агенція новин

Бояться радіації: на Прикарпатті мешканці збунтувалися проти оператора мобільного зв’язку

Нещодавно у Делятині місцеві мешканці збунтувалися проти оператора мобільного зв’язку lifecell. Кажуть, компанія хоче встановити в селищі обладнання, яке буде опромінювати їх та їхніх дітей.

Натомість представники lifecell терпляче переконують, що не хочуть нікому шкодити, а навпаки – прагнуть покращити людям зв’язок, пише Фіртка з посиланням на Репортер.


Ні за які гроші

Ще в липні цього року третій за величиною оператор мобільного зв’язку в Україні lifecell вирішив встановити у Делятині базову станцію. Підібрали для цього три локації на вибір: на трубі котельні поруч з Делятинським навчально-виховним комплексом на вулиці 16 Липня, 113, на трубі котельні поруч з селищною радою або на даху універмагу на вулиці 16 Липня, 299 Б. Найкраще місце мешканцям запропонували визначити самим на громадських слуханнях. Призначили їх на 13 жовтня. З восьми тисяч делятинців на слухання прийшло 38 людей. З них 32 мали право голосу і всі вони проголосували… проти встановлення мобільного обладнання.

До думки громади депутати в Делятині прислухаються, тож 1 листопада на сесії вирішили: «Відмовити у встановленні обладнання мобільного зв’язку на території селища».

За словами селищного голови Делятина Богдана Климчука, після рішення сесії компанія вирішила піти іншим шляхом – уклала договір з приватним підприємцем про встановлення станції на його землі.

«Люди повстали, бо десь п’ять років тому там уже стояла вежа іншого оператора і громада добилася, аби її забрали, – розповідає Климчук. – Казали, що багато жителів почали онкологією хворіти, але то ще питання – чи то від вежі, чи ні. Це вже не нам судити. Але тепер, на тому самому місці, lifecell без погодження селищної ради хоче поставити своє обладнання. І хоча то приватна територія, але треба радитися з органами влади. Я ж обраний людьми і в будь-якому випадку буду їх підтримувати».

Що базова станція може стати додатковим джерелом радіації та причиною тяжких захворювань вважає і місцева жителька Мирослава Сова.

«Вони хочуть ставити ту вишку за 50 метрів від моїх вікон! – дуже емоційно розповідає жінка. – Я не хочу мати опромінення і мої діти теж. У нас, в Делятині, нема такої сім’ї, де б не було онкохворих. У нас є зв’язок. А вони, як хочуть робити бізнес, то най ставлять вишку на якійсь горі, де не живуть люди, – прошу дуже. Або най представники «лайфу» ставлять вишку на рівні 50 метрів від вікон, де живуть їхні діти, де сплять їхні діти. Я не хочу навіть про це говорити, навіть не хочу про це чути. Ми цього ніколи не дозволимо! Ніколи! Ні за які гроші здоров’я не продається».

Аргументів не сприймають

Ні на громадських слуханнях, ні на сесії селищної ради фахівців від компанії lifecell не було. За словами представника дирекції мобільної мережі Олексія Кульбача, їх просто не запросили. А ще розповідає, проблема з якістю зв’язку у Делятині доволі давня. Мовляв, це єдиний населений пункт на дорозі національного значення Н 09, де немає нормального покриття. І базова станція могла б цю проб­лему вирішити.

«Для встановлення обладнання нам потрібно було знайти локації, які б відповідали технічним вимогам, – говорить Кульбач. – Ми зупинилися на промисловій зоні. Позаяк об’єкти, які ми обрали, є комунальною власністю, то звернулися із заявою до селищної ради із проханням надати їх в оренду. Ну, а вже після того, як нам відмовили, то знайшли четвертий об’єкт – деревообробну фабрику. На її території є металева труба, яка нам підійшла для розміщення базової станції. Ми уклали договір з власниками підприємства, після чого був розроблений проєкт і проведені спеціальні дослідження».

