Більше добра: у Коломиї щосуботи роздають гарячі обіди для бідних

Біля коломийського катедрального собору Преображення Господнього УГКЦ щосуботи роздають гарячі обіди для бідних.

Ті, хто не може купити собі найнеобхідніше, можуть прийти під церкву і не лише поїсти, а взяти обід із собою. Аби наступного дня не ходити голодним, пише журанліст газета “Експрес” Сабіна Ружицька.

…Полудень. На коломийській ратуші мелодійно дзвонить годинник. Під собором кілька весільних кортежів, за кілька метрів — туристи з Києва і Дніпра, роздивляються та фотографують величну церкву. Бідних та вбого одягнених людей чи безпритульних взагалі не бачу. Заходжу в собор, звертаюся до священника, знайомлюся. Зі мною розмовляє отець Сергій Треф’як. Запитую, де тут…можна пообідати, ще й додаю, що “голодна і хочу поїсти”. Очікую, що зараз служитель церкви мене культурно випровадить з собору. Та панотець просить пройти у парафіяльний будинок, що за 3 метри від собору, і кілька раз перепитує, чи я справді голодна. Не хочу обманювати та кажу, що їжу я маю за що купити, але хочу дізнатися, кого і як у церкві годують.

“Ось ці люди, дивіться, спілкуйтеся, лише старайтеся прямо не запитувати, чому вони тут, їм болить те, що вони бідні, — застерігає священник. — Будь ласка, он ці люди, яким ми обіди роздаємо…”

Біля сходів парафіяльного будинку стоять скромно, акуратно і чисто одягнені сім старших жінок та троє чоловіків років 50-75. У руках сумки, із пластмасовим посудом та невеличкі папірчики. Підходжу до першої в черзі пані. Це 59-річна Галина Ковалів, жінка каже, що їй дуже сутужно, живе самотою, пенсії ще немає, а на роботу вже не беруть. Коли дізналася, що біля собору будуть їжу роздавати, прийшла. Запитую, чому вона залишилася без грошей. Мовчить. Витирає сльози, просить не ятрити душу.

“А я скажу, чому сюди приходжу, — мовить 80-річна Ярослава Решітка. —Я інвалід другої групи, зосталася без рідних, пенсія в мене мінімальна, хоча 41 рік пропрацювала майстринею в ЖЕО. Треба комунальні послуги оплатити ліки купити і грошей на їжу майже не залишається. Про те, що біля собору будуть гарячі обіди роздавати дізналася від знайомої. Хоча вагалася, але прийшла, зустрілася зі священником, розповіла про свої біди, він мені одразу спеціальні талони на обіди дав (жінка показує невеличкі папірці, де написано її прізвище, ім’я, дата та кількість обідів—2). Один я сьогодні з’їм, а другий—завтра”.

Із жінками, які опинилися у важких життєвих ситуаціях, заходжу в парафіяльний будинок. Усміхнена пані у фартушку і рукавичках (бачу, що про чистоту та санітарний стан тут дбають—авт.) виносить обіди: борщ на копчених ребрах, вінігрет та гречка з підливою із сосисок, 6-7 великих шматків хліба та 3-4 яблука. Порції на вигляд 300-400 грам. Їжу роздає 34-річна Лілія Ястремська, спорстменка, педагогиня-організаторка, парафіянка храму Преображення. Прошу її дати скуштувати обіду для бідних. М-м-м-м, ситно та смачно. Таке і я щодня готую для рідних.

“Чимало людей, які обідають в суботу біля храму, щодня приходять харчуватися в благодійну їдальню християнського фонду,—пояснює отець Сергій Триф’як.—У вихідні їдальня не працює, але люди їсти хочуть. Тому ми вирішили готувати їм їжу у кухні парафіяльного будинку, що біля собору. Кухня—велика, 70 квадратних метрів, тут є професійне обладнання, ідеальна чистота, всі продукти—помарковані та свіжі”.

До речі, пообідати у суботу приходять й люди, які не харчуються у благодійній їдальні. Більшість жінки віком 50-80 років. Аби отримати їжу, ці люди можуть звернутися до священників собору та надати документи про складний соціальний стан. Це можуть бути довідки із соцслужб, пенсійного фонду, медичні виписки. Можна запросити служителів церкви чи працівників благодійного фонду додому, аби вони пересвідчилися, що тій чи іншій людині потрібні обіди. Якщо людина безпритульна, то в благодійному фонді можуть допомогти відновити документи і знайти роботу та й нагодують без проблем.

“Не годуємо лише тих, хто хоче взяти їжу “на закуску”,—додає отець Сергій. “Хто готує для нужденних та де берете продукти?”,—запитую служителя. “Готують 20 парафіянок,—каже отець Сергій.—Вони розділилися на групи і щосуботи на кухні 3-4 години безкоштовно працюють 4 осіб. Продукти купляють за гроші зібрані в церкві. Попередньо ми оголосили, що будемо годувати бідних, і просимо пожертвувати хто скільки може. Зібрали кілька сотень гривень. Усі надходження та видатки ретельно розписали. А ще ініціативні парафіянки склали список наших підприємців та звернулися за допомогою. Ніхто не відмовив. І коли жінки-помічниці бачать, які продукти є, з того і готують”.


16.11.2019 1000
Коментарі ()

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

428
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

594
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1322
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2276 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1129
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3060

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

887

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1038

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1461

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2067
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26372 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

758
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

957
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3002
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1246
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

938
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1196
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1205
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

415
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4257
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1073
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1637