Безлад в комуналці: чому неможливо оцінити реальні борги українців в 2017 році (інфографіка)

Держстат України повідомляє, що за підсумками 2017 року заборгованість населення за послуги житлово-комунального господарства склала більш ніж 28 мільярдів гривень.

Чому ці дані не завжди відображають реальні борги українців, розбирались аналітики «Слова і Діла».

Загалом на житлові субсидії ті пільги за всіма видами житлово-комунальних послуг у 2017 році уряд виділив 71 млрд грн, з яких близько 4 млрд отримали домогосподарства для відшкодування витрат на оплату ЖКП.

Понад 66 млрд грн нараховано підприємствам, які надавали комунальні послуги субсидіантам. Але не все, що було нараховано на папері, своєчасно надійшло на рахунки підприємств-постачальників. За даними Держстату, на кінець 2017 року місцеві бюджети майже на 63 млрд грн розрахувалися за субсидіями з підприємствами-надавачами послуг, але ще лишилися винні майже 26 млрд грн. Отже, протягом 2017 року держава продовжувала розраховуватися за борги 2016 року.

Субсидії в 2017 році призначили 8,8 млн домогосподарств, з яких найбільша кількість отримувала субсидію в грудні – 6,9 млн. Заборгованість населення за комуналку включає послуги газопостачання, опалення, гарячого та холодного водопостачання, водовідведення, утримання будинків та прибудинкових територій, вивезення побутових відходів (без урахування електроенергії).

Судячи зі звіту Держстату, найбільшими боржниками є Дніпропетровська (4,4 млрд грн) та Харківська (4,1 млрд грн) області, а також Київ (4,1 млрд грн). Натомість в Івано-Франківській та Рівненській областях під кінець року зафіксували переплату в понад 27 млн грн.

У звітності, яку отримує Держстат від постачальників комунальних послуг міститься суміш боргів і переплат як простих споживачів, так і держави з нарахування й фінансування житлових субсидій і пільг. Про це «Слову і Ділу» розповів заступник начальника Департаменту енергоефективності «Нафтогазу» Олексій Хабатюк.

«Зараз із даних Держстату неможливо оцінити, скільки реально заборгувало населення за послуги ЖКП, через спотворений механізм звітності постачальників послуг. Наприклад, газзбути (постачальні організації) до обліку включають як сплату споживачів «живими» коштами, так і суму коштів, яку нараховує держава за житловими субсидіями на природний газ. Важливим є те, що нараховані субсидії обліковуються на особових рахунках абонентів-субсидіантів, а їх фактичного фінансування від держави ще не було. До того ж субсидії нараховуються за соціальними нормативами, які були суттєво вищими, ніж реальне споживання, внаслідок чого на особових рахунках абонентів виникає уявна переплата», – пояснив експерт.

За його словами, через безлад у системі звітності в травні-червні минулого року, коли проводили так званий перерахунок або повернення коштів надлишково нарахованих субсидій до державного бюджету, стрибок в уявних боргах чи переплатах населення склав 5-6 млрд грн. І це в неопалювальний період. Просто з особових рахунків субсидіантів списувалися й поверталися назад до державного бюджету «віртуальні» кошти за субсидії. При цьому на рахунках газзбутів найчастіше їх фактично не було. І це не хитромудрі схеми, а банальний безлад.

«Реальний борг населення можна дізнатися лише з біллінгових систем підприємств-надавачів послуг. Та й лише тоді, коли буде проведене списання надлишково нарахованих субсидій за особовими рахунками, що відбудеться в травні-червні. Отже, на сьогодні важко навіть спрогнозувати, який борг чи переплата з’явиться в населення в травні. Але хочу відзначити, що за моїми даними, ті споживачі, які не мають пільг і субсидій на газ, сплачують вчасно й навіть погашають борги минулих років», – сказав Хабатюк.

Детальніше – на інфографіці.


18.02.2018 881 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

968
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

784
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1900
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3251
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2557
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2547

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

242

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

736

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

691

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1612
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

362
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

698
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

618
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

345
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

384
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27043
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

844
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19680
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

430
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

401
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

734
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1339 3