Будда - секрет який приховує світ

 

 

В VI столітті до н.е. в Індії виникла філолофсько-релігійна система, заснована Сидартой (Сиддхартхой) Гаутамой. Він одержав ім’я Будда, що означає «осяяний, що пізнав, мудрий, прояснений». Будда це напівлегендарна особистість.

 

Далеко не завжди можна визначити, наскільки достовірні перекази про нього.

 

Будда народився в 563 році до н.е. у передгір’ях Гімалаїв у знатній родині. Виховувався в розкоші, як принц; рано женився, маючи все, що тільки можна побажати.

 

Замолоду Будда не знав того світу, що простирався за стінами палацу. Але от один раз йому довелось покинути межі палацу. Проходячи по вулицях міста, Будда зустрів хворого, покритого виразками, потім — немічного старого і, нарешті, побачив небіжчика. Відповідно до переказу, враження від цих зустрічей потрясло принца. І тоді Будда зрозумів, що не уникнути і йому хвороб, старості і смерті.

 

Будда перебував у сум’ятті і розпачі, поки не зустрів ченця, спокійно і з достоїнством йдучого своєю дорогою. І тоді Сидарта відмовився від суєтного життя в палаці, залишивши дружину і сина, відправився мандрувати. Було йому 30 років. Можна провесту паралель до Ісуса Христа.

 

Один раз, коли Будда довго міркував, сидячи під деревом, на нього зійшло осяяння: відкрилася істина, сенс життя, призначення людини в цьому світі. Він продовжив мандрівки, проповідуючи свої погляди, які злилися в цільне навчання.

 

Будда думав, ґрунтуючись, на власному досвіді, що наш світ недосконалий і несправедливий, а іншого не існує.

 

Високі моральні орієнтири, про які повідав Будда, призначалися для кожної людини поза його кастовою приналежністю. Це сприяло широкому поширенню буддизму, що швидко знаходив риси релігійного навчання. Будда шанувалося як божество, його життя і діяння розцвічувалися домислами, чарівними казками. Виникла легендарна біографія Вчителя, де Будда представлений чарівником, чудотворцем. У народній свідомості — тим більше в стародавності — велич людини проявлялося не тільки в мудрості і гідному житті, але і у надприродних можливостях, недоступних «звичайним» людям.

 

Однак Будда не виділяв особливими, відзначеними надзвичайними талантами геніїв.

 

Одне з повчань Будди передбачає центральне положення Нагорної проповіді Ісуса Христа: «Тому що ніколи в цьому світі ненависть не припиняється ненавистю, але відсутністю ненависті припиняється вона. От споконвічна дхамма».

 

Буддизм найчастіше ототожнюють із відчуженістю від мирської суєти, активної діяльності. Почасти це вірно. Будда постійно повторював, що більшість лих виникає від спрямованості до земних матеріальних благ, до багатства і плотських насолод. «Збуджені пристрастю попадають у потік, — учив він, — як павук у виткану їм самим павутину. Мудрі ж, знищивши потік, відмовившись від всіх зол, мандрують без бажання».

 

Стан нірвани Будда не ототожнював тільки з небуттям. Воно — спокій душі, усунутої від життєвих хвилювань: «Якщо ти заспокоївся, подібно розбитому гонгу, ти досяг нірвани: немає в тобі подразнення». Коротше кажучи, приймай життя таким, яким воно є, і не метушися марно.

 

Кожна людина змушена перебувати в цьому світі, не сподіваючись на звільнення від нього навіть після смерті. Як мертве тіло, розкладаючись, дає життя іншим істотам, беручи участь у вічному круговороті, так і духовної субстанції призначено робити нові і нові втілення. Залежно від якості душі вони можуть бути жахливими або щасливими. Вища нагорода для людини — вийти із цієї низки перетворень, удостоїтися вічного спокою небуття. Для цього треба відріктися від бажань і перейти в нірвану. До неї ведуть «праведна віра, праведна рішучість, праведні слова, праведні справи, праведний спосіб життя, праведні прагнення, праведні помисли, праведне споглядання».

 

Одна з найхарактерніших рис буддизму — етика благоговіння перед життям, любов до всього живого (а не тільки до ближнього свого). Цей моральний закон стверджує велич світобудови, малою частиною якого є людина. Інша важлива риса — пріоритет духовних потреб перед матеріальними. Тільки при такій умові можливо гармонічне співіснування людини з оточуючими людьми і із природою.

 

Два з половиною тисячоріччя назад індійське суспільство, що випробовувало соціальні, економічний і духовний кризи, змогло їх перебороти багато в чому завдяки широкому поширенню буддизму. А нині в Індії на порівняно невеликій території живе мільярд чоловік! Ця країна неагресивна у відмінність, скажемо, від США, де жителі стурбовані майже винятково матеріальним добробутом.

 

Ідея «золотого мільярда» знайшла підтримку на Заході, який повинен у майбутньому існувати в біосфері. І тоді виникає питання: які люди ввійдуть у це число? Якщо в середньому такі, як у Китаєві або Індії, то на Землі цілком зможуть співіснувати і 10 і 20 мільярдів — природних ресурсів для них вистачить.

 

Але якщо уявити собі що «Золотий мільярд» складатиметься з багатих (і не дуже), то вони — про це говорять підрахунки — швидко опоганять біосферу, перегризуться за багатства, що залишилися, виродяться і вимруть. Адже середній американець витрачає природних ресурсів і робить відходів приблизно в тисячу разів більше, ніж індієць!

 

Майбутнє життя на Землі і роду людського залежить від якості людей, їхніх потреб і прагнень. І щастя кожної людини теж залежить насамперед від його внутрішнього духовного світу (про це пізніше сповістить Ісус Христос). Розуміння і твердження цих істин — геніальне одкровення Будди. Воно буде справедливим всі часи. З одним застереженням: якщо людство буде гідно подальшого перебування в цьому світі, що воно саме робить дивовижним і безнадійним.

 

Сучасна людина Заходу стурбована проблемою: як зробити своє життя комфортним, щасливим (немов матеріальні цінності здатні задовольнити духовні потреби). Однак із часів Будди для людей, не позбавлених здорового глузду і мудрості, стало ясно: треба бути гідним щастя, — от до чого варто прагнути.

 

esc.lviv.ua


30.11.2017 12100 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1135
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2483
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2089
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2139
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6463 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2422 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

295

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1119

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1149

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1362
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

244
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

564
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2036
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26482
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

529
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10432 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7974
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

510
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

373
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

523
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

597
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1547