Богдан Зубик: Нас чекає спалах дифтерії

 

У грудні Прикарпаття сколихнула новина про те, що в Івано-Франківську вихователь дитсадка померла від дифтерії. Тоді повідомлялося, що жителька Опришівців, яка працювала вчителькою школи-дитсадка ім. Софії Русової, що на вулиці Василіянок, могла померти від нині рідкісної дифтерії.



Жінку поховали 18 грудня. Людей, котрі прийшли провести її в останню путь, попередили не контактувати з тілом під час прощання.



Як розповів Віталій Фіглевський, заступник начальника головного управління Державної санітарно-епідеміологічної служби в Івано-Франківській області, жінку госпіталізували 13 грудня.



«До нас тоді поступило термінове повідомлення про інфекційне захворювання, — говорить Фіглевський. — Вона поступила в першу міську клінічну лікарню на вулиці Матейка. Попередньо їй встановили діагноз — дифтерія».



У Франківську одразу відбулися протиепідемічні заходи. Вдома в жінки та в дитсадку працівники СЕС провели дезінфекцію. Обстежили 330 людей, які мали контакт із хворою. Серед найближчого оточення жінки провели антибіотикопрофілактику.


Протягом 10 днів (інкубаційний період дифтерії) за всіма «контактними» відбувалося спостереження. Моніторять ситуацію й досі. За цей час випадків дифтерії в місті не реєстрували.



Хвору жінку оглядав і доцент кафедри інфекційних хворіб та епідеміології Івано-Франківського національного медичного університету (ІФНМУ) Олександр Бойчук. Його викликали до лікарні як консультанта. У жінки вже зупинялося серце. Так себе проявляв дифтерійний міокардит — одне з найпоширеніших ускладнень при дифтерії. Їй забезпечували кисневу підтримку, вентиляцію легень тощо.



«Я встановив діагноз — дифтерія гортані тяжкого ступеня, дифтерійний міокардит, — розповідає Бойчук. — Транспортувати хвору до інфекційної лікарні не було ані потреби, ані можливості, бо вона перебувала у вкрай тяжкому стані. Біля неї постійно були реаніматологи, інфекціоністи, отоларингологи».



За словами Бойчука, перед зверненням до лікарів, жінка хворіла два тижні. Стан був таким, що її одразу привезли до реанімації. Та якби медики могли втрутитися в ситуацію раніше, то й лікування було б ефективнішим. Жінка померла в лікарні.



Як каже Віталій Фіглевський, цим випадком зацікавилися в Києві. Тому посмертні зразки були відправлені в ПЛР-лабораторію столичного Центру по контролю інфекційних захворювань. Назва лабораторії є скороченням методу дослідження — полімеразна ланцюгова реакція. За його допомогою можна виявити ДНК збудників різних інфекційних захворювань.


29 грудня із Києва прийшов висновок лабораторного дослідження. У ньому зазначили, що «ген дифтерійного токсину не виявлено». Діагноз дифтерії зняли та встановили посмертний діагноз — гострий гнійно-некротичний ларингіт.



«Діагноз дифтерії — це діагноз, перш за все, клінічний, тобто встановлюється на основі типової клінічної картини, і зразу ж, відповідно, вимагає специфічного лікування, — коментує Олександр Бойчук. — Всі ж методи лабораторного обстеження є допоміжними, вони вимагають певного часу на виконання, і за їх допомогою можна підтвердити цей діагноз. Результативність лабораторних методів дослідження залежить від багатьох факторів — наприклад, чи отримував пацієнт лікування до забору матеріалу на дослідження, тривалість захворювання до моменту взяття матеріалу, чутливість лабораторних діагностикумів, методика виконання дослідження тощо».



Епідемія дифтерії вирувала в Україні у 1990-х роках. Тоді різко зменшився відсоток щепленого населення. Причина — вакцину робили на території Росії, а після розпаду СРСР її перестали завозити. Це призвело до епідемії.



Ті страшні роки добре пам’ятає доцент кафедри дитячих інфекційних хворіб ІФНМУ Богдан Зубик. Тоді він був обласним дитячим інфекціоністом, щодня їздив по області та аналізував усі випадки.



«Піком був 1994 рік, коли в області захворіли понад 100 людей, найбільше — в Яремче, — пригадує Зубик. — Тяжкі випадки були в Надвірній, Коломиї, Долині та й у самому Івано-Франківську. Хворіли й помирали і дорослі, і діти. Всього у 1990-х роках в Україні від дифтерії померли близько 700 людей».



Тоді терміново провели масову позапланову вакцинацію населення. Завдяки тому, що кількість вакцинованих збільшилася до 90-95 %, епідемію вдалося зупинити. Це сталося лише у 2000 році. Відтоді в Україні реєструються лише поодинокі випадки. Нині відсоток щеплених знову різко падає.



Як каже головний спеціаліст з епідеміології Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Марія Бойко, будь-які вакцини в область надходять централізовано, оскільки закупівлю здійснює міністерство охорони здоров’я. Останні поставки вакцин проти дифтерії для підлітків та дорослих були ще в 2011 році. Відтоді — вакцинували лише дітей до п’яти років комбінованими вакцинами проти дифтерії, кашлюку, правцю.



Статистика по щепленнях — направду страхітлива. Серед дітей до одного року захищені від дифтерії лише 20%, серед старших року — 23%. Серед шестирічних дітей проти цієї хвороби нині щеплені одиниці. Дорослі не щепляться взагалі, а мали б вакцинуватися кожні 10 років.



«Нас чекає спалах дифтерії, — підкреслює Богдан Зубик. — Єдиним способом попередити його є масове щеплення. Коли в серпні 1993 року в Негівцях Калуського району від дифтерії померла 15-річна дівчинка, то наступного дня під медпунктом стояло все село. До того часу ніхто не хотів щепитися. Нині відсоток щеплених знову різко впав. Це може призвести до нової епідемії дифтерії з тяжкими наслідками».

 

"Репортер", Микола Волков


01.02.2016 579 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

935
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

749
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1860
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3202
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2530
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2520

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

202

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

711

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

668

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1566
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

336
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

665
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

595
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

307
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

366
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27007
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

818
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19658
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

402
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

381
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

708
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1262 2