Явлення Христа та християн світові – найбільша андерґраундна акція

 

 

Від свистопляски навколо «Пуссі Райот» та реакції на неї – нудна гіркота: все йде протореним шляхом, своя свої познаша... У цій ситуації немає Бога, окрім Бога стражденного, і Пелевін – пророк Його: хтось наївно уявляє, ніби тут війна за віру та вітчизну (умовно позначаючи, православно-консервативні або, навпаки, ліберальні), а в дійсності – знімають тут черговий снаф, і бойові телекамери навіть не приховані у камуфляж.

 

Ні – прямих аналогій у тому сенсі, що ці ось – орки, а ті – мешканці офшара, ці – статисти, а ті – сценаристи, я проводити не хочу, «не порівнюй – живий непорівнянний». Але вважаю, що згадані вище наївність і простота злочинні, для християн вони неприпустимі, й огидний збір підписів під відозвами «народного гніву», що тривав у ряді храмів Москви, не єдине тому свідчення.

 

Коли литовський католицький філософ Антанас Мацейна у книзі «Таємниця беззаконня» коментував повість Соловйова про антихриста, розмірковував про способи боротьби антихриста з Церквою Христовою та про те, як християни ведуться на провокації, він писав: «Ніж Святого Духа теж буває гострий. Але він ніколи не спрямований у саме серце. Натомість, антихрист завжди цілить у саме серце. Він не прагне очистити виноградники Христові, він прагне вирубати їх. Злочини, звершувані християнами, дають йому змогу почати боротьбу, і водночас, вони прекрасно маскують нищівний характер цієї боротьби». Як же усе це знайоме нам...

 

Про те, як члени Церкви завдають шкоди Церкві тим, що забувають заповіді Христа й вище духу євангельського ставлять цінності політичні, національні, культурні та інші, сказане-пересказане багато. Але і шлях ескапізму, піддавання анафемі всього, що є у світі, самоспалення в скитах – не шлях християнина. Кидання зерна в багнюку, явлення Христа, а за ним – християн, світові, аби не відкинути чи знищити його, але зцілити, преобразити – найбільша андерґраундна акція, скандалон грецькою, яка перевернула без-Божний людський стан речей і яка продовжує перевертати донині.

 

Перші пустельники, що залишали пишні імперські храми та єпископські катедри заради чистоти Богоспілкування, кидали виклик суєтності світу своїм відходом – і світ, спершу крутив пальцем біля скроні, а потім – відчував пекельну порожнечу в місці відсутності тих ненормальних, ішов за ними в пустелю; юродиві, які здирали вапу з гробів суспільства, кидали цей виклик, навпаки, своїм настирливим вторгненням у суєту світу, і розлючений світ, який спершу гнав їх із папертей, мимоволі починав дослухатися до них.

 

Церква не може не брати участі в житті світу, затиснути носа й вийти з нього в гетто, цього не було і не буде, такої радості антихристу ми не подаруємо. Але виконувати заповіт Христа із перетворення світу християнин може в один-єдиний спосіб: усюди, де б не був, лишатися християнином, орієнтувати дух і серце на Євангеліє. Християнин може і повинен бути тим, ким покликаний бути: і військовим, і торговцем, і правозахисником. Але ідеалом військового завжди буде не капелан, який освячує ракети та винищувачі під прицілом телекамер, а сорок солдатів, за віру Христову вмерзлих у лід Севастійського озера. Ідеалом торговця – не успішний власник церковної крамнички з торгівлі свічками та іконками, а юнак з Ассізи, якого батько бив за те, що той роздавав, торгуючи, батьківські гроші й товари бідноті. А ідеалом правозахисника – не той, хто закликає кесаря побивати камінням нечестивих, а Той, хто захистив своє власне право заради любові до людей піти за них на хрест.

 

о.Сергій (Круглов)

Братство

 


Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

579
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1769 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1094 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

526
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6874 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11329 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

303

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1036

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1089

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1083
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

248
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1050
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

817
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

691
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

646
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2914
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4414
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18408
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

270
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

328
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

638
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

739