А вже коли працівники компанії lifecell взялися за монтаж станції, то на підприємство прийшли обурені делятинці. «Вони погрожували власнику фабрики, нашим хлопцям і ми були змушені призупинити роботи», – каже Олексій Кульбач.

Після того випадку Кульбач приїхав на засідання виконкому, аби пояснити, що жодної шкоди від встановлення обладнання не буде, але в нього нічого не вийшло.

«Хоча працівники виконкому розуміють необхідність забезпечення якісним зв’язком, вони не можуть вплинути на думку мешканців, які категорично проти, і, на жаль, не сприймають ніяких аргументів, – каже представник оператора. – Зараз ми не знаємо, як діяти далі. Самостійно переконати людей ми не можемо. І там дуже складний рельєф, тому забезпечити покриття на всій території селища буде дуже складно. Ставити станцію деінде не має сенсу – вона просто буде не пот­рібною. Взагалі, аби забезпечити справді якісний зв’язок, у Делятині треба ставити дві, а то й три базові станції».

За словами Олексія Кульбача, наразі компанія lifecell має договірні відносини з підприємцем і розроблену згідно з законодавством проєктну документацію. Тобто має всі законні підстави, аби продовжити роботи. Єдина проблема – переконати місцевих, що станція нікому не зашкодить.

Перевищень не фіксували

До речі, в Україні санітарні норми щодо розміщення базових станцій мобільного зв’язку значно жорсткіші, ніж у Європі чи Америці. Так, за санітарними нормами України, гранично допустимий рівень електромагнітного випромінювання для базових станцій становить 10 мкВт/см². Для порівняння, у Словенії та Німеччині – 100 мкВт/см², у США – 1000 мкВт/см².

Під час розробки робочого проєкту фахівці роблять розрахунок впливу на навколишнє середовище, яким встановлюється зона обмеження забудови, якщо це необхідно, та надають висновок – чи має конкретна базова станція негативний вплив на життя і здоров’я людей. Мало того, вже після запуску станції проводяться дослідження електромагнітного поля, про що складається протокол. І на сьогодні держава скасувала монополію на проведення таких замірів лише державними установами. Їх можуть робити і приватні структури, які мають відповідну ліцензію – на замовлення будь-кого із громадян України. Тому насправді побоювання є безпідставними – кожен може самостійно перевірити дотримання норм.

«Досі перевищень гранично допустимого рівня щільності потоку електромагнітної енергії на території області від базових станцій не фіксувалось», – повідомили «Репортеру» в Івано-Франківському обласному лабораторному центрі.

Фактор самонавіювання

Шукаючи інформацію про вплив базових станцій на здоров’я, ми натрапили на цікаве дослідження вчених з Ессекського університету (Англія). Вони проводили експеримент на 56 добровольцях, які скаржилися на погане самопочуття. У більшості з них поряд із будинками знаходилися базові станції. Під час дослідження з’ясувалося, що «скаржники» не можуть чітко визначити, працює чи не працює в конкретний момент передавач базової станції.

Коли автори експерименту говорили їм, що передавач увімкнений, респонденти відразу починали помічати в себе різні симптоми: одні – головний біль, інші – нудоту, дехто казав, що погіршився зір. Але насправді передавач залишався вимкненим.

Інколи вчені удавали, що вимикають базову станцію, і тоді всі симптоми у волонтерів відразу зникали. Відтак вчені зробили висновок – проблема впливу електромагнітного випромінювання на здоров’я населення має здебільшого психологічний характер.

Також дослідження щодо виникнення раку через радіочастотні передавачі вже понад 25 років проводить Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ). Однак жодних підтверджень цьому так і не знайшли. В інформаційному бюлетені «Електромагнітні поля та охорона громадського здоров’я. Базові станції і бездротові технології» ВООЗ повідомляє:

«Враховуючи дуже низький рівень впливу та отримані на сьогоднішній день результати досліджень, можна вважати, що нема будь-яких переконливих наукових даних, які свідчать, що малоінтенсивне електро­магнітне випромінювання від базових станцій мобільного стільникового зв’язку та бездротових мереж призводить до негативних наслідків для здоров’я людини».

