агенція новин

Боги позитивних висновків

 

 

«Бачиш он того пацана?» - запитав мене приятель, показуючи на солідного дядька з портфелем.

 

«Ну?»

 

«Крутий дядько».

 

«Й у чому ж та його крутизна?» - мені стало цікаво.

 

«Він був членом експертної ради фонду ***, а тепер його ввели ще й до експертної ради ****!» - пояснив приятель.

 

І я задумався про той різновид «крутизни», який породжує не крісло високо посадовця, не банківській рахунок і не харизма.

 

Розвинута демократія парадоксальним чином породжує особливий вид несвободи – владу експертів, експертократію. В умовах розвинутої демократії кожний успішний і поважаний член суспільства має свою спеціалізацію, а коли ці вузькі (часто-густо вузькі до непристойності) спеціалісти  збираються задля прийняття загальносуспільних рішень (в парламентах, у великих і малих журі, в правліннях фондів тощо), то вони практично ніколи не ризикують покластися на власне судження. Щоб не втрапити в халепу. Щоби не «попасти на бабки». Щоби - не дай Боже! - не зіпсувати найцінніше, що в них, бідак, є – репутацію. Ці вічно перестрашені вершителі доль і фінансових потоків вимагають експертних оцінок від інших вузьких фахівців. А потім експертних висновків щодо цих експертних оцінок від ще вузькіших фахівців. Коли ж ці висновки нарешті отримані, вони шукають світового фахівця №1 в потрібній галузі і оплачують його приватну консультацію з розрахунку 5 тисяч доларів за хвилину телефонної розмови. Й тільки після цього вони обережно, за допомогою рейтингових голосувань, приймають рішення.

 

Суспільство, діям якого передують такі процедури, є поживним середовищем для цілого прошарку – що там прошарку, цілого класу! – професійних рецензентів, консультантів, експертів, експертоїдів та експертознавців. Де не поткнешся зі свома п’ятьма крейцарами – там вже сидить сите і впевнене експертне чмо. Воно має дорогий костюм і краватку, що коштує як три чверті костюму. Воно обкладене дипломами, званнями та посадами. Воно, це чмо, примружує оченята, щось глибокодумно шепоче розфарбованій секретарці, а потім говорить у твоєму напрямі приблизно таке: «Зрозумійте, шановний пане, що ваша пропозиція, попри цікаві моменти, має не зовсім відповідні форматні характеристики у деяких аспектах тих способів реалізації, які ви, шановний пане, вказали в якості бажаних або переважаючих». Після цього можна втертися всіма десятьма копіями свого проекту і йти в те відоме всім місце, де відсутність корку передбачена природою.

 

Скільки хороших проектів вбито експертними радами? Скільки інтелектуальних проривів зацементовано за допомогою закритих рецензій? Скільки бабла перекочувало в експерні кишені і в пітні рученята різноманітних консультантів? Не порахувати. Й чим розвинутішим буде демократія, тим могутнішатиме плем’я експертів, тим твердішатиме експертовладдя. До небес виростатимуть піраміди експерних ієрархій, на вершинах яких сидітимуть справжні правителі планети – керівники та куратори експертних, ліцензійних та атестаційних рад, некороновані імператори консультаційних імперій, незримі для широких народних мас боги рецензійних реальностей.

 

Саме на їхній всевишній розсуд віддана вся сучасна ліберальна цивілізація. Адже ті, хто наївно послуговується висновками експертів, може й не підозрювати, що – можливо -- експерти усіх країн виконали той наказ Комінтерну, який проігнорували пролетарі – вони з’єдналися. Обмінялися факсами, адресами, номерами мобільних телефонів. Вони, подейкують, вже розподілили поміж собою квоти на допустиму кількість позитивних рецензій та оцінок. Все інше, що за межами цих квот і домовленостей – в смітник!

 

Таким чином, найкращі шанси отримати позитивну оцінку від експертної ради, якою керує консультант А. має шанси небіж керівника іншої експертної ради Б. Син А., в свою чергу, отримає позитивну рецензію від Б. Так вони і живуть, дерибанячи світ вузьких спеціалістів-телепнів, де все впирається саме в позитивну рецензію.

