйнувати унікальний куточок Українських Карпат". Горон резонно зауважує, що сплави гірськими річками - це не тільки задоволення для туристів, це й доходи місцевих бюджетів, приватних структур, фізичних осіб та місцевого населення. "Суть сплаву - це долання порогів. Якщо провести будівництво, пороги зникнуть як явище. Але ж саме пороги і є умовою рафтингу", - пояснює спортсмен. Міні-гідроелектростанції на Чорному Черемоші - це кінець професійного рафтингу в Україні, оскільки лише на Черемоші можуть проводитися вітчизняні чемпіонати з водного туризму.

 

 

Одна ГЕС - ще не біда

 

На разі міні-ГЕС у Грамотному - перша і поки що єдина в області, яка була здана в експлуатацію. Але незабаром їх стане значно більше. За словами голови Верховинської районної ради Ярослава Кікінчука, попередні рішення на збір матеріалів для погодження місця будівництва 12 ГЕС дали сім сільських рад Верховинщини. "В цьому нічого поганого немає, - говорить Кікінчук, - ГЕС будують у Чехії, Австрії, Польщі та інших країнах, де можна гірські річки використати для виробництва екологічно чистої електроенергії". А от про сплави на Чорному Черемоші рафтингістам доведеться таки забути. "Чи може принести рафтинг, який напряму залежить від рівня води у річці, ті кошти, які ми можемо мати від гідроелектростанції? Рафтинг приносить дохід декільком людям, і фактично фірми, які займаються рафтингом, у Верховинському районі навіть не зареєстровані", - міркує Кікінчук.

 

 

Серед переваг будівництва ГЕС у районі голова райради називає наповнення бюджетів сіл. Для дотаційних гірських сіл начебто з'явиться можливість збільшити бюджет удвічі, а то й утричі. Хоча є й перестороги. "Якби ми не знали, що було 2008 року, 2010 року, то можна було б думати, що шкоди ніякої не буде...", - каже він. Крім того, зауважує Кікінчук, ГЕС в Грамотному півтора року працювала добре, а згодом, коли рівень води у річці понизився, почалися збої.

 

 

Втім, попри всі застереження, обласна влада обіцяє понад півсотні міні-ГЕС на гірських річках Прикарпаття. У 2008 році була розроблена протипаводкова програма, а в 2010 в цю програму включили інвестиційний проект з будівництва малих гідроелектростанцій. Передбачається, що міні-ГЕС не тільки стримуватимуть паводкову стихію, а ще й повертатимуть її на користь. Як пояснює начальник обласного управління водних ресурсів Роман Михайлюк, згідно з проектом, міні-ГЕС зведуть майже на всіх річках гірських районів області. Зокрема, у Косівському, Верховинському, Надвірнянському, Долинському, Снятинському, Рожнятівському.

 

 

За проектом пропонується будівництво 49 дериваційних міні-гідроелектростанцій, 17 - гідроакумулюючих електростанцій та 17 - руслових міні-ГЕС. Власне, дериваційні працюватимуть за рахунок тиску води гірських річок, без спорудження додаткової греблі. А гідроакумулюючі здатні регулювати паводки.

 

 

При цьому Роман Михайлюк запевняє, що інвестиційний проект кількарічної давності не будуть сприймати за догму, а тільки як попередні розрахунки. "Враховуючи час, враховуючи, що зараз падає в декілька разів водність, то не на всіх місцях, згідно з цим інвестиційним проектом, можна будувати ГЕС, - каже Михайлюк. - Наприклад у 2010 році планувалося, що можна поставити міні-ГЕС потужністю 10 мВт/год, а вже сьогодні фахівці кажуть, що найбільше - 5. Якщо ставити вищу потужність, вона вже буде неефективна".

 

 

Що насторожує - на відміну від європейських країн, на досвід яких охоче посилається українська влада, у нас проекти будівництва чомусь ретельно приховуються від громади, а самі власники і підприємці спілкуватися з ЗМІ уникають. За словами Михайлюка, наразі в області є 20 підприємств, які взялися за будівництво ГЕС. З них тільки дві вже споруджено і тільки одна, як згадувалося, працює. "У нас в області така політика, щоб в "одні руки" віддати 10-15 станцій, чи одне русло річки, чи два села, які поруч. Щоб заробити комплексно, бо дрібні підприємці то працюють, то не працюють...", - каже начальник управління водних ресурсів.