Водночас до основних факторів ризику розвитку раку відносять: інфекції, ожиріння, зловживання алкоголем, тютюнопаління та взаємодію з канцерогенами…

Ото і вся історія. Репортер має величезний сумнів, що стаття у ЗМІ переконає, наприклад, Мирославу Сову в тому, що базова станція мобільного оператора не може зашкодити ні їй, ні дітям. Що нездоровий спосіб життя значно небезпечніший. Хіба коли нинішня українська влада виконає свої передвиборчі обіцянки, й держава справді опиниться «у смартфоні», а Делятин десь збоку, тоді людям таки доведеться корегувати свої переконання.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


03.12.2019 4003 1
Коментарі (1)

Çàãðóçêà...

Юрій 2019.12.03, 23:55

Темрява!!! Вони повикидали вже свої мобілки? Повинні вже знати, що телефон опромінює ваші мізки більше у разі, коли сигнал базової станції недостатній! Тож, кладіть телефони на ніч біля голови, хай вона шукає мережу і будете здоровими!!! 

24.01.2020
Олена Британська

Невдовзі оплачувати проїзд в комунальному транспорті Івано-Франківська стане простіше. Вже цього року у місті запрацює електронний квиток.

376
23.01.2020

Фахівці проєкту з вимірювання показників якості повітря Eco-City розповіли про проблематику забруднення повітря в нашому регіоні.

406
21.01.2020

Вона мріяла про археологію, а стала однією з найбільш самобутніх актрис України.

607
20.01.2020
Григорій Войчак

До 90-х років минулого століття тодішнє підприємство „Агромаш” випускало подібні мінітрактори, однак значно гірші за технічними характеристиками та за ціною. Конвеєр зупинили через фінансові труднощі.

1037 2
16.01.2020

Експресія та харизма - перше, що спадає на думку, коли бачиш на дорозі Volkswagen CC.

852 1
15.01.2020

Івано-Франківськ – місто пам’ятних знаків, монументів та анотаційних дошок. Місто, яке “розповідає” історію в кожному своєму куточку.

670

Брати за таких умов новий колосальний і дорогий кредит, щоб його повністю проїсти – це відчайдушне, ризиковане і егоїстичне рішення.

584

Кажуть, що людина, у своїй основі, від народження й до самої смерті залишається одночасно творінням, винаходом та інструментом створеної нею ж культури.

360

Завжди уважно ставлюсь до результатів їх досліджень. Однак днями дещо в моєму сприйнятті трансформувалось.

2450

Потужна парламентська фракція, нові обличчя, творча інтелігенція, лідери думок, незаангажовані в болоті політики.

2221
01.01.2020

У 2020 році Україну чекають дуже серйозні зміни. Зокрема, значні зміни кадрів будуть у колі президента та на політичній арені.

2200 2
16.12.2019

У селі на Прикарпатті стаються таємничі підпали – мешканці підозрюють нечисту силу.

5490 1
09.12.2019

Біля села Бережниця Верховинського району на хребті Синиці є скельний коридор — місце, яке з давніх-давен вважається межею світів.

2770 2
22.01.2020

В Івано-Франківську у День Соборності України провели спільну молитву за мир та припинення війни.

808
16.01.2020

Відтепер нетлінні останки святого разом з іконою перебуватимуть у соборі преображення Господнього Православної церкви України.

558
30.12.2019

Напередодні Нового року подружжя вечеряли в кафе та оцінювали рік, який вже закінчувався.

966
23.01.2020

У селі Пороги на Богородчанщині під час ремонту сільського клубу знищили мозаїку, яка прикрашала стіну будівлі.

3957
21.01.2020

Поки всі засмагають на пляжах, популярна телеведуча Леся Нікітюк вирішила освоїти лижі.

4148
21.01.2020

Чотири експерти роз'їхалися Україною, щоб відібрати все, що було в холодильниках тамтешніх магазинів.

17190 2