 

Все, що не має її – без сенсу. Тому що без позитивної рецензії існують тільки переможені речі та істоти сього світу. Ті речі та істоти, яким ніколи не подолати прокляття.

 

 

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


18.09.2018
Олена Британська

Марафони стають дедалі популярнішими в Україні, а їх проведення протягом останніх років - типовим елементом міського життя. В Івано-Франківську поряд з велорухом популярності набирає біг.

327
14.09.2018

Його історія з Івано-Франківськом та Україною почалася з дружини майже дванадцять років тому. Він еквадорець, вона франківчанка – зустрілися в Лондоні.

556
13.09.2018

22-річний Роман Дитко робить прем'єрний хет-трик у професійній кар'єрі, а його "Прикарпаття" знищує "Зірку", добуваючи найбільшу перемогу сезону - 7:1.

252 1
12.09.2018

Архітектура будинку обов'язково розробляється індивідуально. При будівництві використовуються матеріали найвищої якості. Територія велика та комфортна зі зручним розташуванням.

359
08.09.2018
Марія Лутчин

Сильна, вольова, смілива. Усе це про франківчанку, ще донедавна посадовицю міськвиконкому, керівника у закордонній компанії, а нині – почесного пілігрима, Вікторію Шахоріну.

1739
07.09.2018
Олександра Бакун

На початку травня в приміському селі Хриплин мешканці вулиці Меживодівська перекрили рух великогабаритного транспорту зі щебенем, гравієм та піском. Люди скаржились на пилюку та болото...

1227

Немає нічого особливого в тому, що кожна людина з раннього дитинства хоче стати кимось.

175 1

Ми маємо вже зараз чимало претендентів на посаду президента, що стане, очевидно, ненадовго вакантною в році прийдешньому.

586

Чомусь побутує думка (ось і нині я її зустрів в інтернетрях), що першим нашим королем був Данило Галицький. Це не так.

1837

Блискуча перемога в Москві українського боксера. Можна по-різному відноситися до того, чи варто було проводити бій там, чи ні, та беззаперечним залишається факт: перемога українця.

884
13.09.2018

Дивовижно, але деяким очевидцям вдалося зняти корабель прибульців на відео.

1855
04.09.2018

В кінці серпня на один з районів Мексику обрушився найсильніший дощ з грозою, і місцевий житель вирішив зняти на відео нічне небо.

2965
01.09.2018

У США зняли на камеру планету, дані про яку нібито не розголошують в космічному агентстві країни.

9502 1
15.09.2018

Деякі люди дуже люблять лікуватися. Профілактика, як і боротьба з хворобою, перетворюється на справжній ритуал.

130
20.07.2018

Чак Норріс виступив з промовою перед студентами Університету Свободи (штат Вірджинія, США). Замість моральних настанов розповів про те, як Бог увійшов у його життя «ударом ногою з півоберта». За словами самого Чака, Бог направляє його шлях пр

998
20.08.2018

За переказами, цар Соломон володів перстнем, на якому було вигравірувано вислів: “Все минає”.

1429
15.09.2018

Олександр Валігурський — відомий на Прикарпатті КВН-щик, випускник калуського ліцею №10 Калушанину вдалося скинути близько 60 кілограмів.

849
15.09.2018

У Женеві готують до відкриття секс-кафе, де на сніданок разом з чашкою мокко або капучіно будуть «подавати» оральний секс.

283
15.09.2018

У середу, 12 верeсня вeдуча 1+1 Кaтя Осaдча відзнaчила 35-рiччя. Свято пройшлo з розмахoм: привітати телезірку прийшли її друзі, зокремa Маша Єфросиніна, Потап, Настя Каменських, Фагот.

462
14.09.2018

Радник голови МВС Арсена Авакова Михайло Апостол здивований небажанням жителів Прикарпаття працювати навіть за доволі пристойні гроші.

1997 2