 

 

Подвійний бюджет

 

Якщо говорити про вигоду від будівництва ГЕС в цілому, то підприємець Валерій Миронюк, який запустив першу ГЕС в області та будує ще одну у Дземброні, нагадує, що 90% енергетики України залежить від Росії. "Просто про це зараз ніхто не говорить, оскільки енергію виробляють тепло- і ядерні станції. З них теплові електростанції на 90% використовують російський газ. Якщо би, не дай Бог, Росія відмовилася постачати нам газ, то своєї електроенергії нам би вистачило тільки на 10-15%", - говорить Миронюк. За його переконанням, якщо би система ГЕС на Прикарпатті була такою, як в Австрії, то Івано-Франківська область забезпечила б електроенергією ще й 2-3 сусідні області.

 

 

До речі, проектна потужність ГЕС, яка будується у Дземброні - на 630 кВт/год, однак середньорічний виробіток прогнозується на рівні 250 кВт/год. "Споживання навколишніх сіл (Бистрець, Дземброня, Зелене) - це 200-300 кВт/год. Тобто 4-5 навколишніх сіл будуть забезпечені електроенергією, яку вироблятиме ця станція", - говорить Миронюк. У Грамотному потужність ГЕС розрахована 1200 кВт, але середня потужність теж - 250 кВт.

 

 

Та основна вигода, якою інвестор переконує населення у перевагах будівництва ГЕС, - це великі податки. "У минулому році я сплатив податок у розмірі 400 тис. грн., що становить майже два річні бюджети сільської ради", - говорить підприємець. Наразі в Пробійній замовили проект на будівництво спортзалу та розпочали будувати садочок. Щоб сільський бюджет отримував прибутки, підприємець Миронюк навіть зареєструвався у селі. Щодо наповнення бюджету Дземброні, то підприємець поки що розглядає два варіанти. "Швидше за все, там буде зареєстрована юридична фірма, яка обслуговуватиме ГЕС, - розповідає Миронюк. - З місцевою владою ми також обговорювали варіант: якщо я плачу податки у Пробійнівку і село буде забезпечене повністю, то їхню дотацію додати до Бистрецької сільської ради".

 

 

Форель не загине?

 

ГЕС не зашкодить ріці, запевняють інвестори і влада. В основному руслі, за словами Романа Михайлюка, лишається 40% води - щоб проходила риба. Решта, приблизно 60% (хоч не виключає, що може бути й до 80%) води потрапляє в спеціальну трубу, розганяється, крутить турбіну, яка приводить в дію генератор електроенергії, і тоді виходить знову в русло. Що стосується небезпеки для риби, підприємці пояснюють, що водозабір буде перегороджений сіткою, яка не пропускатиме не тільки рибу, а й будь-які дрібні предмети, адже це може пошкодити турбіну.

 

 

Валерій Миронюк запевняє в екологічній безпеці ГЕС на прикладі Австрії. "Це одна з європейських країн з найбільш жорстким екологічним законодавством. Там є біля 3 тис. малих ГЕС, - розповідає Миронюк. - Вони розміщені на гірських річках через кожних три-чотири кілометри". Єдине, що якось зашкодить екології, на думку підприємця, - це важка техніка, якою на будову завозять матеріали. "По грошах ГЕС - це пряма вигода однозначно, а вплив на екологію мінімальний", - підсумовує Миронюк.

 

 

Хотілося б вірити. Втім, зважаючи на українські реалії, було б надто легковажно вірити на слово і владі, і солодким обіцянкам бізнесменів, які ледь чи не благодійників з себе готові вдавати. Хоча насправді збираються не громаду ощасливити, а добряче заробити, причому з держбюджету - на так званому «зеленому тарифі», який більш ніж втричі вищий за звичайні закупівельні ціни на одиницю електроенергії.

 

«Галицький кореспондент» стежитиме за розвитком ситуації. Запрошуємо усіх небайдужих до обговорення теми на сторінках газети.

 

 

Марія ГАВРИЛЮК,

Галицький кореспондент

 

Фото Володимира ГОРОНА

 

З аргументами прихильників водного туризму та інших опонентів будівництва ГЕС на Черемоші детальніше можна ознайомитися тут:

http://horun.livejournal.com/2875.html

 

У мережі Facebook створено групу «Захистимо Черемош»:

http://www.facebook.com/groups/318608194818363/


25.12.2011 Марія ГАВРИЛЮК 1519 1
Коментарі (1)

Прохожий 2011.12.27, 11:32
Судя по фото кругом одни нарушения строительных норм: строительная площадка не огорожена нет знаков информации о заказчике и разрешении укладка трубы проводится без изоляции, что влечет разрушение и.тд кругом беспорядочное нагромождение бетона котлованы в которые может упасть человек, животное, автомобиль в темное время суток, до несчасного случая с летальным исходом рукой подать кто потом ответит за жизни людей?????? насколько дорога станел энергетика для села????
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1872
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1810
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1810
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5335 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2108 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1471

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

674

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

735

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

925

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

960
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1707
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3626
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10205
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26078
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10134 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7670
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

855
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1357
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

339
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1227
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

824
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1033